Keď sme vyrastali, o nakupovaní na internete sme mohli len snívať. Dnes už táto moderná a pohodlná aktivita patrí k nášmu bežnému životu.  Aj my v banke jej venujeme viac energie a zvyšujeme bezpečnosť online nákupov. Ako? Čítajte ďalej.

Záujem o témy bezpečnosti v online svete narastá. S tým ide ruka v ruke aj bezpečnosť nakupovania na internete či ochrana prihlasovacích údajov do internetbankingu.

Napriek tomu sa nájdu podvodníci, ktorí dokážu získať citlivé údaje priamo od klientov. Napríklad pod zámienkou výhodného investovania tak človek nevedome podvodníkovi nadiktuje informácie o platobnej karte, či dokonca aj bezpečnostný kód z SMS na potvrdenie platby. Buďme obozretní.

Bezpečnostné prvky, akými sú kódy a heslá, slúžia na ochranu vašich peňazí a nikdy ich nikomu nedávajte.

Vzhľadom na rastúci počet zneužitých údajov a podvedených klientov je snahou všetkých bánk zvyšovať aj bezpečnosť pri platbách kartou na internete.

Novinkou pri potvrdzovaní platieb kartou na internete je u nás mobilná aplikácia Bezpečné platbyVďaka 2-faktorovému overeniu - registráciou karty s overením mobilného telefónneho čísla, ktoré máte uvedené u nás banke (1. faktor), a vedomosťou 4-miestneho uPINu alebo biometrického overenia (2. faktor), máte u obchodníkov so službou 3D Secure istotu, že kartou zaplatíte iba vy.

Výhodou aplikácie je, že online proces potvrdenia platby zvládnete jednoducho kliknutím na push notifikáciu a overením sa v aplikácii. Navyše, ak ste práve na mobile bez pripojenia na wifi či možnosťou využitia mobilných dát, platbu viete potvrdiť cez offline režim naskenovaním QR kódu.

3 kroky, aby ste mohli aplikáciu používať

  1. stiahnite si aplikáciu do mobilného telefónu z Google Play alebo App Store;
  2. zaregistrujte si svoju platobnú kartu od Poštovej banky;
  3. nastavte si spôsob overenia platieb.

Na bezpečné overenie máte viacero možností

Pri aktivácii aplikácie si vždy volíte vlastný 4-miestny uPIN. Tento kód je jednou z možností potvrdenia platby a tvoria ho iba čísla. Ak je vami zvolená kombinácia príliš jednoduchá, napr. 0000, aplikácia vás na to upozorní a neumožní vám pokračovať. Zvoľte si uPIN, ktorý si ľahko zapamätáte, nezabúdajte však, že slúži na ochranu vašich peňazí.

Ak máte mobil s možnosťou využitia odtlačku prsta, môžete si pri aktivácii aplikácie zvoliť tento biometrický spôsob overenia platby. Ide o nielen bezpečný, ale pohodlný bezpečnostný prvok, pri ktorom si nemusíte nič pamätať.

V prípade mobilných telefónov s iOS je ďalšou možnosťou potvrdenia platby aj Face ID, čiže rozpoznaním tváre.

Aplikácia vám následne ponúkne voľbu kombinácie spôsobov potvrdenia platby a je len na vás, ktorý si vyberiete.

TIP: Celý postup, ako si aplikáciu aktivujete, nájdete na Ako si pridám kartu do aplikácie Bezpečné platby?

Ako platba cez aplikáciu funguje?

Keď va svojom obľúbenom e-shope ukončíte nákup a rozhodnete sa zaplatiť ho kartou, presmerujeme vás na známu overovaciu stránku Poštovej banky pre 3D Secure. To, že platobnú kartu máte registrovanú v aplikácii, rozozná stránka automaticky – už vám neponúkne zaslanie jednorazového SMS kódu. Namiesto toho vás upozorní, že dostanete push notifikáciu.

Kliknutím na push notifikáciu sa otvorí aplikácia s detailmi platby. Po skontrolovaní názvu obchodníka a najmä platenej sumy platbu potvrdíte. Spôsob overenia platby závisí od nastavania pri aktivácii aplikácie. Následne sa vrátite na stránku obchodníka na dokončenia platby.

TIP: Celý postup, ako platbu v aplikácii potvrdíte v online režime, nájdete na Ako potvrdím platbu kartou aplikáciou Bezpečné platby? a v offline režime na Ako potvrdím platbu kartou aplikáciou Bezpečné platby v prípade, že nemám internet v mobile?

Mobilná aplikácia je alternatívou k jednorazovým kódom z SMS, aké poznáte dnes. Overenie cez SMS môžete využívať aj naďalej. Z dôvodu zvýšenia bezpečnosti aj tohto spôsobu potvrdzovania platieb kartou na internete nás čakajú ďalšie zmeny, o ktorých vás budeme včas informovať.