Čo všetko obsahuje úverový register a môže vám poškodiť?

Už ste počuli o úverovom registri? Môžete sa v ňom ocitnúť aj vy a príjemná skúsenosť to teda nemusí byť. Poďme sa na úverový register pozrieť bližšie.

Úverový register je zoznam dlžníkov voči bankám, nebankovkám či iným finančným inštitúciám. Ak nezaplatíte splátku načas, prípadne neplatíte vôbec, ocitnete sa v tomto zozname aj vy. Sú tu mená všetkých ľudí, ktorí:

   • čerpajú pôžičku,
   • majú nastavené povolené prečerpanie na svojom účte,
   • vlastnia kreditné karty.

Ak ste nezaplatili nejakú splátku, vaše meno pribudne v tomto zozname veľmi ľahko. Práve to je dôvod, prečo sa ľudia ocitajú na tejto listine – neplatia. Bohužiaľ, náročnejšie je dostať sa z úverového registra von. Všetko sa tu zaznamenáva. A prečo by vám malo prekážať, že ste sa v registri ocitli? Negatívne poznámky o vašom splácaní vám môžu uškodiť, ak si budete niekedy v budúcnosti brať ďalšiu pôžičku. Nemusia vám ju schváliť.

Dôležité: Dajte si pozor na to, že aj keď vám bude v splátke chýbať 0,01 eur, tak sa automaticky stanete dlžníkom. Ak nepošlete správnu sumu, banka vám takúto platbu neuzná.

Kto sa dostane k informáciám v úverovom registri?

Všetky banky aj nebankové spoločnosti majú prístup k informáciám z úverového registra. To znamená, že vždy keď si chcete požičať peniaze, najprv si preveria váš úverový register. Podľa toho sa vaša šanca o získanie pôžičky buď zvyšuje, alebo znižuje.

Úverový register sa aktualizuje 1-krát mesačne. Sú tu všetky dôležité informácie. Od osobných údajov cez výšku úveru až po dobu omeškania.

Neexistuje však iba jeden úverový register. Poznáme:

   • Bankový úverový register
   • Register nebankových spoločností

Ako sa dostať preč z úverového registra

Pokiaľ ste sa stali dlžníkom, je potrebné doplatiť podlžnosti. No údaje o finančnom produkte sa zmažú automaticky až po 5 rokoch od ukončenia splácania. Môžete si podať písomnú žiadosť o vymazanie údajov z registra s vaším overeným podpisom.

Ak máte problémy so splatením pôžičky, môžete vyhlásiť osobný bankrot (oddlženie). Je to zákonná cesta, ako nesplatiť plnú sumu pôžičky (minimálne však 30 %). Ide ale o dlhodobejšiu a náročnejšiu záležitosť.