V tomto článku si povieme, aké najčastejšie chyby robíme pri vytváraní hesla a jeho používaní. Čítajte ďalej a zistite, ako sa vyhnúť zbytočným komplikáciám.

 

1. Ľudia si často vyberajú rovnaké heslá k viacerým službám (užívateľským účtom), a tým znižujú bezpečnosť svojich údajov.

 

Riziko vzniká vtedy, ak tretia strana získa vaše heslo z jednej služby, môže získať prístup aj k ďalším. Aj napriek tomu, že heslo môže byť z technickej stránky silné, jeho viacnásobným používaním pri rôznych službách sa znižuje jeho sila, a tým pádom ohrozujete bezpečnosť svojich dát. Vždy sa ubezpečte, či pri každej službe (banka, sociálna sieť, operátor, noviny, e-shop) máte iné heslo.

 

2. Užívatelia si ukladajú dôležité heslá do webového prehliadača.

 

Pamätať si rôzne heslá k všetkým službám, ktoré používame, je nadpozemský výkon. Našťastie, sú tu jednoduché a šikovné aplikácie pre správu hesiel, ktoré nám v tom vedia pomôcť.

 

Takýto „heslovník“ vám dokonca pomôže zvoliť si požadovanú dĺžku hesla a splniť kombináciu malých a veľkých písmen, číslic a špeciálnych znakov. Podmienky hesla si stanovuje konkrétna služba, do ktorej sa chcete prihlasovať. Z pohľadu bezpečnosti vám odporúčame, aby vaše heslo malo vždy minimálne 12 znakov.

 

Ak si chcete heslo pamätať, môžete si život zjednodušiť na základe princípu „fráza ako heslo“. Takéto heslo je zložené z minimálne dvoch slov, prípadne ho tvorí krátka veta, napríklad „KrálUbu5JeNaj“.  Výsledkom je komplexné heslo, ktoré je náročnejšie prelomiť.

 

Prihlásenie do rôznych služieb si viete často uľahčiť aj prostredníctvom prihlásenia cez Google či Facebook účet. Ak sa rozhodnete pre tento typ prihlásenia, pri ktorom si síce nepotrebujete pamätať či manuálne zadávať ďalšie heslo, musíte si uvedomiť, že tretia strana (napríklad e-shop) môže takto získať dáta z vášho Googlu či Facebook účtu vrátane osobných údajov, veku, pohlavia či miesta pohybu.

 

3. Užívatelia sa prihlasujú z neznámych a nedôveryhodných wifi sietí či verejných zariadení, napríklad v internetovej kaviarni.

 

Je táto wifi sieť s lákavým sloganom „free“ či „zadarmo“ naozaj bezpečná? Ak sa rozhodnete využiť verejnú wifi, vždy buďte ostražití a všímajte si, či sa niekto nepozerá, keď pri prihlasovaní zadávate akékoľvek svoje heslo.

Zvážte, či je naozaj nutné využívať tieto siete a či prihlásenie do siete nepočká, kým prídete domov, kde máte dôveryhodný počítač aj sieť a nikto cudzí vám nestojí za chrbtom. Ak sa musíte prihlásiť do internet bankingu vo verejnej wifi sieti (napríklad vo vlaku), odporúčame vám využívať VPN (t. j. virtuálnu privátnu sieť), ktorá slúži na ochranu vašej komunikácie a identity na internete.

 

4. Užívatelia si zadávajú heslá, ktoré možno ľahko uhádnuť.

 

Nie, dátum vášho narodenia či rodné číslo naozaj nie sú bezpečné. Pozor, ak si svoje heslo zapisujete na papierik a ten potom necháte prilepený na monitore počítača či platobnej karte – vtedy žiadne heslo nie je dostatočne bezpečné.

 

Ak máte problém zapamätať si heslo, začnite využívať špeciálne aplikácie na správu hesiel, ktoré si heslo budú pamätať za vás, prípadne sa "pohrajte" a vytvorte si komplexnejšie heslo vo forme krátkej frázy, ako sme spomínali vyššie.

 

Ak si o svojom hesle myslíte, že je super bezpečné, a dokonca sa ním prihlasujete do viacerých účtov, na tejto stránke si viete rýchlo overiť, či už niekedy v minulosti nebolo uvedené na nejakom zozname únikov klientskych dát niektorej z webových služieb.

 

O  bezpečnosť vašich údajov v banke sa staráme, nemusí to však robiť každý, u koho využívate to isté heslo či tie isté prihlasovacie údaje.  Čo by ste si mali odniesť z tohto článku? Rozhodne sa vyhnite používaniu rovnakého hesla ku všetkým svojim užívateľským účtom na webe.

 

Na záver dodáme, že k svojmu súkromiu naozaj treba pristupovať zodpovedne. Ak sa tak správať nebudeme, všetky odporúčania – od zdroja, z ktorého sa prihlasujete, až po technické požiadavky na heslo – sú zbytočné, navyše, ak to isté heslo používate aj pri inej službe, neznámom zariadení či sieti.