5 chýb, ktoré robíte, keď si vyberáte pôžičku

Myslíte si, že vybrať si pôžičku je to najmenej? Ak áno, tak možno práve vy sa dopúšťate týchto piatich základných chýb. Vyhnite sa im.

1. Nejde vždy len o úrok

Je jasné, že úrok je pravdepodobne to prvé, čo vás bude pri pôžičke zaujímať. Prvou chybou, ktorej sa mnohí z nás dopúšťajú, je však práve to, že jediné, čo si pri pôžičke všímajú, je práve úrok. Rovnako dôležité ako úrok, je napríklad aj RPMN – ročná percentuálna miera nákladov. Viac sa o nej dočítate v našom staršom článku.

2. Neprerátate si, či naozaj budete schopní splácať

Ste si skutočne istí, že vám nebude robiť problém pôžičku splácať aj o mesiac, dva, rok či päť rokov? Ešte predtým, ako si vezmete pôžičku, mali by ste si poriadne zrátať, či vám vždy zostane potrebná čiastka na splátku. Nechcete sa predsa dostať do zbytočných problémov. Vo všeobecnosti sa odporúča, aby ste si ešte predtým, ako si požičiate, vytvorili akýsi „záchranný fond“ vo výške aspoň jednej mesačnej splátky. Ten využijete práve v čase neočakávaných výdavkov či situácií.

3. Dôkladne si nepreštudujete zmluvu o úvere

Zmluva je dlhá a vám sa ju nechce celú čítať? Chyba! A to najmä v prípade, že si požičiavate od rôznych nebankových inštitúcií či iných finančných spoločností. Staré známe dôveruj, ale preveruj platí aj v prípade bánk. Ešte predtým, ako sa na zmluvu podpíšete, doprajte si čas a poriadne si prečítajte, či v nej všetko sedí tak, ako má a či sa tam zrazu neobjavilo niečo, o čom ste doteraz nepočuli. V prípade nebankoviek to platí výnimočne!

Najcastejsie Chyby Pri Vybere Pozicky

4. Rozhodujete sa prirýchlo

Našli ste prvú výhodnú ponuku a ste okamžite pripravení požičať si. To takisto nie je ten najrozumnejší postup. Poriadne si preštudujte ponuku všetkých bánk. nemusíte sa orientovať iba na tú banku, v ktorej máte založený účet. Najmä, ak ide o hypotéku, s ktorou sa budete „priateliť“ prakticky celý život. Aj preto si nepožičiavajte na poslednú chvíľu. Ak viete, že o pár mesiacov budete potrebovať požičať na prestavbu domu, bytu či na kúpu auta, venujte sa výberu banky už teraz. Nenechávajte si to na poslednú chvíľu a nerozhodujte sa v časovom strese.

5. Nevyberiete si tú správnu banku

Najhoršie na tejto chybe je, že si ju uvedomíte až neskôr. Teda po tom, ako vám odíde niekoľko splátok. Možno ste sa unáhlili kvôli časovej tiesni, radám ostatných…Ak je to aj váš prípad a s podmienkami banky, ktorú ste si zvolili, nie ste spokojní, nič nie je stratené. Ešte stále je tu možnosť refinancovania čiže konsolidácie vášho úveru. Ako na to sa dozviete aj v našom článku s názvom Ako vám pomôže refinancovanie úveru a na čo si dať pozor