Azda každý rodič/starý rodič či blízka osoba sa snaží vštepiť deťom čo najviac užitočných rád, aby z neho vychoval sebestačného človeka, ktorý sa v živote nestratí. Od detstva učíme deti umývať si ruky, slušne pozdraviť, poďakovať sa či poprosiť. Jedným z dôležitých návykov, ktoré budú deti v dospelosti potrebovať, je aj osvojiť si vzťah k peniazom, naučiť sa s nimi zaobchádzať, šetriť, rozumne míňať..., skrátka rozumne hospodáriť. Univerzálny návod, ako na to, neexistuje. Prinášame vám však niekoľko tipov, ako deti hravo a jednoducho naučiť základy finančnej gramotnosti.

 

Tip č. 1  – Naučte deti rozoznávať bankovky a mince

 

Len čo je dieťa schopné vnímavejšie chápať svoje okolie a jeho cieľom nie je už iba mincu dať do úst či nosa, môžete ho veľmi jednoduchou a naozaj hravou formou začať oboznamovať s peniazmi. Samozrejme,  v začiatkoch sú ideálne detské napodobeniny peňazí, dostupné v každom hračkárstve. Dieťa môže „mince“ vhadzovať do plastovej pokladničky, presýpať ich z misky do misky, pomáhať si lyžičkami, naberačkami... Dieťa si nájde skutočne nekonečne veľa možností a využitia každej veci, ktorú mu dáte. V ďalšom kroku sa môže učiť rozoznávať peniaze pomocou farieb a veľkosti.

 

Tip č. 2 – Hrajte sa s  deťmi

 

Čo je pre deti zábavnejšie než hra? Ak chceme, aby pochopili, na čo slúžia peniaze, hry na obchod sú ideálnou voľbou. Tu opäť platí, že hru prispôsobujeme veku dieťaťa. Na obchod sa možno hrať aj s 2-ročným dieťaťom. Samozrejme, cieľom nie je počítať peniaze, ale naučiť sa princíp „niečo za niečo“. Vo vyššom veku úroveň stúpa, deti si menia úlohy, tovar začínajú označovať „reálnejšími“ hodnotami. Hry, či už na obchod alebo spoločenské, ponúkajú nekonečné množstvo variácií a zábavy a možno do nich zapojiť celú rodinu vrátane súrodencov či starých rodičov.

 

Tip č. 3 – Komunikujte s deťmi, vysvetľujte...

 

Vysvetlite deťom, odkiaľ pochádzajú peniaze na hračky, oblečenie, jedlo... Čo znamená chodiť do práce? Aký je rozdiel medzi tým, čo sa im páči a čo reálne potrebujú, a že množstvo peňazí je obmedzené. Veľký vplyv má aj vaše finančné správanie ako rodiča/ starého rodiča, teda vás ako detského vzoru. Deti preberajú naše návyky, učia sa pozorovaním. Ak im od detstva budete vysvetľovať, rozprávať sa s nimi, ľahšie a prirodzenejšie si osvoja finančné návyky.

 

Tip č. 4 – Vreckové a šetrenie

 

S nástupom školy väčšinou prichádza aj prvé vreckové. Prostredníctvom vreckového sa má dieťa zoznámiť s reálnymi peniazmi v bežnom živote. Samozrejme, chce to čas, nemôžeme očakávať, že dieťa si ihneď osvojí princípy šetrenia a vyváženého míňania. Dôležité je, aby ste si stanovili pravidlá – aké vysoké vreckové, kedy a za akých podmienok budete dieťaťu dávať. Zároveň mu treba aj vysvetliť, prečo je dobré si šetriť, a ukázať, čo všetko môže získať  (novú loptu, hračku, knižku...). Veľmi motivujúci je aj pocit hrdosti a úspechu, keď si dieťa na niečo našetrí samo.  Do tejto etapy veľmi intenzívne vstupujú aj starí či krstní rodičia, ktorí svoje vnúčatá/krstniatka rozmaznávajú a strkajú im peniaze  do vrecka či pokladničky. Tu môžu krásne vstúpiť do výchovy, priložiť ruku k dielu a učiť deti šetriť.

 

Tip č. 5 – Čítajte si

 

Deti milujú príbehy a knihy sú skvelým spôsobom, ako ich zaujať a zároveň aj niečo naučiť. Knihy sú vhodnou voľbou pre všetky vekové kategórie, pretože dokážu zaujať od batoľaťa až po tínedžera. Na trhu je široká ponuka kníh, ktoré sa venujú finančnej gramotnosti detí. My sme sa rozhodli vám predstaviť tri, ktoré nás zaujali a myslíme si, že by mohli byť skvelou voľbou napríklad aj ako darček k Medzinárodnému dňu detí. Navyše, vďaka programu Peniaze s5 môžete získať tieto knihy so zľavou. Viac info na: https://6500.sk/s5

  

Terka dostane vreckové

Liane Schneider

(veková kategória 3+)

Naše knižné tipy odštartujeme knižkou pre najmenších „čitateľov“, vo vekovej kategórií 3+, a to titulom Terka dostane vreckové. Ide o knižku z úspešnej série kníh pre škôlkarov Kamarátka Terka, v ktorej zažíva hlavná hrdinka rôzne dobrodružstvá.

Keď je už Terka dostatočne „veľká“, konečne sa aj ona dočká vrecového. Každú mincu si starostlivo hádže do svojho guľatého prasiatka na sporenie a šetrí si tak na vysnívaného poníka s tajnou skrýšou pod sedlom. Kým sa jej však prasiatko podarí naplniť, neustále si našetrené mince prerátúva, dedko ju zoznamuje s mincami iných krajín a dokonca si Terka v banke otvorí vlastný účet.

Kniha je pekná, poučná,  jednoducho napísaná a  ľahko pochopiteľná aj pre najmenších. Vďaka programu Peniaze s5 môžete získať túto knihu so zľavou. Viac info na: https://6500.sk/s5 

KDE rastú peniaze?

Denisa Prošková

(veková kategória 9+)

V prípade, že chcete potešiť aj staršie deti, náš druhý tip bude práve pre vás. Kniha Kde rastú peniaze? vtipným spôsobom vysvetľuje, o čom je zložitý svet financií, čo sú úspory, úroky či hypotéka... Deti sa tiež dozvedia, prečo  treba rozumne narábať s vodou, aké výdavky ich v dospelosti čakajú a ako rozumne a efektívne narábať s rodinným rozpočtom.

„Kde rastú peniaze?“

„Keď mačička rada pije tečúcu vodu, necháme ju tiecť celý deň?”

„Aj v zime môžeme mať stále dokorán dvere do záhrady, keď budeme poriadne kúriť?”

„Prečo mi nemôžeš zvyšovať vreckové každý mesiac, keď som stále starší?”

 Toto je iba malá ukážka toho, čo všetko vám a vašim deťom zodpovie knižka Denisy Proškovej – KDE rastú peniaze?

Aj toto zaujímavé čítanie môžete získať vďaka programu Peniaze s5 so zľavou. Viac info na: https://6500.sk/s5

 

Zlatý poklad

Vladimír Piskora, Markéta Šichtařová

(veková kategória 9+)

Naším posledným knižným tipom je opäť výnimočná kniha – Zlatý poklad. Ide o bohato ilustrovanú knihu, ktorá prostredníctvom rozprávok deťom vysvetľuje základy finančnej gramotnosti. Ľahko tak pochopia, ako sa treba v živote správať, aby sa nikdy nedostali do akýchkoľvek finančných ťažkostí. Príbehy sa hemžia rozprávkovými bytosťami, prešibanými podvodníkmi, múdrymi i menej múdrymi ľuďmi i zvieratkami. Deti si prečítajú, či je lepšie schovať zlato pod vankúš alebo radšej do škriatkovskej banky? Odnesie si čert Kuba do pekla, pretože si zle prečítal zmluvu o pôžičke, alebo príde Kubo zavčasu k rozumu a čerta prekabáti? Kniha bude zaujímavým čítaním nielen pre deti, ale i rodičov.

Priviesť deti k pochopeniu zmyslu peňazí a narábania s nimi nie je vôbec jednoduché. Ak však chceme, aby naše dieťa/vnúča dokázalo jedného dňa s peniazmi rozumne nakladať, je dôležité, aby sme mu vštepovali základy od detstva. Práve návyky z detstva sa stanú základným pilierom ich fungovania v dospelosti. Je preto dôležité deti motivovať, priblížiť im svet financií hravo a zážitkovo.

Myslite tiež na to, že okrem hravej formy „vzdelávania“ je rovnako dôležité Vaše správanie ako vzoru. Deti sú veľmi vnímavé, kopírujú dospelých. Vnímajú to, či  a ako sa doma rozprávate o financiách, či nie sú predmetom hádok, či doma nákupy plánujete, robíte si nákupné zoznamy a svoje financie sledujete. Či platíte platobnou kartou alebo hotovosťou, či tovar vozí kuriér alebo chodíte pravidelne do obchodu... Deti sú ako malé „špongie“ a vo veľkej miere len kopírujú vzorce správania v okolí.