Ako si rozumne rozdeliť svadobný rozpočet?

Ak práve začínate s plánovaním vášho veľkého dňa, pripravili sme sériu článkov, vďaka ktorým to zvládnete jedna radosť. Ako si správne rozložiť výdavky týkajúce sa vašej svadby, určiť si priority a zbytočne nepodľahnúť trendom? Do čoho určite zainvestovať a na čom sa dá elegantne ušetriť, aby nám zvýšilo aj na svadobnú cestu a na spoločnú cestu životom? Čítajte prvý svadobný blog plný užitočných informácií nielen pre budúce nevesty a ženíchov.

 • 26.05.2019
 • Blog
 • -
 • 3 min čítania

Pred začiatkom plánovania je dôležité, aby ste si stanovili svoj svadobný rozpočet, na ktorého základe sa viete ďalej rozhodovať pri výbere lokality, obrúčok, šiat, fotografa, výzdoby a ďalších svadobných výdavkov. Samozrejme, niektoré sa dajú zo svadby bez problémov vyškrtnúť, bez tých ďalších by mohla byť  organizácia svadby náročnejšia, a možno nie úplne podľa vašich predstáv. A to predsa nechcete! Poznajte svoj finančný strop a pre istotu ho ešte o niečo zvýšte, aby ste mali rezervu. Ak je pre vás svadba naozaj významná životná udalosť, na ktorú ste čakali celý život, no náklady nedokážete pokryť ani s istou rezervou a nie ste si istí, či vám náklady pokryjú svadobné dary ukryté v obálkach, riešením je využiť pomoc banky. Tu vám vie vaša banka okrem poradenstva ponúknuť úver, ktorý je pre vás najvhodnejší. Napríklad ten bez úroku :)

Keď ide o svadobné prípravy, ľudia často míňajú nesprávne. Do čoho sa naozaj oplatí investovať? Na začiatok si rozdeľte svadobné výdavky do niekoľkých hlavných kategórií a zoraďte ich podľa vašich priorít – od najdôležitejšej až po tú úplne zanedbateľnú. Ak sa neviete rozhodnúť, čo je pre vás dôležitejšie, pomenujte si kategórie na trvácne a krátkodobé. Väčšiu  pozornosť a logicky aj väčšiu časť rozpočtu venujte trvácnym výdavkom. Do tejto kategórie patria napríklad obrúčky, fotografie či svadobné video, vďaka ktorým si na váš veľký deň budete pamätať po celý život. Do kategórie krátkodobých výdavkov spadajú hostina, výzdoba, miesto, hudba, jedlo a všetko, čo súvisí s obradom a svadobnou oslavou v deň D. Čo by ste teda mali mať na pamäti?

podvodne emaily

Na týchto položkách viem ušetriť:

 • na výzdobe a kvetoch
 • na koláčoch - zvážte či potrebujete toľko zákuskov a 4 svadobné torty + ďalšie koláče na výslužky.
 • na alkohole – svadobčania to s množstvom objednaného alkoholu väčšinou preženú. Ak to prevádzka prenajatých priestorov umožní, prineste si radšej vlastný alkohol.
 • na prenájme drahých áut na prevoz snúbencov a hostí - ozaj potrebujete limuzínu? Ak áno, poproste kamaráta, či by vám na svadbe nespravil službu a nezahral sa na pár minút  na osobného šoféra nevesty, pričom by na to použil vlastné auto.
 • na tlačovinách - niekedy je ich zbytočne veľa. Napríklad menu na stôl pre každého hosťa síce dobre vyzerá, ale väčšinou končí v koši.

 

Na týchto položkách šetriť nechcem:

 • na tom, čo je trvácne. Napríklad na obrúčke, budeme ju nosiť každý deň a v ideálnom prípade až do konca života. 
 • na hudbe.  Dobrá hudba robí zábavu, a to je to, čo si človek so sebou zo svadby odnáša -  zážitky a spomienky.
 • na jedle. Nie je nutné vybrať to najdrahšie svadobné menu z ponuky, ale výberu jedla a jeho ochutnávke pred svadbou určite venujte čas aj financie. Aj dobré jedlo vytvára pozitívny, resp. negatívny zážitok hosťa.
 • na fotografovi. To, čo je pamätné, čo nám bude už navždy pripomínať náš Deň, sú fotky. Sú súčasťou našich bytov, niektoré z nich budeme mať denne na očiach. Kvalitný fotograf je preto veľmi dôležitý. 

 

Čím mám teda začať pri plánovaní svadby? Ktoré svadobné dekorácie si viem vyrobiť svojpomocne a ušetriť a akým svadobným faux pas sa môžem vyhnúť? Žiadny stres. Na všetky otázky vám už čoskoro odpovieme v ďalších blogoch, ktoré vám pomôžu k rozumnej a jednoduchej organizácií vlastnej svadby. Nezabudnite sledovat našu online svadobnú show a zapojte sa do súťaže o obrúčky či iné atraktívne ceny.