Výdavky za bývanie a energie vedia byť pre domácnosť zaťažujúce nielen v súčasnej situácii, ale v ktoromkoľvek životnom období. Vedeli ste, že až štvrtina výdavkov slovenských domácností ide práve na uhradenie výdavkov za náklady na bývanie? Ak chcete vedieť, ako si poradiť so zhoršenou finančnou situáciou bez toho, aby ste museli požiadať o odklad splátok, čítajte ďalej.

 

Refinancujte svoje bývanie

 

Refinancovanie úveru na bývanie má stále zmysel a rodinnému rozpočtu prináša citeľnú úľavu. Je to jedna z možností, ako si rozumne upratať svoje financie a  znížiť mesačné náklady. Aj napriek súčasnej situácii sme sa rozhodli stáť pri všetkých, ktorí potrebujú pomoc, a preto hypotéky nezdražujeme a sadzby ponechávame na najnižších úrovniach. Aj naďalej pokračujeme s našou ponukou úveru na bývanie so sadzbou už od 0,5 % p. a., a to bez poplatku za jeho poskytnutie.

 

V rámci projektu Tu sme doma, tu pomáhame tiež pomáhame všetkým ľuďom aj podnikateľom formou bezúročných pôžičiek s okamžitým odkladom splátok, ktoré pomôžu s úhradou pravidelných nákladov  v čase, keď sa im znížili príjmy. Ak ani vy následkom finančných ťažkostí nevládzete splácať aktuálne úvery, odporúčame vám zvážiť skôr refinancovanie ako odklad splátok. Môžete si tak  znížiť mesačné splátky úverov, čo je lacnejšie a výhodnejšie, ako si ich odložiť o 9 mesiacov.

 

Začnite v kuchyni

 

Či už máte záľubu vo varení a v pečení, alebo sa musíte starať každý deň o hladné brušká svojich blízkych, mali by ste vedieť, že aj v kuchyni dokážete jednoduchými trikmi znížiť náklady. Ako? Začnite tým, že znížite tepelné straty počas prípravy jedál. Pri ich príprave v rúre si dajte pozor na časté otváranie dvierok, čím znižujete teplotu vyhriatej rúry až o 20 %. Práve prvotné rozohriatie rúry vás totiž stojí najviac energie, a tým pádom aj peňazí. Pri varení používajte pokrievku, vďaka ktorej uvaríte pokrm rýchlejšie, ako aj lacnejšie. Usporíte až 60 % energie. Nezabúdajte ani na pravidelné odmrazovanie chladničky – vrstva ľadu v „mraziaku“ zvyšuje spotrebu energie aj o 30 %!

 

Ak bývate v domácnosti s viacerými členmi, umývačka riadu vám pomôže nielen s množstvom použitého riadu, ale aj s úsporou vody. Je preukázané, že umývačka spotrebuje oveľa menej vody ako manuálne umývanie riadu. Nezabudnite ju však zapínať, až keď bude úplne plná.

 

Zbavte sa pasívnej spotreby

 

Vedeli ste, že aj spotrebiče či príslušenstvo, ktoré práve aktívne nepoužívate, môže byť zdrojom plytvania energie? Taká obyčajná nabíjačka na mobil, ktorú ponecháte v zásuvke, spotrebuje za hodinu 0,26 wattov. Energiu využíva, aj keď je váš mobilný telefón už nabitý. Ak chcete ušetriť, vypínajte aj televízor či počítač, ktoré sú v úspornom režime. Aj v ňom totiž dokážu spotrebovať až 70 % plnej spotreby.

 

Znížte náklady na kúrenie

 

Najlepšie riešenie ako ušetriť náklady na kúrenie, je zateplenie domu či bytu. Zateplenie vás chráni pred únikom tepla v zime a v horúcom lete prispieva k udržaniu príjemnej teploty. Ak zateplenie nie je možné, alternatívou je výmena okien. Vďaka správnej izolácii dokážete získať úsporu až 20 %. Stačí vymeniť staré okná za nové, ktoré priestor dokonale tesnia, a nemíňať tak zbytočne na dokurovaní.

 

Triky z kúpeľne

 

Uprednostnite sprchu pred vaňou a sprchovaniu venujte 5 až 8 minút. Väčšina z nás má tento rituál v obľube, ak sa však budete sprchovať kratšie ako 5 minút, viete ušetriť každý deň 1 euro.

 

Sústreďte pozornosť aj na pranie, pri ktorom dochádza k vysokej spotrebe vody. Dajte pozor, aby ste zapínali práčku vždy plnú. Vopred si pripravte harmonogram, akú farbu budete prať. Znečistené šatstvo deľte na biele, tmavé a farebné. Ak periete ručne, začnite svetlými kúskami a pokračujte tmavými. Takto viete zužitkovať na jedno pranie tú istú vodu.

 

Nezabudnite, že ekonomické a šetrné pranie sa začína už výberom toho správneho spotrebiča. Vyberte si práčku, ktorá spĺňa energetické kritériá a je vybavená ekologickými programami. Aj keď sa vám môže zdať takýto typ spotrebiča drahší, peniaze sa vám vrátia na ušetrenej vode a energii.