V súvislosti s pretrvávajúcim vojenským konfliktom na Ukrajine sa čoraz viac objavujú hrozby a nástrahy zo strany podvodníkov, ktorí sa snažia vo svoj prospech zneužiť nešťastie ľudí utekajúcich pred vojnou i obrovskú vlnu solidarity medzi obyvateľmi Slovenska. Okrem šíriacich sa nepravdivých informácií je potrebné dať si pozor aj na falošné zbierky, ktoré sú určené na pomoc ľuďom zasiahnutým konfliktom.

Nepravdivé informácie a hoaxy

Súčasnosť prináša veľa informácií, ktoré nie sú vždy pravdivé. Vždy preto pozorne sledujte zdroj, z ktorého dané informácie pochádzajú, a v prípade otázok či pochybností si ich preverte. V súvislosti s nepravdivými informáciami sa často skloňuje výraz „hoax“.

Hoax je podvodná, poplašná a hlavne falošná správa, ktorú niekto zámerne vytvoril. Medzi hoaxy sa radia poplašné správy upozorňujúce na falošné nebezpečenstvo, rôzne vtipy či klasické podvody, pôsobia urgentne a zvyčajne reagujú na aktuálne problémy a trendy spoločnosti.

Zneužitie prostredníctvom falošných zbierok

Žiaľ, podvodníci nemajú zábrany a aj takúto situáciu využívajú vo svoj prospech a podnikajú kroky, aby ľudí oklamali a najmä ich pripravili o finančné prostriedky. Či už vlastné alebo určené na pomoc ľuďom v núdzi. Internetom a sociálnymi sieťami sa šíria falošné humanitárne zbierky. V týchto podvodných príspevkoch na sociálnych sieťach alebo e-mailoch často nie je uvedené, v prospech akej organizácie má darca prispieť. Falošné zbierky taktiež uvádzajú veľmi nejasný účel, na ktorý bude pomoc využitá. Osobitne je potrebné spozornieť pri zbierkach, ktoré žiadajú platbu v kryptomene. Výnimkou nie sú ani podvodné e-maily, v ktorých podvodníci tvrdia, že vo vojne zahynul niekto, po kom by adresát mohol zdediť veľkú sumu peňazí.

Základné pravidlá, ako nenaletieť falošnej zbierke:

  1. Prispievajte prostredníctvom známych organizácií a ich oficiálnych stránok.  Ak máte akékoľvek podozrenie, že môže ísť o falošnú zbierku, obráťte sa priamo na organizáciu. Podvodníci sa totiž často vydávajú aj za legitímne organizácie.
  2. Legálnosť zbierky a informácie o nej si možno overiť aj na internetovej stránke rezortu Ministerstva vnútra SR
  3. Overte si aj zbierku, ktorú vám odporučil niekto známy, mohol byť obeťou podvodu.
  4. Spozornite pri žiadosti o platbu v kryptomene, väčšina organizácií, ktoré pomáhajú vo vojnových zónach, neprijíma takéto príspevky.
  5. Neklikajte na odkazy a nesťahujte prílohy v nevyžiadaných e-mailoch od neznámych ľudí.
  6. Nerobte unáhlené rozhodnutia a nepodliehajte nátlaku. Podvodníci chcú zneužiť naliehavosť situácie, aby od vás vylákali peniaze.

Ak chcete pomôcť, ale obávate sa dôveryhodnosti jednotlivých finančných zbierok, môžete rovnako ako naši kolegovia, aj vy prispieť cez Červený kríž. Na našom webe sme pripravili informácie a odpovede na najčastejšie otázky – ako môžete ľuďom z Ukrajiny pomôcť, ako aj praktické otázky súvisiace s vašimi financiami.