Ceny energií i potravín neúnavne stúpajú a my musíme siahať do vreciek čoraz hlbšie. Priemerná slovenská domácnosť vynakladá každý mesiac zhruba 17 %  celkových výdavkov na potraviny a približne 15 % smeruje na bývanie a energie. Ak nepočítame dane, poistenie a splátky pôžičiek, tak sú to práve potraviny a bývanie, na čo vynakladáme najväčšiu časť rodinných rozpočtov. Dá sa ušetriť v domácnosti aj napriek neustále stúpajúcim cenám? Zozbierali sme niekoľko tipov, ktorými si môžete pomôcť a aj malými jednoduchými zmenami prispieť k šetreniu v domácnosti. 

Začnite šetriť v kuchyni

Či už máte záľubu vo varení a v pečení, alebo sa musíte starať každý deň o hladné brušká svojich blízkych, mali by ste vedieť, že aj v kuchyni dokážete jednoduchými trikmi znížiť náklady. Ako? Začnite tým, že znížite tepelné straty počas prípravy jedál. Pri ich príprave v rúre si dajte pozor na časté otváranie dvierok, čím znižujete teplotu vyhriatej rúry až o 20 %. Práve prvotné rozohriatie rúry vás totiž stojí najviac energie, a tým pádom aj peňazí. Pri varení používajte pokrievku, vďaka ktorej uvaríte pokrm rýchlejšie, ako aj lacnejšie. Usporíte až 60 % energie. Nezabúdajte ani na pravidelné odmrazovanie chladničky – vrstva ľadu v „mraziaku“ zvyšuje spotrebu energie aj o 30 %!

 

Tempo rastu cien potravín sa zrýchľuje, preto by sme rozhodne mali zabudnúť na plytvanie potravinami. Skôr než urobíte nový nákup, uistite sa, že ste doma dojedli všetko jedlo, čo zostalo. Jednoducho tak zabránite, aby jeho zvyšky skončili v koši. Odporúčame tiež plánovať si rodinný jedálny lístok na celý týždeň dopredu.

 

Máte záhradu, kde si viete dopestovať zeleninu? V tom prípade máte veľký benefit. Práve viaceré druhy zeleniny oproti vlaňajšku výrazne zdraželiNajvýraznejší medziročný rast zaznamenal petržlen, ktorý je až o 55 % drahší ako vlani, a uhorky, ktoré si pripísali takmer 50 %. Cenový rast v rozmedzí 20 až 30 % dosiahli ešte viaceré druhy zeleniny – zemiaky, paradajky, paprika, mrkva, zeler a kapusta. Preto ak máte možnosť si čo i len v malom množstve dopestovať vlastnú zeleninu, určite neváhajte. Opäť môžete výrazne ušetriť, budete mať zdravú vlastnú zeleninu a spravíte tak aj niečo pre svoje zdravie.

Znížte náklady na kúrenie

Najlepšie riešenie, ako ušetriť náklady na kúrenie, je zateplenie domu či bytu. Zateplenie vás chráni pred únikom tepla v zime a v horúcom lete prispieva k udržaniu príjemnej teploty. Ak zateplenie nie je možné, alternatívou je výmena okien. Vďaka správnej izolácii dokážete získať úsporu až 20 %. Stačí vymeniť staré okná za nové, ktoré priestor dokonale tesnia, a nemíňať tak zbytočne na dokurovaní.

Triky z kúpeľne

Uprednostnite sprchu pred vaňou a sprchovaniu venujte 5 až 8 minút. Pri vyúčtovaní budete milo prekvapení, koľko ste dokázali ušetriť skrátením času v sprche.

 

Pozornosť si zaslúži aj pranie, pri ktorom dochádza k vysokej spotrebe vody. Dajte pozor, aby ste zapínali práčku vždy plnú. Vopred si pripravte harmonogram, akú farbu budete prať. Znečistené šatstvo deľte na biele, tmavé a farebné. Ak periete ručne, začnite svetlými kúskami a pokračujte tmavými. Takto viete zužitkovať na jedno pranie tú istú vodu.

 

Nezabudnite, že ekonomické a šetrné pranie sa začína už výberom toho správneho spotrebiča. Vyberte si práčku, ktorá spĺňa energetické kritériá a je vybavená ekologickými programami. Aj keď sa vám môže zdať takýto typ spotrebiča drahší, peniaze sa vám vrátia na ušetrenej vode a energii.

Zhasínajte svetlá a používajte LED žiarovky

Je to také jednoduché, no aj napriek tomu nám to robí často problém... Reč je o zhasínaní svetla. Skúste sa nejaký čas kontrolovať a vždy, keď odídete z miestnosti, povypínajte svetlá. A naučte tieto zvyky aj vaše deti.

 

Ak v niektorých miestnostiach svietite pravidelne a viac ako dve hodiny denne, zmeňte žiarovky na úsporné LED žiarovky. Domácnosť tak môže ušetriť desiatky eur ročne.

Zbavte sa pasívnej spotreby

Vedeli ste, že aj spotrebiče či príslušenstvo, ktoré práve aktívne nepoužívate, môže byť zdrojom plytvania energie? Taká obyčajná nabíjačka na mobil, ktorú ponecháte v zásuvke, spotrebuje za hodinu 0,26 wattov. Energiu využíva, aj keď je váš mobilný telefón už nabitý. Ak chcete ušetriť, vypínajte aj televízor či počítač, ktoré sú v úspornom režime. Aj v ňom totiž dokážu spotrebovať až 70 % plnej spotreby.

 

Nezabudnite, aj malé kroky môžu viesť k úspešnému šetreniu, pokojne aj v desiatkach eur mesačne.

 

 

Zdroj: 365.bank podľa údajov Štatistického úradu SR