V dnešnej modernej a technologickej dobe je medzi nami množstvo vecí a zariadení, ktorých funkčnosť a výhody sú pre nás také bežné, že si ich ani neuvedomujeme. Jednoducho ich považujeme za samozrejmosť. Potrebujeme potraviny, ideme do obchodu. Chceme natankovať, zájdeme na benzínku. Potrebujeme hotovosť, nájdeme najbližší bankomat. Mimochodom, Poštová banka ich má viac ako 221. Čo v praxi znamená, že aj bankomat sa od svojho vzniku stal dostupným takmer pre všetkých.

 

Prešlo len 50 rokov a život bez bankomatu je nepredstaviteľný

 

Bankomat vznikol 27.6.1967 v Londýne. Do histórie sa zapísal ako jeden z vynálezov, ktorý priniesol zásadnú zmenu vo vzťahu medzi ľuďmi a bankami. Klienti už zrazu nemuseli žiadať o peniaze a čakať na hotovosť v pobočkách. Jednoducho prišli k terminálu a do niekoľkých minút mali v rukách hotovosť. V tejto dobe niečo normálne, vtedy však niečo nepredstaviteľné. Viete si predstaviť, ako by vyzeral v tejto dobe život, keby bola návšteva pobočky jedinou možnosťou ako sa dostať k hotovosti? Aj napriek dostupnosti pobočiek po celom Slovenku by sa najmä kvôli pandémií ľudia v takomto prípade dostávali k hotovosti oveľa ťažšie ako sa dostávajú vďaka bankomatom. Do roku 1969 neexistovali ani kreditné a debetné karty, takže sa k bankomatu pristupovalo pomocou na to určeného papierika vo veľkosti bežnej bankovky. Až v tomto roku prišiel Jack Gebhart s myšlienkou použiť namiesto papierika plastovú kartu s magnetickým prúžkom. Tá sa používa až doteraz. Navyše, aby to nebolo až také jednoduché, prvé bankomaty nemali obrazovku. Zákazník pracoval len s tlačidlami na zadávanie PIN-u a sumy, ktorú si chcel vybrať.

 

ZAUJÍMAVOSŤ:

tvorca prvého bankomatu John Stephen Baroon chcel PIN kód so 6-timi číslami. Jeho manželka si však 6 miestne číslo nevedela zapamätať, preto ich nakoniec ponechal len 4. V tejto dobe bankomat nebol úplne pre všetkých. Využívať ho mohli len ľudia, ktorým prislúchal v banke vyšší kredit. Tak ako banka aj teraz sleduje bonitu klienta a aj na základe toho mu ponúka svoje produkty, tak tomu bolo aj v minulosti.

 

Bankomaty na Slovensku

 

V Československu začali bankomaty fungovať až o viac ako 22 rokov neskôr v roku 1989. Neboli to však bankomaty aké poznáme dnes. Nefungovali online a jediné, čo vedeli, bolo vydávanie hotovosti obmedzené na 1000 Kčs denne. Vybrať sa dali len dve typy bankoviek – v hodnote 50 a 100 Kčs. Bankomat fungoval na princípe dvoch diskiet – na jednej bol nahratý operačný systém a na druhej zaznamenané uskutočnené transakcie. Na konci každého dňa sa robila uzávierka, ktorú bolo nutné vytlačiť na ihličkovej tlačiarni. Prvý online bankomat, ktorý okrem vydávania hotovosti poskytoval aj zobrazenie zostatku na účte bol sprevádzkovaný o 3 roky neskôr v Prahe.

 

S nami vyberáte hotovosť bezkontaktne

 

Doba sa zmenila a s ňou sa zmenili aj bankomaty. Už to nie sú len stroje s jednou či dvomi funkciami. Sú to vyspelé počítače s mimoriadnym fyzickým zabezpečením. Okrem toho mnohé z nich umožňujú aj výber konkrétnych čiastok peňazí, zmenu jazyka či výber bez kontaktu debetnej či kreditnej karty. V Poštovej banke máme viac ako 187 bezkontaktných bankomatov. Na výber hotovosti tak stačí priložiť kartu k čítačke umiestnenej na bankomate a pohodlne vyberať hotovosť.

 

 

Vyberajte bezpečne

 

Aj keď je na prvý pohľad výber z bankomatu bezpečná a jednoduchá záležitosť, sú veci na ktoré pri ňom netreba zabúdať. Veľmi ľahko sa totiž môže stať, že z bankomatu odídete bez peňazí či s negatívnou skúsenosťou. Je dôležité dodržovať bezpečnostné prvky:

  • Platobnú kartu si vždy podpíšte.
  • PIN kód:nikdy nemajte napísaný niekde v peňaženke alebo na svojej platobnej karte,
  • pri jeho zadávaní majte zakrytú klávesnicu rukou, aby ho nebolo možné odsledovať.
  • Všímajte si bankomat. Ak sú niektoré jeho časti uvoľnené alebo je pri ňom umiestnený podozrivý predmet, kontaktujte banku a peniaze si nevyberajte.

 

Zabudnutá hotovosť v bankomate?

 

  • Ak ste ju našli, urýchlene kontaktujte banku príslušného bankomatu, zapamätajte si miesto a čas nálezu a nechajte si vystaviť potvrdenie o odovzdaní peňazí.
  • Ak ste si ju tam zabudli Vy, kontaktujte svoju banku, ktorej pracovník s Vami spíše reklamáciu.

 

zdroje: