Príchod septembra je spájaný predovšetkým so začiatkom nového školského roka. Tento rok je však opäť iný. Nikto nevie s istotou povedať, ako bude vyzerať, či sa domácnosti znovu nezmenia na školské triedy alebo budú deti školu navštevovať počas celého školského roka. Aj napriek tomu je dôležité sa na blížiaci školský rok pripraviť.

Niektorí rodičia sa pripravili a školské potreby nakúpili v predstihu, iní čakajú až na informácie od učiteľov. Tak či onak, nástup do školy nás núti siahnuť hlboko do peňaženky. Nehovoriac o tom, keď je v rodine viac školopovinných detí.

 

Prvák verzus starší školák

 

Najvyššie výdavky čakajú rodičov prváčikov, ktorí potrebujú školských pomôcok najviac: zošity, perá, prezuvky, ako  aj úbor na telocvik či potreby na výtvarnú výchovu. Nemalými položkami sú školská taška či peračník. Nástup do školy tak môže zobrať z rodinného rozpočtu aj niekoľko stoviek eur.

Pri žiakoch vyšších ročníkoch je to iba o trocha jednoduchšie, keďže pri vyučovaní využívajú aj pomôcky a veci z predchádzajúcich rokov. Dopĺňajú sa tak postupne. Pri starších školákoch však treba rátať s drahšími pomôckami a, samozrejme, samostatnou kapitolou je oblečenie.

Takmer nevyhnutnosťou dnešných školákov  už aj počítač s prístupom na internet či mobil, s ktorými vedia v prípade nutnosti absolvovať online výučbu.

 

Obedy, výlety a krúžky

 

Rodinný rozpočet musí počítať aj s výdavkami, ktoré prichádzajú počas celého školského roka, ako sú školné poplatky, obedy, výlety, krúžky či doprava.

Najvyššími výdavkami spojeným so školským rokom a zároveň rodičovskou výzvou sú obedy a krúžky. Práve čas medzi koncom vyučovania a okamihom, keď si deti po práci vyzdvihneme, je niekedy náročné vykryť. Touto „medzistanicou“ najčastejšie býva školská družina, ktorá tiež nie je zadarmo. Ak si bez nej poradíte a vaše deti budú tráviť poobedňajší čas v školských krúžkoch, bokom si odložte ďalšie peniaze. Veľká väčšina detí navštevuje najmä športové, výtvarné a tanečné krúžky.

Pri zostavovaní rozpočtu na nový školský rok by ste nemali zabudnúť na školské výlety. O zážitky získané v rámci školského vyučovania sa deťom síce postarajú pedagógovia, ale hradíte ich z vlastného vrecka. Čím je dieťa staršie, tým sú náklady na výlety vyššie.

 

Ako možno ušetriť?

 

Ideálnym riešením je spísať si všetky výdavky a rozložiť si ich na celý  školský rok. Na začiatku treba predovšetkým počítať s kúpou základných školských pomôcok. S nákupom sa neponáhľajte. Počkajte si na inštrukcie od učiteľov alebo školy. Mnoho pracovných zošitov a učebníc nakupujú školy hromadne, a tým sú lacnejšie.

Výdavky na školské pomôcky, knihy, obuv či oblečenie môžete znížiť aj vďaka programu Peniaze s5, ktorý ponúka rôzne zľavy, a ušetríte tak nemalé finančné prostriedky. Navyše do konca septembra viete s programom Peniaze s5 získať u nášho partnera SCONTO až 40 % zľavu na všetky detské a študentské izby. Nezabudnite však, všetky zľavy je potrebné si najprv aktivovať vo vašej aplikácii Peniaze s5.

Registrácia a používanie programu Peniaze s5 sú jednoduché. Potrebujete iba platobnú kartu k vášmu účtu, zriadenú službu Internet banking a udelenie súhlasu s Podmienkami programu odmeňovania Peniaze s5. Stačí si potom už len aktivovať zľavu u vášho obľúbeného obchodníka, zaplatiť uňho vašou kartou (osobne v predajni alebo cez internet) a my vám na účet vrátime peniaze z nákupu vo výške aktivovanej zľavy. Viac informácií nájdete na: https://6500.sk/s5.

Ďalšou možnosťou, ako v budúcnosti ušetriť, je myslieť na ňu už teraz a šetriť deťom na vzdelanie a kvalitné štúdium na Slovensku či v zahraničí. S DOBRÝM SPORENÍM ISTOTA NA VZDELANIE viete svojim ratolestiam dopriať bez problémov štúdium aj na prestížnych svetových univerzitách.

 

Aké sú výhody sporenia?

 

  • v prípade pravidelného sporenia zvýhodnená úroková sadzba až 1 % p. a. 
  • sporenie s možnosťou výberu z 3 rôznych viazaností (5, 10 alebo 15 rokov)
  • úroková sadzba garantovaná počas celej doby viazanosti
  • vklad od 10 € do 500 € mesačne
  • zriadenie aj vedenie sporenia úplne zadarmo
  • ročné pripisovanie úrokov
  • úspory sú chránené v zmysle zákona o ochrane vkladov

 

O produkt DOBRÉ SPORENIE ISTOTA NA VZDELANIE môžete požiadať na našich pracoviskách banky na pošte.