Dnešné deti vnímajú internet, mobilné telefóny, tablety či notebooky ako prirodzenú súčasť života. S týmito technológiami vyrastajú, na rozdiel od predchádzajúcich generácií, ktoré do nich takpovediac museli dorásť. Mnoho rodičov, nehovoriac o starých rodičoch, prežilo svoje detstvo offline a tak je občas náročné vžiť sa do kože svojich detí či vnúčat. Aj z toho dôvodu by sme sa s deťmi mali venovať téme internetu, rozprávať sa s nimi o tom, čo sledujú, aké stránky navštevujú a aké výhody i nástrahy internet prináša. Pomôcť vám môžu aj nasledujúce riadky o niekoľkých základných krokoch, ako podať deťom pomocnú ruku k bezpečnosti na internete.

Deti vnímajú prostredie na internete ako prirodzené a nemajú vyvinutý inštinkt rozpoznávať v ňom nebezpečenstvo. Je na nás, dospelých, aby sme deti poučili o správaní sa na internete. Buďme tak ako v skutočnom svete,  aj v online prostredí ich sprievodcom a učiteľom zároveň. Nedovoľme, aby im nevedomosť ublížila, ale práve naopak, aby možnosti internetu využili naplno vo svoj prospech a rozvoj.

Prvé kliky na internete

Ak vás s dieťaťom čakajú ešte len prvé kliky na internete, máte ideálnu príležitosť vykročiť správnou cestou. Preveďte ho bezpečne svetom internetu, ukážte mu príležitosti, aké ponúka, i upozornite na riziká a nebezpečenstvo. Dôležitým krokom je aj stanovenie pravidiel používania internetu i času pri ňom strávenom.

 

TIP: Najmladšie deti by mali pred obrazovkou počítača stráviť najviac 10 až 30 minút. Mladší školáci by pri ňom nemali presedieť viac ako hodinu denne a u starších detí by denný limit nemal presiahnuť 2 hodiny.

Vlastné používateľské konto

Pomôžte dieťaťu vytvoriť jeho vlastné používateľské konto. Na jednej strane bude hrdé, že je na internete samostatné, no na druhej máte stále pod kontrolou, kde sa v online prostredí pohybuje. K dispozícii sú rôzne systémy a programy rodičovskej kontroly, vďaka ktorým viete zistiť, kam dieťa kliká a ako na internete trávi čas.

Hrozby v online prostredí

Súčasťou internetu sú aj hrozby, ktoré na deti striehnu. Deti by mali byť už od malička upozorňované, že internet je verejný priestor a čokoľvek naň umiestnia, sa môže dostať aj do nesprávnych rúk. Upozornite deti na fakt, že nie každý na internete je ich priateľ alebo ten, za koho sa dotyčný/á vydáva. Že uvedená profilová fotka, vek či iné informácie nemusia byť vôbec pravdivé a že s neznámymi ľuďmi by nemali tak ako v offline svete, ani v online svete komunikovať.

Krádež identity, zneužitie údajov, okrádanie

Upozornite deti, aby sa nedelili o osobné informácie, údaje, heslá, telefónne čísla, adresu bydliska, školy či voľnočasové aktivity. Tieto citlivé údaje od detí získavajú rôzni podvodníci pomocou sociálneho inžinierstva, teda predstieraním, že daná osoba je známym dieťaťa, a môžu ich akokoľvek zneužiť. Napr. po získaní mobilného čísla posielajú podvodníci spoplatnené SMS alebo objednávky platené cez mobil.

 

TIP: Dbajte o to, aby mobil dieťaťa neumožňoval platby, a zablokujte volania na spoplatnené čísla.

Zdieľanie fotografií a videí

Ďalším veľmi dôležitým upozornením by mala byť osveta o uverejňovaní fotografií či videí na sociálnych sieťach či internete ako takom. Na prvý pohľad sa môže zdať, že ide o obyčajnú nevinnú fotografiu či video, no v pozadí môžu byť vidieť nežiaduce detaily, ako napr. položené peniaze, cennosti, technika, vybavenie domácnosti a pod.

Deti by ste mali upozorniť aj na fakt, že keď niečo vložia na internet, už to tam navždy aj ostane a nie je možné to vziať späť.

 

TIP: Pokúste sa byť pre deti vzorom, pomôžte im naučiť sa spraviť správnu fotografiu či video a usmernite ich, ako s nimi zaobchádzať.

Kyberšikana

Ide o zneužívanie internetu a digitálnych technológií pre zámerné a opakované ubližovanie druhým. Najčastejšie sa deje prostredníctvom sociálnych sietí a chatových skupín, správ poslaných na telefón obete alebo cez e-maily.

Môže ísť napríklad o posmešky alebo zosmiešňovanie jedinca na verejnosti. Kyberšikana môže dieťaťu spôsobiť hlbokú emocionálnu traumu, a preto je dôležité, aby vás o nej dieťa včas informovalo. V prípade zistenia kyberšikany je potrebné okamžite riešiť situáciu v spolupráci so školou alebo podaním trestného oznámenia. 

TIP na záver: Povzbuďte svoje dieťa či vnúča, aby s vami otvorene komunikovalo o tom, čo na internete našlo, kde trávi čas, čo sa mu páči. Ak je to možné, aspoň na začiatku majte počítač v miestnosti, v ktorej trávi voľný čas celá rodina, aby bolo dieťa pod dohľadom. Dohodnite sa s dieťaťom tiež na tom, aby sa nestretávalo s niekým neznámym bez toho, aby ste vy alebo iný dospelý o tom vedeli.

Online nakupovanie

Nie je žiadnou novinkou, že už aj deti a študenti môžu mať svoje „detské“ či „študentské“ účty v bankách a učiť sa tak hospodáriť s financiami. Vreckové, peniaze za brigády či finančné dary na sviatky môžu dostávať na vlastný účet a sami si vedia určiť, na čo a ako svoje peniaze minú. Prejdite si s deťmi základné pravidlá bezpečnosti online nakupovania a pri prvých online nákupoch buďte pri nich, poraďte im či pomôžte.

A aké sú základné pravidlá bezpečnosti pri online nákupoch?

  • Neklikám na neznáme e-shopy a webové stránky.
  • Riadok s adresou sa začína https://.
  • V riadku s adresou je bezpečnostný zámok.
  • Aplikácie do mobilných zariadení inštalujem iba z overených a bezpečných zdrojov (Apple Store, Google Play, ...).
  • Neprihlasujem sa cez verejné wifi siete.
  • Používam antivírus a pravidelne ho aktualizujem.

Chceli by ste svojmu dieťaťu či vnúčaťu založiť účet? V Poštovej banke ponúkame pre mladých vo veku od 15 do 27 rokov Užitočný účet junior, ktorý je bez poplatku a bez potreby dokladovania potvrdenia o štúdiu. Navyše, platobnú kartu si môžu pridať do mobilného telefónu, kde je platenie ešte bezpečnejšie.

 

Použité zdroje:

https://bezpecnenanete.eset.com/sk/

https://eduworld.sk/

https://www.tempest.sk/bezpecny-internet-pre-deti-60a.html#systemy-kontroly