Dovolenková sezóna je v plnom prúde a mnohí z nás riešia aj oddych v zahraničí. Využívanie platobných kariet za hranicami sa teší u Slovákov čoraz väčšej obľube, keďže nám umožňujú jednoducho platiť v hoteloch, obchodoch či reštauráciách a vďaka nim si zároveň jednoducho vyberieme hotovosť z bankomatu. Pred dovolenkou sa však oplatí myslieť aj na detaily:  aké sú kurzy v zmenárňach v zahraničí, poplatky za výbery z bankomatov či za využívanie platobnej karty, aby sa nám dovolenka zbytočne a neplánovane nepredražila. Prečítajte si užitočné tipy, na čo si dať pozor pri používaní platobnej karty v zahraničí.

Hotovosť či bankomat?

Pred cestou do zahraničia je dobré mať pripravený nielen cestovateľský itinerár, ale aj informácie o cenách v danej krajine, rozpočet a aspoň nejakú hotovosť v cudzej mene. Cestovateľom to môže nielen ušetriť čas a prípadné komplikácie, ale v neposlednom rade aj peniaze. Ak cestujete do krajín mimo eurozóny, nie je vôbec jedno, či si peniaze zameníte doma, v cudzine, v zmenárni či v banke, alebo si ich vyberiete na mieste z bankomatu. Ideálne je zameniť si hotovosť ešte doma. Ak si danú menu neviete zameniť na Slovensku, je dôležité si pred plánovanou cestou zistiť výšku poplatku, ktorý zaplatíte za výber z bankomatu v zahraničí.  

Cenná rada:

Poplatky si určuje každá banka individuálne. Ide buď o fixnú sumu, alebo o percento z vyberanej sumy. Túto informáciu si overte ešte pred odchodom do zahraničia, aby vás poplatok za výber hotovosti v zahraničí nezaskočil.

Pozor aj na poplatok, ktorý si môže zaúčtovať prevádzkovateľ konkrétneho bankomatu v zahraničí, čo vaša banka ovplyvniť nevie. Bankomat vás naň upozorní ešte pred zrealizovaním výberu a peniaze si vyberiete až po potvrdení poplatku. Z tohto dôvodu odporúčame využívať v zahraničí bankomaty, ktoré poplatok nemajú.

Akú menu si vybrať pri platbe kartou mimo menovej únie?

Slováci v zahraničí využívajú platobnú kartu aj na výber hotovosti z bankomatov. Všeobecne platí pravidlo, že je lepšie vybrať si jednorazovo vyššiu sumu. Pri výbere mimo krajín eurozóny treba voliť domácu menu a bez konverzie. Ak si vyberáte peniaze z bankomatu mimo eurozóny, je možné, že vám bude ponúknutá možnosť zúčtovania transakcie dvoma spôsobmi: v mene danej krajiny bez konverzie alebo v mene vašej platobnej karty či v inej mene, napríklad v dolároch, s využitím služby DCC – Dynamic Currency Conversion. Služba DCC, inými slovami konverzia, môže byť na strane prevádzkovateľa bankomatu spoplatnená. Preto odporúčame vyberať si v zahraničí peniaze z bankomatu bez využitia služby DCC  v lokálnej mene, nakoľko je to pre vás výhodnejšie a lacnejšie.

Pri platbe kartou zvýšte pozornosť

U obchodníkov či v reštauráciách v zahraničí je najvýhodnejšie platiť kartou. V krajinách mimo eurozóny platia pri platbe kartou rovnaké zásady ako pri výbere z bankomatu. Na termináli si teda treba zvoliť platbu v domácej mene krajiny bez konverzie. Služba DCC by nemala byť na termináli nastavená automaticky a klient by mal mať vždy možnosť voľby. Treba si však dávať pozor, lebo súhlas s využitím DCC je na termináli zvýraznený a podnecuje klienta k prijatiu ponuky.

Ak sa chystáte  platiť v cudzine bezhotovostne, je rozumné vziať si so sebou viacero kariet pre prípad, že by ste jednu z nich stratili, zabudli PIN kód, vyčerpali denný limit či zostatok na karte, alebo ju museli zablokovať.

Pri bezhotovostných platbách nezabúdajte na opatrnosť. Vyhýbajte sa nakupovaniu v podozrivých či neznámych e-shopoch a do svojho Internet bankingu sa nikdy neprihlasujte vo verejných Wi-Fi sieťach. Zároveň svoju platobnú kartu nikdy nedávajte z ruky a pri „zlyhaných platbách“ zvýšte pozornosť. Overte si, či náhodou platba nebola zrealizovaná už na prvýkrát a či sedí suma, ktorú vám nanovo zadali k úhrade. Pri strate, krádeži či podozrení na zneužitie karty v zahraničí je potrebné okamžite kontaktovať svoju banku a požiadať o jej zablokovanie. 

Cenná rada:

Pre prípad straty alebo krádeže karty Poštovej banky vám odporúčame mať po ruke telefónne číslo na našu Infolinku *6500 alebo 24-hodinovú podporu pre blokovanie kariet +421 2 20 30 34 44, ktorá platí aj pre volania zo zahraničia.

Základné pravidlá pri platbe kartou v zahraničí

  1. Na dovolenku si vždy berte kombináciu platobnej karty a hotovosti.
  2. Majte k dispozícii aspoň 2 platobné karty pre prípad, že by ste jednu stratili, museli dať zablokovať či prečerpali limit.
  3. Overte si dopredu poplatky spojené s výberom hotovosti v danej krajine. Na výber hotovosti si vyberte bankomat, v ktorom si prevádzkovateľ neúčtuje poplatok za jeho využitie.
  4. Pri výbere hotovosti alebo platbe kartou mimo menovej únie vždy voľte možnosť v lokálnej mene.
  5. Svoju platobnú kartu nedávajte do ruky iným ľudom, neumožnite im, aby sa s vašou kartou vzdialili.
  6. Pri platbách nevyužívajte verejné Wi-Fi siete.
  7. PIN si nepíšte na platobnú kartu, nedávajte si ho do peňaženky či na miesto, kde by ho podvodník vedel získať.
  8. Pri akomkoľvek podozrení zo zneužitia platobnej karty obratom kontaktujte svoju banku a kartu zablokujte.