Dovolenka na úver? Radšej si na ňu našetrite!

Ak si tento rok nemôžete dopriať dovolenku snov z finančných dôvodov, nezúfajte. Na návštevu vysnívanej destinácie nepotrebujete zarábať tisíce, ani si bez rozmyslu požičiavať. Stačí sa k svojim financiám správať o čosi rozumnejšie, začať si šetriť ešte dnes a už o rok si užívať slnečné dni kdekoľvek na svete. Ako však na to a kde vlastne začať? Inšpirujte sa našimi tipmi.

  • 10.07.2019
  • Blog
  • -
  • 3 min čítania

Stanovte si cieľ a rozpočet

Začnite tým, že si stanovíte približný rozpočet na budúcoročnú dovolenku. Ten, samozrejme, závisí od konkrétnej krajiny, počtu dní, ktoré v nej chcete stráviť, a aktivít, ktoré chcete zažiť. Odporúčame, aby ste si vopred spravili malý prieskum. Zistite, koľko zaplatíte za bežné potraviny, dopravu, ubytovanie, výlety. Nezabudnite, že vždy je výhodnejšie stanoviť si rozpočet o niečo vyšší, aby ste si boli istý dostatkom financií až do konca dovolenky.  

Značte si svoje výdavky

Do budúceho leta máte na našetrenie naozaj dostatok času. Mali by ste však poznať svoje výdavky, preto si nájdite chvíľu a poctivo ich vypíšte na papier. Takto získate prehľad, koľko financií máte, koľko dokážete za určité obdobie zarobiť a koľko vás stojí živobytie. Ktoré výdavky sú tie najvyššie? Koľko míňate na nájom, energie, faktúry za mobil či internet? A čo jedlo a doprava? Rozhodne nevynechajte výdavky spojené s jedením mimo domu, kiná, výlety, zábavu či nakupovanie. Ak chcete mať kompletný prehľad o svojich výdavkoch, využite moderné aplikácie, do ktorých si viete zaznačiť každý náklad či príjem. Ak sú vaše príjmy menšie ako výdavky, je čas ich prehodnotiť. Čítajte ďalej.

Zbavte sa zbytočných nákladov

Táto časť je kľúčová. Pozrite sa na zoznam výdavkov a rozdeľte  ich do dvoch skupín. Prvá obsahuje nevyhnutné náklady na život, druhá výdavky, ktoré vám robia radosť.  Práve z druhej skupiny by ste mali eliminovať čo najviac položiek. Uvidíte, že sa to oplatí! Nám sa najväčšmi osvedčilo obmedziť stravovanie v reštauráciách, ktoré môžete zredukovať aj vy na jednu peknú večeru s priateľmi alebo rodinou. Obedy v reštauráciách sme zamenili za obedy pripravené doma a ušetrili sme aj na „žúrovaní“ v meste. Veď aj „domáce“ párty stoja za to :) . Rovnako pomôže, ak sa zbavíte impulzívneho nakupovania a budete kupovať len to, čo využijete na plánovanej dovolenke. Cez víkendy sa sústreďte na aktivity, ktoré vás nič nestoja, napríklad šport, turistiku v okolí či piknik v parku namiesto takých, ktoré zaťažia váš rozpočet (kino, reštaurácie, festivaly).

Oddeľte svoje úspory

Založte si sporenie v banke, kde budete odkladať svoje úspory bokom. Okrem toho, že pre vás bude proces sporenia jednoduchší, tešiť sa môžete aj s úroku. Stanovte si presnú sumu, ktorú si budete pravidelne odkladať na tento sporiaci účet (napríklad 50 €, aj keď u nás môžete začať sporiť už od 10 € mesačne). Na tento účet nesiahajte, bude určený len na jeden účel – dovolenka 2020. Ak sa obávate, že na pravidelné sporenie by ste mohli popri všetkých odvodoch zabudnúť, zriaďte si trvalý príkaz, ideálne hneď po výplate, kedy „odliv“ peňazí z účtu pocítite najmenej. Dobré sporenie a trvalý príkaz si dokonca viete zriadiť aj pohodlne cez Internet banking, bez návštevy pobočky.

CHCEM SI SPORIŤ

Získajte financie navyše

Nemusíte sa hneď obzerať po druhom zamestnaní. Skúste napríklad na populárnych online bazároch predaj vecí, ktoré nepoužívate alebo nepotrebujete. Ak ste zruční, na rovnakých miestach viete predať aj svoje vlastné výrobky.

Držte sa plánu

Vieme, že šetrenie peňazí nie je vždy jednoduché. Vyžaduje si disciplínu a veruže aj odopieranie niektorých radostí. Ak však máte konkrétny cieľ, ide to o čosi ľahšie. Samozrejme, nie vždy ide všetko ako po masle a život má pre nás pripravené situácie, s ktorými súvisia aj nečakané výdavky. Netreba sa však vzdávať, naopak, pokračovať v krokoch, ktoré vás dovedú k snom. Záleží len na vašich rozhodnutiach, preto si pri každom kroku či pokušení pripomínajte, prečo to robíte. Vašou odmenou bude napríklad vytúžená dovolenka s rodinou či blízkou osobou.

dovolenka na uver