Niektorí kolegovia, ba až celé tímy sa ocitli na home officoch a do budovy na svoje pracovné miesto chodia minimálne alebo vôbec. Rýchlo a flexibilne sme sa prispôsobili fungovaniu na diaľku, či už za pomoci telefonátov alebo rôznych videohovorov. So stratou fyzického kontaktu však postupne prichádza aj strata emocionálneho kontaktu medzi kolegami. Preto je dobré, venovať sa rôznym tímovým aktivitám aj v čase, kedy tím nie je fyzicky pokope.

Prinášame niekoľko tipov, ako si okoreniť poradu, či spoločný videohovor alebo sa len spoločne s kolegami popri práci zabaviť:

 

1. Spoločné raňajky alebo káva

 

Vyhraďte si určitý čas na spoločný tímový videohovor s raňajkami alebo kávou, napríklad 1x do týždňa vždy v rovnakom čase. Venujte aspoň 15 minút nepracovným rozhovorom o tom ako sa máte, ako trávite svoj čas, akým sa venujete záľubám a podobne.

 

 2. Buďte v kontakte

 

Okrem štandardných dohodnutých telefonátov alebo porád, zriaďte si spoločnú skupinu v aplikácii Messenger alebo WhatsApp a zdieľajte si postrehy, vtipné obrázky, či články a využívajte tento kanál na nepracovné chatovanie.

 

 3. Prehliadka vašej „kancelárie“

 

Všetci, ktorí sa ocitli na home officoch sa snažia, čo najlepšie prispôsobiť domáce prostredie práci. Pochváľte sa s tým svojim kolegom. Urobte si napr. 1x týždenne video prehliadku vášho pracovného stola. Vzájomne si tak môžete odporučiť užitočné tipy, ako si spraviť pri práci ešte väčší komfort.

 

 4. Potešte sa navzájom!

 

Každého poteší malý darček. V tejto dobe určite nie zaslaný poštou alebo doručený osobne, no výborný spôsob ako sa v tíme vzájomne potešiť je odporučiť si knižku alebo film. Vyžrebujte si, kto komu odporučí knižku/film, a to podľa toho, čo sa na daného človeka najviac hodí, prípadne si myslíte, že by si mal prečítať/pozrieť. Samozrejme si to povedzte a môžete diskutovať o tom, prečo ste práve danú knihu alebo film vybrali. Obdarovaný si tak môže stiahnuť e-book alebo film v pohodlí domova. 

 

 5. Zahrajte sa spolu!

 

Využite na to rôzne online hry, kde si môžete vytvoriť skupiny, zdieľať svoje výsledky alebo proti sebe súťažiť. Okrem toho sa zahrať môžete aj počas videohovoru – skúste hru Opustený ostrov. Predstavte si scenár, že ste uviazli na opustenom ostrove a zo 7 predmetov si môžete vybrať len 3 na to, aby ste prežili. Ktoré by to boli? Diskutujte o tom vo dvojiciach alebo v skupine, verte, vďaka tomu sa o sebe vzájomne veľa dozviete J ako príklad zoznamu predmetov môže byť: vrece ovocných a zeleninových semienok, vreckový nožík, lano, posteľná bielizeň, vedro, 2 litre petroleja a zapaľovač.

Alebo využite fantáziu a vymyslite si svoj vlastný scenár a predmety :)

 

 6. Spoločné pozeranie filmu

 

Ak vám to čas dovolí, dohodnite si spoločné večerné pozeranie filmu. Môžete si poslať fotku, ako ste sa na túto aktivitu pripravili a počas filmu si chatovať, prípadne si na druhý deň pri rannej káve povedať svoje dojmy a odporúčanie na ďalší filmový zážitok :)