Na čo si dať pozor?

Na výpredajoch sa dá síce ušetriť, no má to svoje limity. Napríklad k neprimerane vysokým zľavám treba pristupovať opatrne a cenu si porovnať a overiť vo viacerých obchodoch či e-shopoch. V mnohých prípadoch sú veľké akcie iba lákadlom a v skutočnosti ponúkajú iba priemernú cenu výrobku.

Rovnako treba dávať pozor na informácie o produktoch v letákoch, na billboardoch či internetových formách reklamy, ktoré často nereflektujú realitu a zákazník je potom sklamaný. Vždy si preverte  kvalitu produktu i samotný internetový obchod. Okrem ceny by pri kúpe mal rozhodovať práve aj zákaznícky servis, podmienky reklamácie či výmeny tovaru alebo energetické náklady pri elektrospotrebičoch.

Preverenie e-shopu je dôležité aj z pohľadu bezpečnosti. Najmä online výpredaje sú dobrou príležitosťou pre internetových podvodníkov. Pri neoverených predajcoch plaťte až pri prevzatí tovaru a vyhnite sa platbe vopred. Ak sa chcete dozvedieť viac o tom, ako nakupovať kartou bezpečne na internete, prečítajte si nášho sprievodcu.

Pár trikov na rozumné a výhodné nakupovanie

  • Pred výpredajmi si urobte zoznam tovaru, ktorý potrebujete alebo si chcete zadovážiť. Pomôže vám to lepšie sa vyvarovať impulzívnych nákupov.
  • Stanovte si finančný rozpočet, ktorý chcete a aj môžete minúť a neprekračujte ho.
  • Kúpu nákladnejšej veci zrealizujte až na druhý deň. Nechajte si čas na rozmyslenie, spracovanie všetkých informácií. Dobré je aj poradiť sa s rodinou či partnerom a nebyť na rozhodnutie sám.
  • Vyhýbajte sa obchodom, ktorých tovar je vašou Achillovou pätou. Áno, mnohí z nás majú svoje slabiny a často nevedia odolať ďalšiemu páru topánok, novej kabelke a pod. Nezabudnite, že máte svoj nákupný zoznam, a toho sa držte.
  • Tiež sa vyvarujte nákupov, kde použijete vetu: „Veď toto mi určite raz poslúži.“ Nie, ak to nepotrebujete v tejto chvíli alebo blízkom čase, nechajte si peniaze na to, čo naozaj potrebujete, resp. využijete.
  • Na záver sa uistite, že máte od tovaru účtenku, pri internetovom nakupovaní odloženú faktúru. Môže vám to uľahčiť prípadnú výmenu či vrátenie tovaru.  

Šetrite na každom kroku

Je úplne prirodzené a najmä rozumné, ak chcete pri nákupoch ušetriť. Načo míňať viac, ak môžete dať menej... S odmeňovacím programom Peniaze s5 šetríte na každom kroku. Viete nakúpiť za skvelé ceny vo svojich obľúbených predajniach a navyše vám vrátime peniaze späť z nákupu. Je to jednoduché. Stačí, ak ste naším klientom a používate našu kartu. Aktivujte si program Peniaze s5 aj vy a nakupujte za super ceny a s rozumom. Viac o tom,  ako funguje program Peniaze s5, sa dočítate tu.

Po výpredajoch nové finančné predsavzatia

Po absolvovaní úspešných výpredajov je dobré sadnúť si a zhodnotiť svoje nákupy a výdavky. Ak ste sa aspoň sčasti držali svojho nákupného zoznamu a finančného rozpočtu, bude vaša radosť a pocit z úspešných nákupov ešte väčšia. Sami uvidíte, že plánovanie sa vyplatilo. Držte sa svojich finančných plánov a predsavzatí aj v ďalšom období a pokojne si spravte zoznam cieľov na celý rok.

Robte si pravidelne prehľad vo svojich financiách. Výrazne vám to pomôže pri rozhodovaní o väčších investíciách či braní pôžičky a odradí od zbytočného utrácania.

Stanovte si rozumnú sumu, ktorú si budete odkladať každý mesiac z výplaty ako finančnú rezervu. Pamätajte, že pravidelné ušetrenie aj menšej sumy je v konečnom dôsledku lepšie ako nič.

Nielen počas výpredajov, ale každý nákup či platbu prehodnoťte a dajte definitívne zbohom impulzívnemu nakupovaniu.

Pozrite sa opäť na svoje úvery, či sú stále také výhodné ako v čase, keď ste si ich vybavovali. Ak pre vás nie sú výhodné, dajte si za cieľ skoncovať s nimi! Jednoducho si nájdite novú banku.  Dôvodov na zmenu môže byť hneď niekoľko: nedostupnosť pobočiek, slabý zákaznícky servis, komplikovaný web a zložitý prístup k potrebným informáciám, nulové výhody pre klientov, prehnané poplatky za vedenie účtu či výbery hotovosti. Refinancovanie úveru už dnes nie je žiadna veda a návšteva vašej starej banky nie je vôbec potrebná. Pozrite si našu Lepšiu splátku a vypočítajte si, koľko by ste platili u nás. Všetko o úvere na refinancovanie Lepšia splátka nájdete na našom webe.

 

Čo dodať na záver?

Nový rok začíname spravidla s tými najlepšími úmyslami a predsavzatiami, no mnohí v určitom momente z tohto pomyselného vlaku cieľov vypadnú. Netreba však hneď hádzať flintu do žita, chybné kroky sa dajú napraviť. Stačí opäť sa sústrediť na stanovené ciele a ich dôslednú kontrolu. Každý, hoci aj malý krok vám pomôže zaistiť, aby ste na konci roka boli v lepšej finančnej forme a boli na seba právom hrdí.