Oslavujeme 25 rokov od „Nežnej“. Ako sa nám žije dnes v porovnaní s rokom 1989?

Na Nežnú revolúciu z roku 1989 si po 25 rokoch intenzívnejšie spomíname práve v týchto novembrových dňoch. Pre Slovákov neznamenala len odstránenie totalitného režimu a obnovenie ľudských práv či slobôd, ale priniesla aj podstatné zmeny v ekonomike.

Hoci naše mzdy v nominálnom vyjadrení každým rokom rastú, po prvýkrát od revolúcie sa Slovákom podarilo reálne zarobiť viac ako v roku 1989 až v roku 2007, a to o necelé tri percentá. Takmer celý prepad reálnych miezd bol zaznamenaný najmä v porevolučných rokoch a to aj v dôsledku viacerých devalvácií koruny a súvisiaceho prudkého cenového rastu.

Naša životná úroveň rastie rýchlejšie ako česká. Kým Slováci pred pätnástimi rokmi dosahovali v prepočte HDP na hlavu iba približne polovicu z európskeho priemeru, tak v prípade susedného Česka to bolo až 71 % tohto priemeru. Dnes už Čechom dýchame na chrbát.

Za 25 rokov sa toho veľa zmenilo aj v našom súkromí. Žijeme dlhšie, s deťmi čakáme do tridsiatky a rozvádzame sa dvakrát častejšie.

To čo bolo v minulosti luxusom, je dnes štandardom. Zatiaľ čo pred revolúciou vlastnila automatickú práčku len každá tretia slovenská domácnosť, v súčasnosti tento spotrebič nenájdeme len v 2 domácnostiach zo 100. Obrovský boom zažili za ostatných 25 rokov aj osobné počítače, televízory a autá.

Na bežný nákup pracujeme výrazne kratší čas. Napríklad za nákup obsahujúci 1 chlieb, 1 maslo, 20 dkg salámy, 20 dkg eidamu, 10 vajec, 2 litre polotučného mlieka, 0,5 kg bravčového bôčiku, 1 kg zemiakov, 0,5 kg jabĺk a 4 pivá by sme museli v roku 1989 zaplatiť 67 Kčs, respektíve odpracovať 216 minút. V súčasnosti nás vyjde takýto nákup 14 EUR, čo pri priemernej mzde predstavuje 161 odpracovaných minút, teda takmer o hodinu kratší čas. Na druhej strane ale z kúpy nehnuteľnosti sa za ostatných 25 rokov stal nie beh na dlhú trať, ale rovno maratón.

Dana Vrabcová, analytička Poštovej banky

INFOGRAFIKA k správe:

Po kliknutí na obrázok, sa vám zobrazí zdroj vo formáte .pdf.

Ako San Nam Zije 25 Rokov Od Revolucie