30. november je Medzinárodným dňom počítačovej bezpečnosti, ktorý má ľuďom pripomenúť potrebu chrániť nielen počítače, ale predovšetkým svoje osobné údaje. V súčasnosti si vieme len ťažko predstaviť náš život bez internetu. No tak, ako nám ho zjednodušuje, môže nám ho aj nečakane skomplikovať. Nástrahy internetu pribúdajú každý deň a riziko zneužitia počítača či krádeže osobných údajov alebo peňazí je čoraz väčšie. Často totiž bez uváženia zverejňujeme na rôznych stránkach fotografie, názory, miesto aktuálneho pobytu a iné osobné údaje, pričom zabúdame na ochranu svojho súkromia. Viete, ako sa správať na internete, aby vaše údaje boli naozaj v bezpečí? Prečítajte si sedem základných pravidiel, ktoré zvýšia vašu bezpečnosť na internete.

 

Bezpečné heslá

Nech už používate akékoľvek online účty, základom je zabezpečiť ich silným heslom. Za silné heslo môžeme považovať také, ktoré obsahuje minimálne 8 znakov a používa čísla, malé a veľké písmená a ideálne aj iné znaky (*, !, -, …). Pre každú službu by ste ideálne mali mať vytvorené iné heslo a nepoužívať všade to isté.

Pozor pri pripojení do verejných Wi-Fi sietí

Počas používania verejnej Wi-Fi sa nikdy neprihlasujte do Internet bankingu ani do dôležitých súkromných účtov, prípadne ďalších stránok, ktoré by mali byť dobre zabezpečené. Do verejnej siete sa vie spolu s vami prihlásiť aj hacker a šikovne tak môže získať rôzne vaše prístupové údaje.

Neklikajte na neznáme odkazy

Rovnako ako v prípade e-mailov aj na internete platí jednoduché pravidlo – neklikajte na odkazy, ktoré nepoznáte alebo vám ich poslal niekto neznámy. Takýto odkaz vás môže presmerovať na nebezpečné webstránky, stiahnuť do vášho počítača škodlivý softvér, prípadne ukradnúť niektoré z vašich osobných údajov.

TIP:  Ak potrebujete zistiť, či je webová stránka bezpečná, môžete využiť online URL skener od VirusTotal.

Kontrolujte zabezpečenie webových stránok

Najmä na weboch, kde zadávate svoje osobné údaje alebo sa chystáte si niečo kúpiť a zaplatiť online, je nutné skontrolovať, či je stránka zabezpečená.

Znakom zabezpečeného spojenia je webová adresa začínajúca na https:// a symbol visiaceho zámku. Toto zabezpečenie zaručuje šifrovanú komunikáciu medzi vami a webstránkou, a tým pádom aj ochranu zadávaných údajov.

 

POZOR na podozrivé e-maily – môžu vás stáť aj všetky úspory

Posielanie podozrivých e-mailov, tzv. phishing, môžeme označiť za jednu z najstarších hackerských taktík. No napriek tomu, že je už roky dobre známa, stále sa medzi hackermi teší veľkej obľube. Jej použitie je totiž jednoduché a úspešnosť stále vysoká.

Najčastejší prípad phishingu je e-mail, ktorý sa tvári ako dôležitá správa od dôveryhodnej organizácie. V praxi môže ísť napríklad o oznámenie o potrebe overenia konta od Microsoftu, PayPalu či dokonca sa podvodníci môžu maskovať aj za vašu banku. Takéto emaily obsahujú žiadosť o spätné zaslanie prihlasovacích údajov či dokonca link na stránku, kde je na overenie potrebné zadať svoje prihlasovacie údaje. Svoje bezpečnostné heslá, PIN-y či kódy nikdy nikomu nediktujte a neposielajte. Tieto citlivé údaje od vás vaša banka nikdy nežiada cez e-mail, správu SMS či v telefonáte (heslá, kódy, PIN-y, 3D secure kódy).

Na podozrivo vyzerajúce e-maily, správy či telefonáty jednoducho vôbec nereagujte a zmažte ich. Hackeri môžu vďaka nim šikovne získať aj vaše prihlasovacie údaje do internetbankingu.

Údaje k svojej platobnej karte si starostlivo chráňte

Údaje k svojej platobnej karte si neukladajte do prehliadača, nezadávajte na pochybných stránkach, ani neposielajte na podozrivé e-malové adresy či sms správy sľubujúce napríklad finančnú odmenu. V opačnom prípade sa vám ľahko môže stať, že niekto vašu platobnú kartu zneužije.

Bezpečnosť na sociálnych sieťach

V súčasnosti sú internetové sociálne siete najobľúbenejšou formou komunikácie, a to nielen u mladých. Aj tu je dôležité dodržiavať pravidlá bezpečného používania.

V prvom rade, podobne ako pri e-mailovej komunikácii, je treba odmietať správy od neznámych osôb a ignorovať neznáme a neidentifikovateľné odkazy v správach. Treba tiež, samozrejme, ignorovať čudné statusy vašich priateľov, ktoré odkazujú na neznáme webstránky.

Dôležitým pravidlom je aj neposielať prihlasovacie údaje, heslá či PIN kódy, a to napríklad cez Messenger či Viber. Rovnako si na sociálnej sieti rozmyslite, či sa pochválite svojím plánom na rodinnú dovolenku s uvedením konkrétneho termínu. Môže sa stať, že si nevedomky pozvete domov zlodeja.