10 mýtov o pôžičke, ktorým by ste nemali veriť

„Pri pôžičke od mojich známych zmluvu nepotrebujem!“

„Vybavenie pôžičky v banke trvá celú večnosť!“

„Pôžičku si vezmem od banky s tou vtipnou reklamou, čo teraz beží v telke.“

Aj vy ste sa už stretli s podobnými výrokmi? O pôžičkách koluje niekoľko mýtov a dezinformácií. Rozhodli sme sa vyvrátiť 10 mýtov, s ktorými sa stretávame najčastejšie a uviesť ich na pravú mieru.

1. S vyššou splátkou splatím pôžičku skôr

Výška splátky závisí od viacerých parametrov – od výšky čerpaného úveru, splatnosti a úrokovej sadzby. Preto sa pozerajte nielen na výšku splátky, ale aj na výšku úrokovej sadzby. Pri vyššom úroku je aj splátka vyššia, to ale neznamená, že úver splatíte skôr – znamená to, že zaplatíte viac na úrokoch.

2. Čím kratšia doba splácania, tým lepšie

Súhlasíme, ale len v prípade, ak je váš mesačný rozpočet naozaj štedrý a ani vysoká splátka ho nedokáže nijak ohroziť. Nepísaným pravidlom je, že výška mesačnej splátky vášho úveru by nemala byť vyššia ako 30% vášho mesačného príjmu. Ak si zvolíte splátky vyššie ako je táto hranica, pri neočakávaných výdavkoch by ste si mohli zbytočne skomplikovať život.

3. Zlúčiť viacero úverov do jedného sa neoplatí

Naopak, spojením úverov do jedného môžete ušetriť, a to je hlavnou motiváciou ľudí pre refinancovanie svojich úverov. Suma, ktorú dokážete refinancovaním ušetriť závisí od konkrétnych parametrov pôvodných úverov aj od toho nového.

Refinancovanie zjednoduší celý proces splácania – namiesto niekoľkých splátok budete mesačne realizovať iba jednu.

Navyše, ak by ste z nejakého dôvodu museli robiť na úvere nejakú zmenu (napr. zmenu termínu splátky), zmenu zrealizujete len na jedinom úvere – refinancovaním si skrátka zjednodušíte život.

4. Moja banka mi dá najlepšiu ponuku

Nie vždy to platí. Banky sa snažia o získanie nových klientov a preto prinášajú atraktívne ponuky nielen pre svojich klientov, ale aj pre tých nových. Ak zvažujete úver, porovnajte si ponuky vo viacerých bankách.

5. Pri pôžičke od známych nepotrebujem zmluvu

Ak si plánujete požičať od známych, myslite na zmluvu. Oceníte to najmä v prípade, ak medzi vami dôjde k nezhode. Vďaka korektne uzavretej zmluve problém ľahšie vyriešite a dokážete si naďalej udržať  priateľské vzťahy.

6. Poistenie pôžičky je strata peňazí

Poistenie úveru má svoj význam. Budúcnosť nevieme predvídať a pri nepriaznivej životnej udalosti oceníte, že splátky budú uhrádzané z poistného plnenia.

7. Vybavenie pôžičky je dlhý a komplikovaný proces

Opak je pravdou. Poskytnutie spotrebiteľského úveru je pomerne jednoduchý proces. Najmä ak máte stály príjem je poskytnutie úveru veľmi rýchle a už po jednej návšteve pobočky môžete odchádzať s úverom. Stačí vám len občiansky preukaz. Po posúdení žiadosti, ktoré zahŕňa overenie príjmu v registri Sociálnej poisťovne nasleduje podpísanie úverových zmlúv a čerpanie úveru. Celý tento proces je možné stihnúť počas jednej šálky kávy.

Viac o priebehu vybavenia pôžičky si môžete prečítať v samostatnom článku.

8. Najväčšie banky majú najvýhodnejšie ponuky

Menšie banky sa často snažia o získanie nových klientov a preto svojim klientom aj neklientom prinášajú zaujímavé ponuky. Ak uvažujete o pôžičke, berte do úvahy ponuku všetkých bánk.

9. Najdôležitejší je úrok

Úrok je veľmi dôležitý, ale nezabudnite ani na poplatky – najmä jednorazový poplatok za poskytnutie úveru. Informujte sa aj o výške ostatných poplatkov súvisiacich s úverom – napr. poplatok za zmenu zmluvných podmienok.

Ročná percentuálna miera nákladov (RPMN) je údaj, ktorý zohľadňuje nielen výšku úroku, ale aj poplatok za poskytnutie úveru. Ak sa rozhodujete medzi viacerými úvermi s rovnakými parametrami (výška úveru, splatnosť), porovnávať by ste mali práve RPMN. Úver s najnižšou RPMN je pre vás najmenej nákladný.

10. Online žiadosti sú príliš komplikované a stresujúce

Požiadať o úver môžete nielen písomne na pobočke, ale aj telefonicky prostredníctvom kontaktného centra. Telefonát vám nezaberie viac než 15 minút a zavolať môžete priamo z pohodlia vášho domova. Po schválení žiadosti navštívite vašu obľúbenú pobočku a podpíšete úverovú zmluvu – bez zbytočných komplikácií a stresu!