BEZPEČNOSŤ NA INTERNETE: Ako sa na internete správať bezpečne?

30. november je Medzinárodným dňom počítačovej bezpečnosti, ktorý má ľuďom pripomenúť potrebu chrániť nielen počítače, ale predovšetkým svoje osobné údaje. V súčasnosti si vieme len ťažko predstaviť náš život bez internetu. No tak, ako nám ho zjednodušuje, môže nám ho aj nečakane skomplikovať. Nástrahy internetu pribúdajú každý deň a riziko zneužitia počítača či krádeže osobných údajov alebo peňazí je čoraz väčšie. Často totiž bez uváženia zverejňujeme na rôznych stránkach fotografie, názory, miesto aktuálneho pobytu a iné osobné údaje, pričom zabúdame na ochranu svojho súkromia. Viete, ako sa správať na internete, aby vaše údaje boli naozaj v bezpečí? Prečítajte si sedem základných pravidiel, ktoré zvýšia vašu bezpečnosť na internete.

  • 22.11.2021
  • Blog
  • -
  • 6 min čítania

blog_banner

Bezpečné heslá

Nech už používate akékoľvek online účty, základom je zabezpečiť ich silným heslom. Za silné heslo môžeme považovať také, ktoré obsahuje minimálne 8 znakov a používa čísla, malé a veľké písmená a ideálne aj iné znaky (*, !, -, …). Pre každú službu by ste ideálne mali mať vytvorené iné heslo a nepoužívať všade to isté.

Pozor pri pripojení do verejných Wi-Fi sietí

Počas používania verejnej Wi-Fi sa nikdy neprihlasujte do Internet bankingu ani do dôležitých súkromných účtov, prípadne ďalších stránok, ktoré by mali byť dobre zabezpečené. Do verejnej siete sa vie spolu s vami prihlásiť aj hacker a šikovne tak môže získať rôzne vaše prístupové údaje.

Neklikajte na neznáme odkazy

Rovnako ako v prípade e-mailov aj na internete platí jednoduché pravidlo – neklikajte na odkazy, ktoré nepoznáte alebo vám ich poslal niekto neznámy. Takýto odkaz vás môže presmerovať na nebezpečné webstránky, stiahnuť do vášho počítača škodlivý softvér, prípadne ukradnúť niektoré z vašich osobných údajov.

TIP:  Ak potrebujete zistiť, či je webová stránka bezpečná, môžete využiť online URL skener od VirusTotal[MG1] .

Kontrolujte zabezpečenie webových stránok

Najmä na weboch, kde zadávate svoje osobné údaje alebo sa chystáte si niečo kúpiť a zaplatiť online, je nutné skontrolovať, či je stránka zabezpečená.

Znakom zabezpečeného spojenia je webová adresa začínajúca na https:// a symbol visiaceho zámku. Toto zabezpečenie zaručuje šifrovanú komunikáciu medzi vami a webstránkou, a tým pádom aj ochranu zadávaných údajov.

blog_banner

POZOR na podozrivé e-maily – môžu vás stáť aj všetky úspory

Posielanie podozrivých e-mailov, tzv. phishing, môžeme označiť za jednu z najstarších hackerských taktík. No napriek tomu, že je už roky dobre známa, stále sa medzi hackermi teší veľkej obľube. Jej použitie je totiž jednoduché a úspešnosť stále vysoká.

Najčastejší prípad phishingu je e-mail, ktorý sa tvári ako dôležitá správa od dôveryhodnej organizácie. V praxi môže ísť napríklad o oznámenie o potrebe overenia konta od Microsoftu, PayPalu či dokonca sa podvodníci môžu maskovať aj za vašu banku. Takéto emaily obsahujú žiadosť o spätné zaslanie prihlasovacích údajov či dokonca link na stránku, kde je na overenie potrebné zadať svoje prihlasovacie údaje. Svoje bezpečnostné heslá, PIN-y či kódy nikdy nikomu nediktujte a neposielajte. Tieto citlivé údaje od vás vaša banka nikdy nežiada cez e-mail, správu SMS či v telefonáte (heslá, kódy, PIN-y, 3D secure kódy).

Na podozrivo vyzerajúce e-maily, správy či telefonáty jednoducho vôbec nereagujte a zmažte ich. Hackeri môžu vďaka nim šikovne získať aj vaše prihlasovacie údaje do internetbankingu.

Údaje k svojej platobnej karte si starostlivo chráňte

Údaje k svojej platobnej karte si neukladajte do prehliadača, nezadávajte na pochybných stránkach, ani neposielajte na podozrivé e-malové adresy či sms správy sľubujúce napríklad finančnú odmenu. V opačnom prípade sa vám ľahko môže stať, že niekto vašu platobnú kartu zneužije.

Bezpečnosť na sociálnych sieťach

V súčasnosti sú internetové sociálne siete najobľúbenejšou formou komunikácie, a to nielen u mladých. Aj tu je dôležité dodržiavať pravidlá bezpečného používania.

V prvom rade, podobne ako pri e-mailovej komunikácii, je treba odmietať správy od neznámych osôb a ignorovať neznáme a neidentifikovateľné odkazy v správach. Treba tiež, samozrejme, ignorovať čudné statusy vašich priateľov, ktoré odkazujú na neznáme webstránky.

Dôležitým pravidlom je aj neposielať prihlasovacie údaje, heslá či PIN kódy, a to napríklad cez Messenger či Viber. Rovnako si na sociálnej sieti rozmyslite, či sa pochválite svojím plánom na rodinnú dovolenku s uvedením konkrétneho termínu. Môže sa stať, že si nevedomky pozvete domov zlodeja.