Ceny nehnuteľností pokračujú v raste. Najvýraznejšie v Žilinskom a Bratislavskom kraji.

  • 08.08.2016
  • Zaujalo nás
  • Ing. Jana Glasová, Ing. Dominika Ondrová

Slovenský trh s nehnuteľnosťami sa z kvartálu na kvartál „prebúdza“. V druhom tohtoročnom štvrťroku sa meter štvrodový nehnuteľnosti predával v priemere za 1 279 EUR a medziročný rast cien dosiahol úroveň až 4,8 %, čo predstavovalo najrýchlejší rast od konca roka 2008. Byty a domy u nás zdraželi nielen medziročne, ale aj v porovnaní s predchádzajúcim kvartálom si pripísali rast o 3,3 %. Tento dynamický rast cien v druhom kvartáli bol ťahaný hlavne tým, že k rastúcim cenám bytov sa pridali aj rastúce ceny domov. Tie totiž v predchádzajúcih kvartáloch klesali.

Ceny Nehnuteľností Podľa Typu

Cenový vývoj vo veľkej miere závisí od typu danej nehnuteľnosti. V prepočte za meter štvrocový sú najdrahšie 1 – izbové byty a najlacnejšie sú domy. Aj z celkového hľadiska je meter štvorcový bytu [1 453 EUR] drahší ako meter štvorcový domu [1 102 EUR]. Je to dané predovšetkým tým, že o byty je väčší záujem, keďže sa nachádzajú hlavne vo väčších mestách, kde je jednoduchšie nájsť si prácu, je tam vybudovaná infraštruktúra, sieť obchodov, zdravotníckych či školských zariadení. Ľudia žijúci v domoch v menších obciach síce požívajú výhody plynúce z väčšieho súkromia či vlastného pozemku, za prácou, do školy alebo na nákupy ale musia často dochádzať do mesta. 

Malé jednoizbové byty sú často označované aj ako „štartovacie byty“ pre mladých ľudí. Ich rozloha sa často pohybuje len okolo 30 m2, ale priemerná cena jedného metra štvrocového je najvyššia a v 2. štvrťroku dosiahla až 1 583 EUR. S pribúdajúcim izbami cena za m2 klesá a najlacnejšie sú 3 – izbové byty, v prípade ktorých za meter štvrocový zaplatíme „len“ 1 384 EUR. Tieto typy bytov sú u nás bežné, záujem o ne je vysoký, ale aj ponuka je široká, čo tlačí cenu smerom nadol. Následne sa s pribúdajúcim počtom izieb cena za m2 začína zvyšovať. V prípade 4 – izbových bytov je nárast len mierny [1 394 EUR / m2], pri 5 a viac izbových bytoch je ale už markantný. Cena za meter štvorcový sa pri takýchto veľkometrážnych bytoch pohybuje až na úrovni 1 544 EUR a je tak druhá najvyššia hneď po „jednoizbákoch“. Ponuka týchto 5 a viac izbových bytov je totiž pomerne slabá. Domy sú v prepočte na meter štvrocový najlacnejšie, ale samozrejme vzhľadom na celkovú rozlohu a pozemok musíme na ich kúpu zväčšia siahnuť najhlbšie do vrecka.

Ceny Nehnuteľností Podľa Krajov

Zvyčajne ešte dôležitejšia ako veľkosť bytu je jeho geografická poloha. Je to často to najdôležitejšie kritérium, podľa ktorého si vyberáme svoj vysnívaný byt či dom. Najdrahšie nehnuteľnosti sú v Bratislave a jej okolí, ktorých cena je až 1 785 EUR za m2, teda 2 – násobne až 3 – násobne vyššia ako v ostatných našich regiónoch. Najlacnejšie nehnuteľnosti nájdeme v nitrianskom regióne, a to za 581 EUR za  m2. Nasleduje Trenčiansky, Banskobystrický a Prešovský kraj, pričom posledné dva menované sú zároveň aj regiónmi s najvyššou mierou nezamestnanosti. Záujem o bývanie je v týchto regiónoch nižší, keďže možnosti nájsť si prácu sú obmedzené. Medziročne sa počas druhého štvrťroka najvýraznejšie zvýšili ceny nehnuteľností v Žilinskom [o 7,6 %] a Bratislavskom kraji [o 6,3 %]. K jedinému poklesu došlo v košickom regióne, a to o tri percentá. V porovnaní s prvým kvartálom tohto roka taktiež nehnuteľnosti zdraželi vo väčšine regiónov, k výraznejšiemu poklesu došlo jedine v prešovskom regióne a k miernejším poklesom v trenčianskom a košickom regióne.

Rast cien na našom reaitnom trhu je v súčasnosti ťahaný výhodnými podmienkami pre kúpu nehnuteľnosti – klesajúca nezamestnanosť, rastúce mzdy a kúpyschopnosť obyvateľov a nízke úrokové sadzby z úverových produktov. Predpokladáme, že takáto situácia bude aj naďalej pretrvávať a rast cien bytov a domov bude pokračovať aj v nasledujúcich kvartáloch.