24. júl je Dňom rodičov a pri tejto príležitosti chceme opäť upozorniť na finančné podvody, ktorých obeťami sa najčastejšie stávajú starší ľudia, naši rodičia, starí rodičia či iní starší blízki. Podvodníci sa vydávajú za poštárov, policajtov, plynárov aj zdravotníkov, príbuzných či známych a od starších ľudí si pod rôznymi zámienkami pýtajú tisíce eur. Počet prípadov, kedy sa seniori stávajú obeťami podvodov, stále narastá. Myslite na to, že každý z nás môže pomôcť ochrániť svojich blízkych vo vyššom veku pred podvodníkmi, ktorí stále prichádzajú s novými a rafinovanejšími spôsobmi krádeží.

Počet prípadov z roka na rok rastie

Podvody páchané na starších ľuďoch majú stúpajúci trend. Kým v roku 2020 bolo podľa oficiálnych údajov Polície SR zaznamenaných 73 prípadov špecifickej kriminality páchanej na senioroch, v tomto roku len za prvé tri mesiace polícia zaevidovala už 58 takýchto udalostí a ich počet pribúda. Polícia SR preto radí, čoho by sa malí starší ľudia vyvarovať a čo by im mali prízvukovať ich príbuzní: „Nikdy nevpúšťajte cudzie osoby do svojich príbytkov, nerozprávajte sa s nimi a neostávajte s nimi osamote. Neprejavujte záujem o náhodne ponúkanú službu alebo kúpu tovaru. Zdržte sa takého konania, ktoré by mohlo cudziemu človeku napovedať, kde máte uložené svoje úspory alebo cennosti. Žiadna spoločnosť nevypláca peňažné výhry v hotovosti prostredníctvom svojich zamestnancov či iných osôb. Ak na vás cudzie osoby vyvíjajú nátlak alebo máte pocit ohrozenia, kontaktuje políciu,“ hovorí hovorkyňa Prezídia Policajného zboru SR Denisa Bárdyová.

Falošní vnuci, plynári či predavači dokážu vylákať od seniorov tisíce eur

Podvodníci dokážu rôznymi klamstvami vylákať od seniorov vysoké sumy peňazí, veľakrát sú to celoživotné úspory, cennosti aj šperky. Najčastejšie kontaktujú starších ľudí telefonicky niekoľkokrát za sebou, a to vo veľmi krátkych intervaloch, aby znemožnili preverenie uvádzaných skutočností. Predstavujú sa ako ich starí známi alebo rodinní príslušníci, ktorých si senior nepamätá a súrne žiadajú požičať peniaze na rôzne účely. Pod falošnou identitou seniorom oznámia, že ich príbuzný spôsobil vážnu dopravnú nehodu, leží v nemocnici, nemôže komunikovať a súrne potrebuje peniaze na vyplatenie škody alebo na ošetrenie. Tvária sa tiež ako policajti, ktorí od obete vylákajú peniaze pod zámienkou, že ich ochránia pred vykradnutím. Prípadne sa chcú dostať do príbytku obete ako falošní pracovníci pošty, elektrární, plynární či vodární, ktorí prišli vrátiť preplatok alebo inkasovať nedoplatok, alebo ako obchodníci, ktorí im chcú niečo predať.

Seniori sú pre nich ľahkou korisťou. „Vekom kognitívne schopnosti u ľudí prirodzene klesajú. Seniori reagujú pomalšie, vedia ťažšie vyhodnotiť situáciu a sú naivnejší. Majú tiež potrebu uschovávať si cenné veci a peniaze doma, kde ich majú pod dohľadom, pretože zvyčajne nedôverujú inštitúciám. No tým, že títo ľudia bývajú aj sociálne izolovaní a osamelí, majú paradoxne potrebu oveľa viac komunikovať s cudzími ľuďmi. Práve preto sa stávajú častou obeťou podvodníkov,“ vysvetľuje psychologička Lenka Uherová.

Jednou z najefektívnejších ciest, ako zabrániť tomu, aby sa stali naši starší blízki obeťami podvodu, a prišli tak o svoje často aj celoživotné úspory, je hovoriť s nimi, informovať ich a poučiť o rôznych praktikách podvodníkov a čomu sa vyvarovať, aby sa nestali obeťami.

Zopakujte si s nami základné rady a vystríhajte aj vy svojich starších blízkych:

  • Aby bez overenia nevpúšťali cudzie osoby na svoj pozemok či do svojich príbytkov.
  • Aby si skutočnosti uvádzané v telefonickom rozhovore s neznámou osobou ihneď overili u svojich príbuzných alebo iných osôb, ktorým dôverujú a vedia im pomôcť.
  • Aby nevyberali svoje finančné úspory pre cudzie osoby zo svojich účtov, bankomatov a nedávali peniaze osobám, ktoré nepoznajú.
  • Ak dostanú e-mail, v ktorom je uvedené, že môžu veľmi výhodne zhodnotiť svoje peniaze, zmeniť banku či okamžite vyhrať, aby si opäť túto informáciu overili.
  • Aby boli opatrní pri objednávkach cez internet a požiadali o pomoc ľudí, ktorým dôverujú.
  • Aby nikdy nikomu neprezrádzali svoje osobné údaje z karty, bezpečnostné heslá, PIN-y alebo iné kódy.
  • Ak majú podozrenie z podvodného konania, aby ihneď kontaktovali políciu na čísle 158.