Téme bezpečnosti a podvodom sa snažíme venovať pravidelne, pretože nových prípadov podvodov neustále pribúda a podvodníci nachádzajú nové možnosti, ako ľudí oklamať a okradnúť. Nestaňte sa jednými z nich a venujte pár minút svojho času prečítaniu základných pravidiel, ako sa pred podvodníkmi chrániť. Budeme radi, ak tieto rady posuniete aj svojim blízkym a pomôžete ich ochrániť.

Väčšie sumy peňazí nedržte doma

Často sa stáva, že najmä starší ľudia majú tendenciu odkladať si väčšie sumy peňazí doma. Nezriedka aj niekoľko stoviek či tisíc eur. Podvodníci s touto možnosťou počítajú. Preto neraz sledujeme prípady, keď sú dôchodcovia okradnutí priamo vo svojom dome či byte bez toho, aby bolo použité násilie. Podvodníci sa pod rôznymi zámienkami dostanú dnu a kým jeden z nich zabáva obeť, druhý pod nevinou zámienkou opustí miestnosť a prehľadá byt čo dom.

Rada č. 1 :  Väčšie sumy peňazí si neodkladajte doma, ale vyberte si vhodný osobný účet a k tomu sporiaci účet či vhodné investičné sporenie, kde budú vaše peniaze v bezpečí.

Buďte obozretní pri nákupoch cez internet aj podomovom predaji

Ak vy alebo vaši blízki radi nakupujete cez internet, dajte si pozor na  podvodné a zavádzajúce stránky. Často ide o ponuky, ktoré sú až príliš výhodné a preto sú obzvlášť lákavé. Takéto stránky buď vymámia dopredu peniaze, ale žiadny tovar nezašlú. Alebo je tovar úplne iný, nezodpovedá kvalita a podobne. 

Rada č. 2 : Pred takouto kúpou si vopred overte, či nejde o podvodnú stránku, alebo sa poraďte so skúsenejším členom rodiny.  Vyhnete sa tak sklamaniu a strate peňazí. Ideálne je objednávať z overených stránok, resp. na základe odporúčaní.

Špeciálnou kategóriou sú podomoví predajcovia. Zvyknú vyvíjať nátlak najmä na starších ľudí, pretože vedia, že majú peniaze a skôr podľahnú tlaku ako mladší.

Rada č. 3:   Ak bývate vy alebo vaši rodičia či starí rodičia sami, kúpu si dobre premyslite a vypýtajte si telefónne číslo na predajcu. Ak ste aj na druhý deň a po prípadných konzultáciách s rodinou presvedčený o tom, že daný produkt či službu potrebujete, sami zavolajte predajcovi. Nezabudnite tiež na zákonnú lehotu, ktorá umožňuje odstúpiť od zmluvy, zvyčajne do siedmich dní, a to písomnou formou.

Pozor na podvodné telefonáty, emaily a SMS-ky

Phishing je spôsob, ako podvodníci získavajú citlivé informácie v prostredí internetu. Veľmi často oslovujú svoje obete SMS-kou alebo emailom, ktorých znenie je čoraz sofistikovanejšie a často označené logom známej firmy, pričom pôsobia veľmi dôveryhodne. Falošné emaily či správy SMS často prezradia preklepy a gramatické chyby. Rovnako zvýšte pozornosť, ak je na vás vyvíjaný nátlak, že musíte konať rýchlo či dokonca okamžite. Vysvetlite svojim príbuzným, podľa čoho podvodnú komunikáciu  spoznajú a čo majú urobiť v prípade, ak sa dali oklamať.

10 pravidiel úspešného boja s podvodníkmi

  1. Vôbec nereagujte na podozrivo vyzerajúce emaily, správy či telefonáty. Jednoducho ich zmažte.
  2. Svoje bezpečnostné heslá, PIN-y či kódy nikdy nikomu nediktujte a neposielajte. Tieto citlivé údaje od vás vaša banka nikdy nežiada cez email, správy SMS či v telefonáte (heslá, kódy, PIN-y, 3D secure kódy).
  3. Vyčleňte si čas a ponuku si premyslite, nikdy nepodľahnite naliehaniu.
  4. Podozrivú ponuku si overte na webovej stránke danej spoločnosti alebo na https://hoax.sk; resp. https://www.facebook.com/varovania/, či nejde o podvod.
  5. V prípade pochybností kontaktujte infolinky spoločností s cieľom overenia pravdivosti informácie, kontakty vždy hľadajte na oficiálnych stránkach spoločností.
  6. Nevolajte na telefónne čísla uvedené v podvodnej komunikácii – môžu byť spoplatnené.
  7. Akékoľvek podozrenie na zneužitie karty hláste banke – čím skôr, tým lepšie.
  8. Pri platbe kartou si vždy ešte prv, ako platbu potvrdíte, skontrolujte výšku platenej sumy aj v SMS s jednorazovým kódom pre 3D Secure alebo v aplikácii Bezpečné platby. 
  9. Nebojte sa podať trestné oznámenie na neznámeho páchateľa, kontaktujte Slovenskú obchodnú inšpekciu, a ak je to možné, pošlite varovanie na email abuse@hoax.sk.
  10. Pravidelne si meňte heslo do Internetbankingu a nepoužívajte rovnaké heslo vo viacerých aplikáciách (v Internet bankingu, na facebooku, v obľúbenom eshope a pod.).