Najvyššie úspory medzi ľuďmi po 50 – tke, majú šesťdesiatnici

Dnešní rodičia a starí rodičia sú zvyknutí mať finančnú rezervu na horšie časy. Podľa analýzy Poštovej banky na vzorke vyše pol milióna klientov majú ľudia nad 50 rokov v priemere na vkladových produktoch uložených 5 678 eur. Najvyššími úsporami sa môžu pochváliť čerství dôchodcovia vo veku 60 až 64 rokov.

 

Poštová banka v analýze nebrala do úvahy peniaze uložené na bežných účtoch, ktoré klienti používajú na svoju bežnú prevádzku a ani investície do podielových fondov. Údaje hovoria o výške priemerných úspor na sporiacich účtoch, vkladných knižkách a termínovaných vkladoch za ostatný rok.

„Ľudia po 50-tke sa dnes už nepovažujú za starších  a mysliacich na miestočko v domove dôchodcov. Naopak, títo ľudia čerpajú z dobrého postavenia v práci, sú aktívni a často sporia pre deti, aby im uľahčili osamostatnenie sa v podobe prvého vlastného bývania. Je priaznivé vidieť, že sa zrelej generácii darí vytvárať dostatočne vysoké úspory na plnohodnotné napĺňanie potrieb a podporu rodiny,“ hodnotí hovorkyňa banky Lýdia Žáčková.

Priemerný klient nad 50 rokov má v banke na vkladových produktoch uložených 5 678 eur. Najvyššie úspory majú čerství dôchodcovia, až 7 425 eur, čo je o 30 % viac, ako je priemer. Naopak, najnižšie priemerné úspory majú najstarší klienti vo veku nad 75 rokov, a to 3 233 eur.

Suverénne najobľúbenejším produktom sú dlhodobo termínované vklady. Na viazaných aj neviazaných termínovaných vkladoch je uložených až 66% všetkých úspor ľudí nad 50 rokov. Na týchto typoch produktov dosahuje výška priemerného vkladu vyše 12 tisíc eur. Vysokú popularitu si udržiavajú aj vkladné knižky, kde je uložená skoro tretina (32%) všetkých úspor zrelej generácie. Priemerná výška vkladu je tu 2 368 eur.

 Najvyššie priemerné úspory majú klienti z Bratislavského kraja, v priemere takmer 9 000 eur. Dôvodom je najmä vyššia životná úroveň. S veľkým odstupom za Bratislavčanmi nasledujú obyvatelia Trnavského a Žilinského kraja. Bratislavčania však nie sú na špici z pohľadu ochoty sporiť. Najviac klientov nad 50 rokov, ktorí majú nejaké úspory na vkladových produktoch, je v Nitrianskom kraji. 

Bankoví odborníci radia zmapovať si vždy ponuku na viacerých vkladových produktoch v banke a rozhodnúť sa pre ten, ktorý prináša najviac výhod. „Napríklad zlatá vkladná knižka od Poštovej banky ponúka aktuálne výnos 0,3% ročne. Ak však na knižku prikladáte peniaze pravidelne, aspoň 10 eur mesačne, výhodnejší by bol sporiaci účet Dobré sporenie istota, na ktorom môžete zarobiť až 2,5% ročne,“ vysvetľuje Žáčková.

Tip Poštovej banky

Zrelá generácia po 50-tke sa k úsporám správa disciplinovane. Podľa analýzy Poštovej banky sa za posledný rok výška ich priemerných úspor na vkladových produktoch hýbala iba minimálne. „Rodičia, starí rodičia alebo blízki dnes majú novú možnosť, ako podporiť svoje deti pri financovaní ich prvého bývania. A nemusia pritom zo svojich úspor minúť ani cent. Stačí, ak svoje úspory prepoja s úverom na bývanie svojich detí a pomôžu im znížiť úrokovú sadzu, a to až na polovicu,“ radí Žáčková.

Ako funguje zníženie úroku na úvere Užitočné bývanie:

  • Rodina či blízki vložia svoje úspory do Poštovej banky na svoje vlastné sporiace účty v rámci služby Úspora. S peniazmi môžu kedykoľvek hýbať, nie sú nijak viazané. Pomôcť tak môže až päť členov z okruhu žiadateľa o úver.
  • Výška vložených úspor automaticky zníži výslednú úrokovú sadzbu na žiadateľovom úvere Užitočné bývanie. Žiadateľ teda platí nižšiu mesačnú splátku. Napríklad pri 50-tisícovom úvere by žiadateľ v Bratislavskom kraji vďaka priemerným úsporám svojich blízkych mohol ročne ušetriť na splátke vyše 73 eur (6,12 eur mesačne, pozri príklad nižšie).
  • Výška úspor môže byť až do polovice výšky žiadateľovho úveru. Vtedy získa žiadateľ o úver najväčšiu zľavu, až 50% z výslednej úrokovej sadzby. Jeho úrok na úvere sa môže znížiť až na 0,725% ročne pri trojročnej fixácii.