- 30.03.2022
- Blog
- -
- 7 min čítania
Akými technikami klamú podvodníci seniorov najčastejšie?
Telefonický kontakt
Podvodníci najčastejšie kontaktujú seniorov telefonicky, predstavujú sa ako ich príbuzní alebo známi (napr. vnuk, syn, brat) a súrne žiadajú požičať peniaze na rôzne účely (napr. kúpu auta, nehnuteľnosti). Taktiež sa predstavujú ako lekári a oznámia seniorom, že ich príbuzný spôsobil vážnu dopravnú nehodu, leží v nemocnici, nemôže komunikovať a súrne potrebuje peniaze na vyplatenie škody, ošetrenie a neoznámenie prípadu polícii.
Vyskytujú sa aj prípady, keď sa páchatelia predstavujú v telefóne ako pracovníci elektrární, plynární alebo vodární (zneužívajúc situáciu pri odpisovaní spotreby elektrickej energie, vody alebo plynu). V súvislosti so vzniknutou situáciou pandémie COVID-19 sa vyskytli aj prípady, keď podvodníci telefonicky kontaktovali seniorov, že im prídu zmerať teplotu, ponúkali im na predaj rôzne filtre, dezinfekčné gély a ochranné rúška.
Páchatelia následne chodia k seniorom po peniaze osobne alebo ich žiadajú, aby peniaze vložili na účty v banke.
Osobný kontakt
Podvodníci ďalej kontaktujú seniorov aj osobne, a to priamo v ich príbytkoch s ponukou rôznych služieb (napr. nákup potravín, kontrola vody, plynu alebo elektriny, rôzne opravy a pod.) alebo ponukou predaja (napr. liekov na ochranu pred koronavírusom a podporu imunitného systému, vlnených prikrývok, hrncov, nožov...).
Ako sa pred podvodníkmi chrániť?
- • Ak vám v niekto zazvoní/zaklope, najprv skontrolujte cez pozorovací priestor dverí alebo z okna, kto sa za dverami nachádza. V prípade, že ide o neznámu osobu, pred otvorením sa spýtajte, v akej veci prichádza a odpoveď si overte. Bez overenia nevpúšťajte cudzie osoby na svoj pozemok alebo do svojich príbytkov.
- • Skutočnosti uvádzané v telefonickom rozhovore s neznámou osobou si ihneď overte u svojich príbuzných alebo iných osôb, ktorým dôverujete a vedia vám pomôcť.
- • Nevyberajte svoje finančné úspory pre cudzie osoby zo svojich účtov či bankomatu a nedávajte peniaze osobám, ktoré nepoznáte.
- • Ak vám niekto ponúka podomový predaj, nepristupujte na kúpu. Môže ísť o podvod s predraženou cenou a falošnými alebo nekvalitnými produktmi.
- • Ak vás neznáma osoba presviedča, aby ste podpísali „výhodnú“ zmluvu, ktorej nerozumiete alebo neviete, o čo v nej ide, s najväčšou pravdepodobnosťou ide o podvod.
- • Ak dostanete e-mail, v ktorom je uvedené, že môžete veľmi výhodne zhodnotiť svoje peniaze, zmeniť banku a pod., overte si túto informáciu.
- • Buďte opatrní pri objednávkach cez internet. Ak si nie ste istí predajcom, podmienkami alebo inými informáciami, požiadajte o názor a pomoc ľudí, ktorým dôverujete.
- • Nikdy nikomu neprezrádzajte svoje osobné údaje z karty, bezpečnostné heslá, PIN-y či kódy. Tieto citlivé údaje od vás nikdy cez e-mail, SMS či telefonát nežiada ani banka.
- • Ak sa stretnete s podobnou situáciou, keď máte podozrenie z podvodného konania, ihneď kontaktujte políciu na číslo 158.
Zdroje: https://www.minv.sk/?seniori
Staršie články
- Svadba áno, ale bez dlhov
- S Hlasovou biometriou ušetríte vzácny čas a nemusíte loviť z pamäti heslá
- Ako ušetriť peniaze v domácnosti
- Prečo platiť mobilom či hodinkami? Sú naozaj bezpečné?
- Ako sporiť v každodennom živote?
- Podvodníci opäť útočia – využívajú situáciu na Ukrajine a dobrosrdečnosť ľudí
- Symboly a tradície Veľkej noci – poznáte ich?
- Hotovosť či karta? Do ktorej skupiny patríte vy?
- Internet na Slovensku oslávil 30-tku, nesporné výhody sprevádzajú i nástrahy v podobe podvodov