Jednoduchý návod na to, ako si ušetriť (aj z menšej) výplaty

Hoci je vaša čistá mzda nízka, nič nebráni tomu, aby ste nedokázali aj z nej niečo ušetriť. Možno sa len pri vašom finančnom hospodárení dopúšťate niektorých základných chýb. Tie sa však dajú odstrániť. Zistite s nami, ako sa dá sporiť aj z malej výplaty.

O všeobecných tipoch na šetrenie a sporenie sme už písali v staršom článku. Teraz si však povieme o konkrétnych radách, ako si ušetriť aj v prípade, že vaša výplata sa ani zďaleka neblíži k štyrom cifrám.

Šetrenie sa začína v domácnosti

Najjednoduchšie je začať šetriť priamo vo vašej domácnosti. Povedzme si napríklad o vode. Vedeli ste, že pri kúpaní sa spotrebujete v priemere od 150 do 180 litrov vody, pričom pri sprchovaní sa je to len 30 až 50 litrov? Možno teda prehodnotíte nevyhnutnosť vane vo vašej kúpeľni. Navyše, ak do vášho sprchového kúta umiestnite aj úspornú hlavicu, objem minutej vody sa znova zmenší.

Podobne sa dá šetriť aj na elektrine. A začína sa už pri kúpe spotrebičov. V dnešnej dobe je každý elektrospotrebič (práčka, televízor, chladnička) označený písmenom od A po G. Tieto písmená označujú energetické triedy, pričom trieda A je najúspornejšia. Pri kúpe nových spotrebičov určite tento fakt nepodceňte.

Samozrejme, pozor aj na svietenie. Dbajte na to, aby svetlo svietilo iba v miestnosti, v ktorej sa práve nachádzate. A úsporné žiarovky nech sú pre vás takisto samozrejmosťou. Ak sa vám zdá miestnosť tmavá, oklamte ju. Voľte také farby stien, nábytku a závesov, ktoré miestnosť presvetlia.

Šetriť sa dá aj na doprave

Strážte si spotrebu na vozidle. Ak jazdíte plynule, spotrebu dokážete znižovať, ak priveľa pridávate a uberáte, spotreba sa zasa zvyšuje. Prispôsobte vašu jazdu spotrebe. Ak poznáte ulice mesta, jeho križovatky a zákruty, prispôsobte im vašu jazdu tak, aby ste nemuseli príliš často zastavovať a nanovo sa rozbiehať.

A vôbec, prerátajte si, či sa vám náhodou viac neopláca jazdiť MHD. Jeden mesiac si zapisujte, koľko vás vyjde jazdenie automobilom a potom to porovnajte s tým, koľko by vás vyšlo dochádzanie autobusom či cestovanie MHD. Čo sa vám viac opláca?

Nezabúdajme na nakupovanie

Ako všetci dobre vieme, vyhnúť sa tomu, aby sme nakúpili veľa zbytočností, je nenakupovať hladný. Hladnému človeku sa v obchode páči všetko. Predtým, ako vyrazíte do potravín, spíšte si zoznam toho, čo potrebujete a tiež približnú sumu, koľko by vás to malo vyjsť.

Neutrácajte v reštauráciách. Samozrejme, večera vo dvojici v reštaurácii je krásnym spestrením. Netreba to však nijako preháňať. Sami dobre viete, že takýto výlet vás môže pokojne vyjsť aj 30 eur. Snažte sa variť si sami, kedykoľvek sa to dá.

Opatrne aj s alkoholom. Radi si vyrazíte von s priateľmi? To je celkom pochopiteľné, ale skúste ich niekedy radšej pozvať k sebe. U vás doma určite neminiete na alkohol toľko, ako by tomu bolo vonku.

A v neposlednom rade: nakupujte cez internet. Využívajte rôzne zľavové portály a internetové stránky, ktoré sú známe lacným tovarom. Niekedy sa skutočne skôr oplatí počkať si dlhšie na tovar. Doma by ste ho možno kúpili za raz takú sumu.

Veríme, že ak sa budete držať našich „sporiacich rád“, určite sa vám podarí čo-to si nasporiť. A v prípade, že budete potrebovať uložiť vaše peniaze na nejaké bezpečné miesto, môžete na to využiť aj sporiace produkty Poštovej banky.