Oslava jari a veľkonočných sviatkov patrí k tým najkrajším. Slnečné počasie, dobré jedlo a príroda v rozkvete – to všetko v nás navodzuje pozitívnu náladu. Hoci si tento rok neužijeme rodinné návštevy, oblievačky a ani mnohé iné tradície, naši kolegovia vám poradia, ako si počas sviatkov vyplniť voľný čas originálne a špeciálne. Inšpirujte sa a doprajte si vytúžený oddych tela aj duše.

 

Relax pri televíznej obrazovke

 

Čo ako prvé napadlo našim kolegom pri otázke, ako tento rok strávia Veľkú noc? „V našej domácnosti sa na Veľkú noc nezaobídeme bez filmových klasík. Najradšej sledujeme filmy o cisárovnej Sissi, tradičné rozprávky ako Soľ nad zlato a Princezna ze mlejna. Vďaka nim si vždy spomeniem na bezstarostné detstvo,“ hovorí Ľubica z Oddelenia internej komunikácie.

Hoci milujeme pohyb na čerstvom vzduchu, všetkým nám občas dobre padne lenivý deň strávený pred televíziou. Tento rok si naozaj zaslúžime relax, a ak si aj vy najlepšie odpočiniete pri skvelom filme, nezabudnite si spraviť malý prieskum toho, čo naše televízie tento rok vysielajú, a spravte si zo sledovania malý príjemný rituál. Zapálená sviečka, deka, chutný koláčik s kávou a domáca pohoda je na svete!

 

Varenie, pečenie a kuchynské experimenty

 

Za posledný rok trávime viac času nielen doma, ale aj v kuchyni. Aj počas veľkonočných sviatkov radi pripravujeme špecifické jedlá, ktoré symbolizujú jar – ale hlavne nám veľmi chutia. Vyskúšajte tradičné recepty tentoraz aj vy.Uvidíte, že prídete na iné myšlienky a odmenou vám bude chutné a výdatné jedlo. A čo sa varí v domácnostiach našich kolegov? Údená rolka s chrenom, zemiakový šalát, domáca vianočka či krémeš. Z každého rožka troška. Ak sa vám už teraz zbiehajú slinky a viete, čo si pripravíte, výsledkom sa nám pokojne pochváľte do správy na Facebooku.

Nezabudnite si pripomenúť slovenské zvyky a tradície, ktoré trvajú stáročia v našom blogu. Ak chcete vyskúšať niečo nové, prečítajte si, ako sa Veľká noc oslavuje v iných krajinách a objavte nepoznané tradície a zvyky. Takto si môžete obohatiť nielen jedálničiek, ale aj vedomosti.

 

Prechádzka naša každodenná

 

Po dobrom jedle najlepšie padne dlhá prechádzka. Čerstvý vzduch, rozhýbané telo, slnečné lúče a vôňa jari – to všetko nám pomáha k lepšej nálade a odpútaní sa od starostí. Ak radi počúvate hudbu, audioknihy, rádio alebo podcasty, zoberte si na prechádzku prírodou aj slúchadlá a uvidíte, ako rezko vám to pôjde. Aj prechádzky osamote v tichu majú svoje čaro. Človek si tak môže lepšie utriediť myšlienky, sústrediť sa na to, čo je dôležité, a vyčistiť si myseľ. Ak budete mať šťastie, možno nájdete aj typické jarné rastlinky či halúzky, s ktorými si môžete vyzdobiť domov.

 

Čistota pol života

 

So sviatkami sa nám už tradične spája aj jarné upratovanie. „Neviem prečo, ale u nás doma na Veľkú noc musia byť vždy umyté okná, lustre, dvere aj auto,“ priznáva Katarína. Väčšinou nás to chytí, keď očakávame nejakú návštevu,  no sami určite viete, že, človek sa lepšie cíti v upratanom prostredí. Keď má všetko svoje miesto, zrazu sa aj dýcha a rozmýšľa jednoduchšie. A hoci tento rok si návštevy odpustíme, naše príbytky si zaslúžia jarné osvieženie. Buďte kreatívni a vymyslite si nové rozmiestnenie nábytku alebo podporte vaše lokálne kvetinárstvo a rozjasnite si izbu krásnou jarnou kytičkou.

Na záver by sme vám chceli popriať krásne a pokojné sviatky prežité v plnom zdraví. Nájdite si čas na veci, ktoré vás robia naozaj šťastnými, a venujte menej pozornosti negatívnym správam. Veď je tu stále toľko pozitívnych vecí, z ktorých sa dá tešiť. Veríme, že o rok budeme sviatky jari oslavovať „se vším a všudy“, ako sa patrí.