Zrejme neexistuje človek, ktorý by si nechcel pravidelne odložiť nejakú sumu peňazí. V súvislosti so sporením si dávame rôzne predsavzatia, ako si každý mesiac odložíme rôzne sumy peňazí a budeme šetriť. Plány však stroskotajú väčšinou hneď v prvé mesiace šetrenia, pretože si dávame nereálne méty. Najväčším problémom je, že si chceme odkladať vyššiu sumu peňazí, než nám náš reálny rozpočet umožňuje, nešetríme si pravidelne alebo nás zaskočia neočakávané výdavky. Šetrenie pritom nemusí byť vôbec zložité a náročné. Niekedy stačí zmena návykov či spôsobov míňania a zrazu môžeme sledovať, ako úspory rastú. Inšpirujte sa našimi tipmi, ako ušetriť peniaze. Určite je tu zaujímavý tip aj pre vás, vďaka ktorému dokážete ušetriť niekoľko desiatok eur mesačne.

1. Spočítajte si všetky rodinné príjmy a výdavky

Prvým nevyhnutným krokom je spočítať si všetky pravidelné príjmy a výdavky, ako je bývanie, strava, doprava, platby za internet, telefóny a pod. Vďaka tomu si budete vedieť následne stanoviť sumu, ktorú si dokážete odkladať. Finanční odborníci radia využívať pomer 50/30/20. Teda 50 % príjmu vyčleniť na nevyhnutné výdavky, ďalších 30 % utratiť na zábavu alebo kúpu niečoho, čo vám urobí radosť, a zvyšných 20 % radia venovať sporeniu. Pre prípad vypadnutia príjmu z akéhokoľvek dôvodu by sme mali mať rezervu približne na 6 mesiacov. V prípade, že je tento pomer príliš veľký, prispôsobte ho vašim potrebám.

2. Stanovte si výdavky, ktoré by ste vedeli znížiť

Vďaka prvému kroku sa dozviete, koľko peňazí si reálne viete odložiť. Ak si naviac aj presne stanovíte, ktoré každodenné či mesačné výdavky by ste vedeli znížiť, výška úspor sa môže naopak značne zvýšiť. A ako sa dá na každodenných výdavkoch ušetriť? Zozbierali sme zopár inšpirácií:

  • STRAVA – na nákupoch v potravinách či obedoch dokážeme minúť značnú časť rodinného rozpočtu. Aj tu sa však dá ušetriť. Robte si vopred jedálniček na celý týždeň či nákupný zoznam. Skúste na pár mesiacov v nákupnom košíku vynechať sladké a slané pochutiny či balené vody. Obedy do práce si varte doma, nie je to len zdravšie, ale aj značne lacnejšie.
  • DOPRAVA – ak máte auto, nie je ľahké zriecť sa pohodlia. Faktom však zostáva, že pri každodennom dochádzaní do práce dokážete vďaka mestskej hromadnej doprave či bicyklu ušetriť mesačne aj niekoľko desiatok eur.
  • SEZÓNNE veci – väčšina z nás nakupuje veci, či už oblečenie, topánky, veci do domácnosti, vtedy, keď to potrebuje. Je to prirodzené. No žiaľ, vo väčšine prípadov sú aj drahšie. Skúste myslieť dopredu a to, čo je možné kúpiť v zľavách po sezóne, kúpte vopred. V ďalšej sezóne, ako by ste našli...

3. Stanovte si cieľ sporenia

Môže ísť o kúpu auta, budúce štúdium dieťaťa, finančnú rezervu... Čokoľvek, čo vás motivuje k sporeniu. Správny cieľ totiž dokáže byť silným motivátorom.

4. Odkladajte si pravidelne

Aj malá, no pravidelná suma sporenia vás môže vo výsledku milo prekvapiť. Nastavte si na účte trvalý príkaz, vďaka tomu odídu peniaze na sporenie automaticky a nestihnete ich minúť. Ideálne je nastaviť si trvalý príkaz hneď resp. pár dní po výplate a neodkladať až na konci mesiaca z toho, čo vám zostane.

Vyberte si vhodnú formu sporenia

Urobte si prehľad sporiacich produktov a vyberte si taký, ktorý vám pravidelné sporenie bude aj zhodnocovať. Ak máte úspory napríklad vo výške 1 000 eur odložené doma „pod vankúšom“ alebo na bežnom účte, tak vám nezarábajú a nijakým spôsobom sa vám nezhodnocujú. Práve naopak, v dôsledku inflácie sa vám tieto úspory znehodnocujú, keďže klesá ich kúpna sila. Nenechávajte preto úspory doma alebo na bežných účtoch, ale radšej ich investujte alebo vložte na sporiace produkty, kde sa vám budú peniaze aj zhodnocovať.

 

V Poštovej banke si môžete vybrať sporenie s viazanosťou alebo mať peniaze kedykoľvek k dispozícii a šetriť môžete už od 10 eur mesačne. Ponúkame sporiace produkty pre tých, ktorí si chcú vytvoriť finančnú rezervu, ale aj tých, ktorí už teraz myslia na budúcnosť svojich detí a  radi by im dopriali kvalitné štúdium na Slovensku či v zahraničí. Nezabudli sme ani na tých, ktorí si chcú nasporiť na svoje ciele s naozaj atraktívnymi úrokovými sadzbami a garantovaným výnosom. Vyberie si naozaj každý.

 

Komplexné informácie o sporiacich produktoch Poštovej banky nájdete na našom webe https://www.postovabanka.sk/sporenie/. Ak máte záujem o sporenie, radi vám pomôžeme, stačí nechať vaše kontaktné údaje alebo vám poradca na našich obchodných miestach ochotne pomôže a poradí ten najvhodnejší produkt.