Ľudia vo veku 60+ tvoria u nás takmer štvrtinu populácie. To rozhodne nie je málo. V týchto uponáhľaných časoch  však s nimi netrávime príliš veľa času.  Ruku na srdce, kedy ste sa naposledy rozprávali so svojimi rodičmi, starými rodičmi či s inými staršími ľuďmi z vášho okolia? 

Sadnite si spoločne ku káve a dobrému koláču, porozprávajte sa a zároveň im môžete pomôcť získať dôležité informácie, ako sa chrániť pred podvodníkmi a na čo si dávať pozor. Starší ľudia majú totiž väčší sklon dôverovať neznámym ľuďom, čo ich môže stáť nielen ťažko nasporené peniaze, ale ohroziť aj ich bezpečnosť.

Prinášame preto pár tipov určených práve im. Venujte preto aspoň pár minút času svojim starším blízkym a prejdite si s nimi, ako sa nedať oklamať. Rady od svojich najbližších určite vypočujú.

Akými technikami klamú podvodníci seniorov najčastejšie?

Telefonický kontakt

 

Podvodníci najčastejšie kontaktujú seniorov telefonickypredstavujú sa ako ich príbuzní alebo známi (napr. vnuk, syn, brat) a súrne žiadajú požičať peniaze na rôzne účely (napr. kúpu auta, nehnuteľnosti). Taktiež sa predstavujú ako lekári a oznámia seniorom, že ich príbuzný spôsobil vážnu dopravnú nehodu, leží v nemocnici, nemôže komunikovať a súrne potrebuje peniaze na vyplatenie škody, ošetrenie a neoznámenie prípadu polícii.

Vyskytujú sa aj prípady, keď sa páchatelia predstavujú v telefóne ako pracovníci elektrární, plynární alebo vodární (zneužívajúc situáciu pri odpisovaní spotreby elektrickej energie, vody alebo plynu). V súvislosti so vzniknutou situáciou pandémie COVID-19 sa vyskytli aj prípady, keď podvodníci telefonicky kontaktovali seniorov, že im prídu zmerať teplotu, ponúkali im na predaj rôzne filtre, dezinfekčné gély a ochranné rúška.

Páchatelia následne chodia k seniorom po peniaze osobne alebo ich žiadajú, aby peniaze vložili na účty v banke.

 

Osobný kontakt

 

Podvodníci ďalej kontaktujú seniorov aj osobne, a to priamo v ich príbytkoch s ponukou rôznych služieb (napr. nákup potravín, kontrola vody, plynu alebo elektriny, rôzne opravy a pod.) alebo ponukou predaja (napr. liekov na ochranu pred koronavírusom a podporu imunitného systému, vlnených prikrývok, hrncov, nožov...).

Ako sa pred podvodníkmi chrániť?

  • Ak vám v niekto zazvoní/zaklope, najprv skontrolujte cez pozorovací priestor dverí alebo z okna, kto sa za dverami nachádza. V prípade, že ide o neznámu osobu, pred otvorením sa spýtajte, v akej veci prichádza a odpoveď si overte. Bez overenia nevpúšťajte cudzie osoby na svoj pozemok alebo do svojich príbytkov.
  • Skutočnosti uvádzané v telefonickom rozhovore s neznámou osobou si ihneď overte u svojich príbuzných alebo iných osôb, ktorým dôverujete a vedia vám pomôcť.
  • Nevyberajte svoje finančné úspory pre cudzie osoby zo svojich účtov či bankomatu a nedávajte peniaze osobám, ktoré nepoznáte.
  • Ak vám niekto ponúka podomový predaj, nepristupujte na kúpu. Môže ísť o podvod s predraženou cenou a falošnými alebo nekvalitnými produktmi.
  • Ak vás neznáma osoba presviedča, aby ste podpísali „výhodnú“ zmluvuktorej nerozumiete alebo neviete, o čo v nej ide, s najväčšou pravdepodobnosťou ide o podvod.
  • Ak dostanete e-mail, v ktorom je uvedené, že môžete veľmi výhodne zhodnotiť svoje peniaze, zmeniť banku a pod., overte si túto informáciu.
  • Buďte opatrní pri objednávkach cez internet. Ak si nie ste istí predajcom, podmienkami alebo inými informáciami, požiadajte o názor a pomoc ľudí, ktorým dôverujete.
  • Nikdy nikomu neprezrádzajte svoje osobné údaje z karty, bezpečnostné heslá, PIN-y či kódy. Tieto citlivé údaje od vás nikdy cez e-mail, SMS či telefonát nežiada ani banka.
  • Ak sa stretnete s podobnou situáciou, keď máte podozrenie z podvodného konania, ihneď kontaktujte políciu na číslo 158.

Zdroje: https://www.minv.sk/?seniori