Ako ochrániť seba a svojich blízkych pred podvodníkmi?

Téme bezpečnosti a podvodom sa snažíme venovať pravidelne, pretože nových prípadov podvodov neustále pribúda a podvodníci nachádzajú nové možnosti, ako ľudí oklamať a okradnúť. Nestaňte sa jednými z nich a venujte pár minút svojho času prečítaniu základných pravidiel, ako sa pred podvodníkmi chrániť. Budeme radi, ak tieto rady posuniete aj svojim blízkym a pomôžete ich ochrániť.

 • 25.10.2021
 • Blog
 • -
 • 6 min čítania

blog_banner

Väčšie sumy peňazí nedržte doma

Často sa stáva, že najmä starší ľudia majú tendenciu odkladať si väčšie sumy peňazí doma. Nezriedka aj niekoľko stoviek či tisíc eur. Podvodníci s touto možnosťou počítajú. Preto neraz sledujeme prípady, keď sú dôchodcovia okradnutí priamo vo svojom dome či byte bez toho, aby bolo použité násilie. Podvodníci sa pod rôznymi zámienkami dostanú dnu a kým jeden z nich zabáva obeť, druhý pod nevinou zámienkou opustí miestnosť a prehľadá byt čo dom.

Rada č. 1 :  Väčšie sumy peňazí si neodkladajte doma, ale vyberte si vhodný osobný účet a k tomu sporiaci účet či vhodné investičné sporenie, kde budú vaše peniaze v bezpečí.

Buďte obozretní pri nákupoch cez internet aj podomovom predaji

Ak vy alebo vaši blízki radi nakupujete cez internet, dajte si pozor na  podvodné a zavádzajúce stránky. Často ide o ponuky, ktoré sú až príliš výhodné a preto sú obzvlášť lákavé. Takéto stránky buď vymámia dopredu peniaze, ale žiadny tovar nezašlú. Alebo je tovar úplne iný, nezodpovedá kvalita a podobne. 

Rada č. 2 : Pred takouto kúpou si vopred overte, či nejde o podvodnú stránku, alebo sa poraďte so skúsenejším členom rodiny.  Vyhnete sa tak sklamaniu a strate peňazí. Ideálne je objednávať z overených stránok, resp. na základe odporúčaní.

Špeciálnou kategóriou sú podomoví predajcovia. Zvyknú vyvíjať nátlak najmä na starších ľudí, pretože vedia, že majú peniaze a skôr podľahnú tlaku ako mladší.

Rada č. 3:   Ak bývate vy alebo vaši rodičia či starí rodičia sami, kúpu si dobre premyslite a vypýtajte si telefónne číslo na predajcu. Ak ste aj na druhý deň a po prípadných konzultáciách s rodinou presvedčený o tom, že daný produkt či službu potrebujete, sami zavolajte predajcovi. Nezabudnite tiež na zákonnú lehotu, ktorá umožňuje odstúpiť od zmluvy, zvyčajne do siedmich dní, a to písomnou formou.

Pozor na podvodné telefonáty, emaily a SMS-ky

Phishing je spôsob, ako podvodníci získavajú citlivé informácie v prostredí internetu. Veľmi často oslovujú svoje obete SMS-kou alebo emailom, ktorých znenie je čoraz sofistikovanejšie a často označené logom známej firmy, pričom pôsobia veľmi dôveryhodne. Falošné emaily či správy SMS často prezradia preklepy a gramatické chyby. Rovnako zvýšte pozornosť, ak je na vás vyvíjaný nátlak, že musíte konať rýchlo či dokonca okamžite. Vysvetlite svojim príbuzným, podľa čoho podvodnú komunikáciu  spoznajú a čo majú urobiť v prípade, ak sa dali oklamať.

10 pravidiel úspešného boja s podvodníkmi

 1. Vôbec nereagujte na podozrivo vyzerajúce emaily, správy či telefonáty. Jednoducho ich zmažte.
 2. Svoje bezpečnostné heslá, PIN-y či kódy nikdy nikomu nediktujte a neposielajte. Tieto citlivé údaje od vás vaša banka nikdy nežiada cez email, správy SMS či v telefonáte (heslá, kódy, PIN-y, 3D secure kódy).
 3. Vyčleňte si čas a ponuku si premyslite, nikdy nepodľahnite naliehaniu.
 4. Podozrivú ponuku si overte na webovej stránke danej spoločnosti alebo na https://hoax.sk; resp. https://www.facebook.com/varovania/, či nejde o podvod.
 5. V prípade pochybností kontaktujte infolinky spoločností s cieľom overenia pravdivosti informácie, kontakty vždy hľadajte na oficiálnych stránkach spoločností.
 6. Nevolajte na telefónne čísla uvedené v podvodnej komunikácii – môžu byť spoplatnené.
 7. Akékoľvek podozrenie na zneužitie karty hláste banke – čím skôr, tým lepšie.
 8. Pri platbe kartou si vždy ešte prv, ako platbu potvrdíte, skontrolujte výšku platenej sumy aj v SMS s jednorazovým kódom pre 3D Secure alebo v aplikácii Bezpečné platby. 
 9. Nebojte sa podať trestné oznámenie na neznámeho páchateľa, kontaktujte Slovenskú obchodnú inšpekciu, a ak je to možné, pošlite varovanie na email abuse@hoax.sk.
 10. Pravidelne si meňte heslo do Internetbankingu a nepoužívajte rovnaké heslo vo viacerých aplikáciách (v Internet bankingu, na facebooku, v obľúbenom eshope a pod.).