6 rád, ako si našetriť čo najviac peňazí

Takmer každý z nás sníva o bezstarostnom živote s kopou peňazí. Avšak zvyčajne pre to musíme aj niečo spraviť. Práve z tohto dôvodu sme pre vás pripravili niekoľko rád, ako správne šetriť a ušetriť.

Sporenie Na Byvanie

Začíname...

V prvom rade, ešte pred tým, ako začnete šetriť, musíte mať maximálny prehľad o svojich príjmoch a výdavkoch. Nestačí iba vedieť, koľko peňazí dostanete na výplatu. Všetko si zapisujte. Či už spomínanú výplatu, nákup v potravinách, v drogérii, lekárni, alebo obed v reštaurácii, platby kartou a podobne.

Nemusíte si na to zakladať nový zápisník. Postačí vám telefón a v ňom šikovná aplikácia. A tých je naozaj veľa. Stačí si ju vyhľadať a stiahnuť. Hovoríme o aplikáciách, do ktorých si zapisujete všetky svoje denné, týždenné či mesačné výdavky. Všetko triedite do kategórií a máte v tom krásny prehľad. Na čo je to dobré? Vidíte, či ste v mínuse, na čo ste minuli najviac peňazí, a to vám môže rýchlo otvoriť oči. Aplikácia počíta všetko za vás a vy sa od týchto čísel môžete odraziť vo vašom šetrení.

10 % z výplaty

To by mala byť minimálna suma, ktorú si odložíte z každej vašej výplaty. Samozrejme, môžete aj viac, no odkladanie dodržujte na 100 %. Takto sa vám budú na účte zbierať peniažky, ale, samozrejme, nemôžete z tých peňazí nič minúť. Odložte si ich do budúcna a využijete ich v pravú chvíľu.

Čo na vaše šetrenie povie banka?

Aj v banke si môžete sporiť. Treba si už len vybrať tú správnu a ten najlepší sporiaci účet. U nás v Poštovej banke sme pre vás pripravili viacero výhod. Stačí si pozrieť našu ponuku alebo prísť za nami priamo do niektorej z pobočiek. Poradíme vám, aký druh sporenia by vyhovoval práve vám.

Hotovosť či karta?

Pokiaľ máte problém s tým, že platíte kartou a potom zhrozene pozeráte na to nízke číslo na vašom účte, plaťte hotovosťou. A to tak, že si vždy po výplate vyberiete určitú sumu, ktorú budete míňať počas mesiaca. Nemiňte viac a čo vám zostane, odložte. Nebudete utrácať na zbytočnosti a budete sa držať iba tej sumy, ktorú máte v peňaženke. Taktiež si zrušte povolené prečerpanie na platobnej karte. Pokiaľ nemáte peňažné prostriedky, radšej si ďalší nákup odpustite.

Šetrite aj doma

Šetriť môžete aj úplnými maličkosťami – zbytočne nesvietiť a vypínať svetlá, používať úsporné žiarovky, odpájať elektroniku zo siete, nakupovať spotrebiče s nízkym odberom energie, jazdiť cez mesto v MHD...