Valentínsky špeciál: Keby sa svadby konali len v sobotu, na každú by v priemere pripadlo 490 sobášov

Blíži sa 14. február a s ním aj niektorými obľúbený a inými zatracovaný sviatok sv. Valentína. Mnohí Slováci ho považujú za americký sviatok, ktorý by sa u nás oslavovať nemal. Predovšetkým v mladšej generácií sa ale už jednoznačne udomácnil. Nefalšovanú radosť z neho určite majú majitelia kvetinárstiev, parfumérií, klenotníctiev či rôznych darčekových predajní. A keďže tento rok pripadol na sobotu, praskať vo švíkoch budú aj mnohé reštaurácie, kinosály, ale zrejme aj kostoly. Viacerí zaľúbenci si určite „valentínsku sobotu“ vybrali aj za deň, kedy si povedia svoje „áno“. Téma manželstva tak inšpirovala aj nás, pričom sme vychádzali z údajov Štatistického úradu SR [ŠÚ SR].

V roku 2013 bolo uzatvorených takmer 25,5 tis. manželstiev. Viac než polovica z nich, teda  13,7 tis. sobášov, pripadlo na päť najpočetnejších cirkví na Slovensku. A až 85 % cirkevných sobášov prislúchalo Rímskokatolíckej cirkvi. Ak by sa ľudia tradične brali len v sobotu, znamenalo by to, že na každú z 52 sobôt v roku by pripadlo približne 490 sobášov.

Inštitúcii manželstva podľa všetkého najviac dôverujú obyvatelia Prešovského kraja, kde do stavu manželského vstúpilo v roku 2013 najviac párov [cca 4,5 tis.]. Najmenej párov, iba 2,5 tisíc, sa statusu „slobodný/á“ vzdalo v Trnavskom kraji.

Snúbenci vstupujú do manželského zväzku zvyčajne s veľkými očakávaniami a nádejou, že to bude raz a navždy. Štatistiky však ukazujú, že v praxi tomu nie je vždy tak. Tvrdenie, že rozvodovosť neustále stúpa je len mýtus, hoci pravdou je, že je stále vysoká. Zatiaľ čo v roku 2009 na 100 uzavretých manželstiev pripadlo 48 rozvodov, v roku 2013 sa ich počet znížil na 43. Celkový počet rozvodov tak klesol až o takmer – 14 %. Kým na jeden deň v roku teoreticky pripadlo 70 sobášov, rozvedených bolo denne 30 manželstiev.

Trvanie manželstva sa každoročne mierne predlžuje. V roku 2013 ukončili páry svoje manželstvo v priemere po 15 rokoch, v roku 2009 priemerné manželstvo trvalo o 7 mesiacov kratšie. Ženy sa rozvádzali zhruba vo veku 39 rokov, no muži o niečo neskôr, približne ako 42 – roční. V oboch prípadoch sa vek pri rozvode zvýšil približne o 1,5 roka.

Sladky Valentin 2015 (1)