Dovolenka na Slovensku: Vieme, ako si užiť krásy hôr naplno a bez starostí

O tom, že nezabudnuteľná dovolenka sa dá stráviť aj na Slovensku, vás zrejme nemusíme presviedčať. Ak ste sa tento rok rozhodli dať košom moru a namiesto vylihovania na pláži plánujete objavovať krásy slovenských hôr, máme pre vás hneď niekoľko tipov, vďaka ktorým si zaslúženú dovolenku užijete bez obmedzení a zbytočných starostí

  • 10.04.2019
  • Blog
  • -
  • 3 min čítania

Plánujte s predstihom

Správny turista si svoj výlet plánuje už doma. Ak presne viete, do čoho idete, vyhnete sa nepríjemným prekvapeniam a prípadným nehodám. Urobte si malý prieskum o teréne – či ide o pohorie, ktoré chcete zdolať, alebo turistické chodníčky, ktoré chcete navštíviť. Pripravte si časový harmonogram a trasu celého výletu prispôsobte ročnému obdobiu a aktuálnemu počasiu. Nezabudnite si zistiť aj možnosti dopravy, nadmorskú výšku prostredia, dĺžku trasy, potrebu špeciálneho výstroja či telefónne číslo na Horskú záchrannú službu.

Poistenie na prvom mieste

Slovenské hory v sebe skrývajú nevídané krásy, ale aj nebezpečenstvá a nástrahy. Pri výlete do hôr na poistenie rozhodne nezabudnite. Pre krátkodobé turistické cesty je ideálne cestovné poistenie, ktoré zahŕňa aj zásah Horskej záchrannej služby. Vďaka rôznym typom cestovného poistenia ste finančne zabezpečení proti neplánovaným nehodám, ktoré vás môžu postretnúť počas vašej cesty, a vy tak môžete cestovať v pohode, bez zbytočného stresu.

Správna výbava je základ

Najnovšie módne trendy vám horský výstup neuľahčia a veru ani život nezachránia. Oblečte sa do viacerých vrstiev, ktoré môžete v prípade oteplenia jednoducho vyzliecť a pri pocite zimy rýchlo nahodiť. Ideálnym riešením sú ľahké bundy odolné voči vetru aj dažďu, funkčné mikiny či spodná bielizeň. Nepodceňte ani výber obuvi – pri náročnejších turistikách sa vybavte pevnou, ale „dýchajúcou“ obuvou, ktorá chráni celú nohu aj na skalnatých trasách. Počasie na horách má rado vrtochy a môže sa zmeniť zo sekundy na sekundu – a nie vždy vo váš prospech. Aby ste si túry vychutnali bez akýchkoľvek obmedzení, na kvalite nešetrite. Ak však chcete ušetriť nejaké to euro v peňaženke, nakupujte výbavu v predajniach ZAJO, kde vďaka programu Peniaze s5 získate svoje peniaze späť za každý nákup kartou.   

Čo vziať so sebou?

Pri dlhších túrach sa vám určite zíde náhradné oblečenie, čiapka aj rukavice. Pribaliť si môžete mapu, čelovku, vreckový nožík, mini lekárničku s obväzmi a leukoplastmi v prípade menších zranení, krém na opaľovanie s faktorom aspoň 50 SPF a v lete aj slnečné okuliare. Dodržujte pitný režim (min. 1L) a pribaľte si aj desiatu či snack, ktorý vám dodá potrebné sily. Aby ste nemuseli riešiť, kam vyhodíte odpadky, vezmite si so sebou vrecko na smeti.

Rozhýbte svoje telo

Dlhšia túra či horský výstup dajú telu poriadne zabrať. Ak vopred viete, že vás čaká aktívny výlet a vy práve nie ste vo svojej top kondícii, rozhýbte postupne svoje telo a pripravte ho na záťaž. Začnite tým, že vymeníte výťah za schody či auto za pešiu chôdzu. Urobte si čas na seba, oprášte permanentku do fitness centra alebo zabehnite kratšiu trasu tempom, ktoré vám vyhovuje. Uvidíte, že výsledky na svojom tele nielen pocítite, ale aj uvidíte!

dovolenka na slovensku hory stan outdoor