O hrozbách, ktorým čelia naše peniaze na internete, čítame a počúvame dennodenne. Málokto však výstrahám venuje až takú pozornosť, ako by si naozaj zaslúžili. Väčšinou si človek svoju neopatrnosť uvedomí, až keď je neskoro. Vyhnite sa tomu. Ako?

Najprv si povedzme niečo o tom, čo na vás a vaše peniaze na internete vlastne čaká.

 

Phishing

 

Najčastejšia praktika všetkých internetových podvodníkov. Pod pojmom phishing sa skrýva podvodný e-mail, ktorý sa tvári, že pochádza z vašej banky a pýta si od vás údaje, ktoré by si nemal pýtať nikto. Ani vaša banka.

Banka si od vás nikdy e-mailom nevypýta žiadne informácie o účtoch, vaše telefónne číslo a už vôbec nie prihlasovacie údaje do Internet bankingu. Ak ich od vás niekto požaduje, pravdepodobne pôjde o podvodníka. A nezáleží na tom, že v e-maile, ktorý vám prišiel, svieti logo vašej banky.

S podvodnými e-mailmi mali problém už aj slovenské banky. Zväčša ich však bolo možné odhaliť vďaka tomu, že obsahovali veľké množstvo gramatických chýb a napríklad aj odkazy na internetovú stránku vašej „banky“ či priamo na Internet banking. Banka nikdy neprikladá odkazy, ktorými sa môžete prekliknúť priamo na váš Internet banking. Naopak, banka vás vždy vyzýva, aby ste sa k svojim účtom prihlasovali iba cez ich oficiálnu stránku.

 

Pharming

 

Pharming je ďalšou pomerne obľúbenou metódou podvodníkov. Pri pharmingu ide o to, že sa vytvorí podvodná webová stránka banky podobná tej skutočnej. Na ňu sa vás potom snažia (napr. aj falošnými e-mailmi) podvodníci nalákať a prinútiť vás k tomu, aby ste sa pokúsili prihlásiť. Tým získajú vaše prihlasovacie údaje, a to je vlastne všetko, čo potrebujú.

 

Ak chcete vaše peniaze posielať cez Internet banking bezpečne, tak nikdy:

  • sa do Internet bankingu neprihlasujte, ak ste pripojení na verejnej sieti wi-fi alebo ste na verejne dostupnom počítači,
  • nepoužívajte neznáme počítače alebo mobilné zariadenia, keď sa chystáte pracovať s vašimi peniazmi,
  • nepoužívajte slabé, jednoduché heslá. Heslo musí mať najmenej 8 a najviac 14 znakov. Musí obsahovať veľké aj malé písmená a číslice. Nesmie sa v ňom však vyskytovať diakritika (dĺžne a mäkčene) a iné špeciálne znaky, ako sú napr. < > % + / @ atď. Zároveň nemôže vaše heslo obsahovať slová password či heslo,
  • nepoužívajte heslo z Internet bankingu aj na iné miesta (e-mail, facebook…),
  • nepíšte svoje heslo na papierik v peňaženke a do mobilného telefónu,
  • dbajte na to, aby počítač či mobilný telefón, z ktorého sa pravidelne prihlasujete do internet bankingu, mal zabezpečenú antivírusovú ochranu.

A v neposlednom rade: Ak vzniknú akékoľvek pochybnosti o e-maile, ktorý ste dostali, o telefonáte alebo o SMS-ke, okamžite kontaktujte svoju banku. Opatrnosti nikdy nie je dosť.