5 novoročných predsavzatí týkajúcich sa vašich financií

Novoročné predsavzatia nám pomáhajú dosiahnuť naše sny a ciele. Viac pohybu, menej stresu, cesta okolo sveta či zdravá strava – základom je nebyť na seba príliš prísny a stanoviť si realistické, dosiahnuteľné výsledky. Na tých, ktorí vystúpia zo svojej komfortnej zóny a svoje predsavzatia berú seriózne, nečaká nič iné len úspech. Postarajte sa tento rok nielen o svoje telo, myseľ a dušu, ale aj o financie – my vám dáme návod na to, ako začať.

1.   Stanovte si rozpočet
Viesť si rozpočet je jedným z najefektívnejších spôsobov, akým získate prehľad o svojich financiách a môžete korigovať svoje výdavky. Žiadny stres – jeho príprava vám nezaberie viac než hodinu a slúžiť vám bude po celý rok. Pri plánovaní sa zamerajte na výdavky v jednotlivých mesiacoch alebo kvartáloch a nezabudnite na pravidelné vyhodnocovanie, napríklad pomocou Internet bankingu. Ak chcete, aby bola vaša finančná situácia lepšia o 5, 10 či 20 rokov, vedenie rozpočtu je tým správnym krokom na dosiahnutie tohto cieľa.

2.   Zaznamenávajte si výdavky
Kam sa vždy na konci mesiaca stratia vaše peniaze? Nie je nič prospešnejšie ako mať prehľad a zaznamenávať si príjmy a výdavky na mesačnej báze – do poznámkového bloku či elektronicky. Prehľad vo vašich financiách vám výrazne pomôže pri rozhodovaní sa pri väčších investíciách či braní pôžičky a odradí od zbytočného utrácania.

3.   Odkladajte si pravidelne
Začnite zhodnotením svojich mesačných príjmov. Následne si stanovte rozumnú čiastku, ktorú si budete odkladať každý mesiac podľa toho, aké sú vaše osobné ciele – napríklad 10-15 % z výplaty. Pamätajte, že pravidelné ušetrenie aj menšej čiastky je v konečnom dôsledku lepšie ako nič.

4.   Míňajte menej
... a pokorte seba samého malými výzvami! Skúste novoročný „detox“ a nenakupujte nič (okrem potravín a nevyhnutností) v období 2 týždňov. Sami uvidíte, že toho až toľko nepotrebujete. Ak si trúfnete, posuňte latku vyššie a nekupujte nové oblečenie a elektrotechniku počas celého roka! Nezabudnite do výzvy zapojiť aj členov rodiny či priateľov. Prehodnoťte každý nákup či platbu a dajte definitívne zbohom impulzívnemu nakupovaniu. Tým, ktorí predsa len nevydržia a „zhrešia“ nákupom v obľúbenom obchode, odporúčame program odmeňovania Peniaze s5, vďaka ktorému budú výdavky bolieť o niečo menej.

 

5.   Zmeňte svoju banku
Dobré vzťahy sú základ – a to platí aj o vzťahoch so svojou bankou. Ak niečo medzi vami nefunguje, ukončite to a nájdite si novú banku. Dôvodov na rozchod je hneď niekoľko: nedostupnosť pobočiek, slabý zákaznícky servis, komplikovaný web a zložitý prístup k potrebným informáciám, nulové výhody pre klientov, prehnané poplatky za vedenie účtu či výbery hotovosti. Zmena banky či prenos účtu už dnes nie je žiadna veda a návšteva vašej starej banky nie je vôbec potrebná.