Dovolenka: Problémy, ktoré nevyriešite bez cestovného poistenia

Z prieskumov vyplýva, že každý tretí Slovák cestuje do zahraničia bez cestovného poistenia. Zistite, prečo je pred dovolenkou dôležité myslieť aj na niečo iné ako len na slnenie sa na pláži.

Zena V Aute

Liečebné náklady v prípade choroby a úrazu

Poistenie liečebných nákladov je základom každého cestovného poistenia. Ak chcete iba základný balík cestovného poistenia, pravdepodobne ho bude tvoriť práve poistenie liečebných nákladov.

Čo vlastne toto poistenie pokrýva? Zväčša sú to náklady na vaše ošetrenie, ktoré potrebujete buď v dôsledku úrazu, alebo náhleho ochorenia. Toto poistenie vám pokryje výdavky na lekárske ošetrenie, hospitalizáciu, lieky, nevyhnutnú diagnostiku, prípadne aj operáciu, prevoz naspäť na Slovensko a iné úkony, ktoré sa niekedy líšia aj v závislosti od toho, kde ste sa dali poistiť. 

Nepodceňte poistenie liečebných nákladov. Čo napríklad, ak dostanete úpal, ktorý je pri vysokých teplotách celkom bežný? Mali by ste vedieť, že „liečba“ obyčajného úpalu vás napríklad v takom Turecku môže vyjsť bez poistenia až na takmer 500 eur.

Strata dokladov a batožiny

Poistenie v prípade straty dokladov a batožiny možno nenájdete v úplne základnom balíčku cestovného poistenia, ale nie je na škodu uvažovať aj nad ním. Najmä, ak cestujete lietadlom alebo so sebou beriete aj drahšie veci.

V prípade straty alebo odcudzenia vašich dokladov musíte v prvom rade kontaktovať políciu a vyžiadať si spísanie protokolu. Čaká vás totižto veľa „papierovačiek“. Ak neviete, čo robiť a váš balík cestovného poistenia mal zahrnuté aj tzv. asistenčné služby, stačí nám zavolať a my sme (aspoň telefonicky) pri vás a pomôžeme vám s akýmkoľvek problémom.

Nie, európsky zdravotný preukaz nestačí...

Niektorí z vás si možno myslia, že vám stačí len európsky preukaz zdravotného poistenia. Prečo by vás v rámci EÚ nemohli ošetriť tak ako doma? Áno, ošetria vás. A to konkrétne v krajinách EÚ, v Srbsku, Lichtenštajnsku, Nórsku, vo Švajčiarsku a na Islande. Inde však môžete nechať preukaz schovaný pekne v bezpečí vašej peňaženky. Navyše, doplatky pacientov (spoluúčasť) za zdravotnú starostlivosť sú v každej krajine individuálne a môžu sa vyšplhať vysoko. Týka sa to najmä hospitalizácie, ošetrenia u zubára alebo kúpy niektorých liekov.

Európsky preukaz zdravotného poistenia je akceptovaný iba v zdravotníckych zariadeniach, ktoré sú zapojené do systému verejného poistenia. Napríklad v Chorvátsku takéto zariadenia takmer vôbec nenájdete. Ak však využijete služby komerčného cestovného poistenia, nemusíte sa ničoho obávať, pretože to pokrýva výdavky na liečebné náklady do výšky poistnej sumy uvedenej v poistnej zmluve, a to aj v súkromných zdravotníckych zariadeniach.

Cestovné poistenie naozaj nie je zbytočnosť a vybrať sa na dovolenku bez neho je trocha riskantné. Ak plánujete rodinnú dovolenku či výlet za hranice, možno si radi prečítate aj o našom Cestovnom poistení ONLINE. S ním si dovolenku užijete bez zbytočných obáv.

Aby ste nemuseli pred každým odchodom do cudziny rozmýšľať nad uzatvorením cestovného poistenia, je možné uzatvoriť si aj celoročné Cestovné poistenie k platobnej karte.