Dostali ste e-mail od svojej banky? Zvýšte pozornosť, môže ísť o podvod.

Tak ako ostatné banky, aj naša v poslednom období zaznamenala vyšší počet falošných e-mailov, ktorých účelom je získanie citlivých informácií klientov a ich následné zneužitie. Falošná komunikácia pôsobí mnohokrát až neuveriteľne dôveryhodne, preto môže byť náročné posúdiť, či sa jedná naozaj o podvod. Tento článok vám pomôže pri identifikovaní falošných e-mailov.

Ako spoznáte podvodný e-mail?

Ak ste si vo svojej schránke našli e-mail od svojej banky, ktorý sa vám zdá podozrivý, majte na pamäti, že vaša banka vás nikdy nežiada o prihlasovacie údaje do Internet bankingu alebo mobilnej aplikácie prostredníctvom e-mailu, a rovnako od vás nepožaduje heslo, prihlasovacie údaje či SMS kódy telefonicky. V podozrivom e-maile si preto všímajte hlavne tieto znaky:

   • e-mailová adresa odosielateľa, ktorá často krát nemá s bankou nič spoločné, napr.:

podvodne emaily

     • preklepy, gramatické chyby, nesprávny slovosled či preklad z anglického jazyka bez ohľadu na to, že diakritika je správna, napr.:

podvodne emaily

      • podpis banky na konci e-mailu
      • ak sa v e-maile nachádza link s priamym preklikom do Internet bankingu, prejdením myšou ponad odkaz skontrolujte v okienku, či adresa začína https://moja.postovabanka.sk. Falošný mail zobrazuje v okienku inú adresu, ako https://moja.postovabanka.sk/ib/logon.aspx:

Podvodne emaily

       • Oficiálna adresa musí začínať skratkou „https“, vedľa ktorej nájdete ikonku zámočku. Po kliknutí na zámoček sa vám následne zobrazí certifikát Poštovej banky.

Podvodne emaily

        • V prípade akýchkoľvek nejasností kontaktujte svoju banku (Kontaktné centrum Poštovej banky máte k dispozícii každý deň od 7:00 – 22:00, okrem sviatkov na čísle 0850 00 6500 alebo cez e-mail info@pabk.sk.

Nezabudnite prosím, že internet nám vie uľahčiť komunikáciu v mnohých smeroch, no často si pri tom ani neuvedomíte, komu vlastne odovzdávate svoje citlivé informácie, ktoré je v dnešnom on-line svete veľmi jednoduché zneužiť a že tým môžete ohroziť citlivé údaje ďalším, potenciálne ohrozeným klientom.