Eko Vianoce? Vieme, ako na to

Eko Vianoce? Vieme, ako na to

Túžite po tom, aby boli vaše sviatky tento rok šetrnejšie nielen k peňaženke, ale aj k životnému prostrediu? Vyskúšajte niektoré z našich tipov pre udržateľné Vianoce a vyhnite zbytočnému stresu z nerozhodnosti či typického zhonu nielen teraz, ale aj po ďalšie roky.

  • 18.11.2019
  • Blog
  • -
  • 3 min čítania

Majte najoriginálnejší adventný kalendár

Pre väčšinu detí, ba aj nás dospelých, je adventný kalendár niečím, bez čoho sa v decembri nevieme a nechceme zaobísť. Malá odmena každý deň nám pomáha „prežiť“ cestu k vytúženým sviatkom,  na ktoré sa tešíme celý rok. Nájdite si tento rok chvíľku a vyrobte si svoj vlastný. Nielenže pri výrobe strávite drahocenný čas so svojimi blízkymi, no navyše si vyrobíte originálny kúsok typický len pre vás či vaše deti, ktorý bude skrývať poklady podľa vášho výberu. Skvelé je, že si doň môžete ukryť naozaj čokoľvek – od ovocia, orieškov, kozmetiky či pozitívnych citátov až po fotky okamihov z tohto roka, ktoré pre vás niečo znamenajú.

Vianočné pozdravy: radosť alebo zvyk?

Rozposielanie vianočných pozdravov je jedným z obľúbených zvykov medzi Slovákmi.  Máme z nich však naozajstnú radosť, alebo je to už len „povinná jazda“? Ak chcete tieto sviatky zredukovať odpad vašej domácnosti, vyhnite sa klasickým pohľadniciam a zvoľte iné spôsoby želaní pekných sviatkov – napríklad formou e-mailu či SMS, alebo osobným stretnutím. Ak sa tohto zvyku predsa len nechcete vzdať, zvoľte pohľadnice z recyklovaného papiera, prípadne tie, ktoré dostanete vy, využite na ďalšie účely.

Nadčasové dekorácie a výzdoba

Pri výbere vianočných dekorácií dbajte, aby vám vydržali nielen na najbližšie sviatky, ale na nasledujúce roky. Vyberajte si kvalitné materiály, akými sú sklo, recyklované drevo či textílie, a vyhnite sa plastu. Nadčasovým minimalistickým dizajnom, ktorý bude IN aj na budúce Vianoce, nikdy nič nepokazíte a máte istotu, že vás neomrzí. Veď menej je viac.

Vianočný stromček udržateľne

Umelý alebo živý?  Ak patríte medzi tých, ktorí si Vianoce bez vône ihličia jednoducho nevedia predstaviť, vyberte si stromček, ktorý bol vypestovaný v lesnej škôlke, alebo malý stromček v črepníku. Dokonca už aj na Slovensku si  môžete živý stromček prenajať. Po sviatkoch si firma stromček vyzdvihne a postará sa o jeho opätovnú aklimatizáciu v prírode. 

Aké darčeky vybrať?

Namiesto bezhlavého nakupovania v nákupných centrách sa skúste nad výberom dôkladne zamyslieť. Ako a kde boli vyrobené darčeky, ktoré nakupujeme? Navštívte miestne trhy a podporte lokálnych výrobcov. Takto si môžete byť istý, že vaše darčeky sú fair trade a ich výroba či prevoz majú menší dosah na našu planétu. Aby ste sa vyhli duplicite darčekov či ušetrili nejaké to euro, zaveďte vo vašej domácnosti tento rok „tajného Santu“. Každý člen domácnosti si vyžrebuje človeka, ktorého obdarí, takže v konečnom dôsledku bude každý kupovať len jeden darček. Na jeho výber sa preto môže dokonale sústrediť, investovať viac peňazí a urobiť radosť blízkemu niečím, čo ho naozaj poteší. Je to vždy lepšie, ako rýchlo kúpiť množstvo „drobností“, ktoré budú neskôr zapadať prachom.

Zamyslite sa nad balením darčekov

Teraz, keď už máte vybraný ten dokonalý darček, je čas ho zabaliť. Ako sa do toho pustiť s ohľadom na životné prostredie? Použite darčekové tašky či baliaci papier, ktoré vám zvýšili z minulých Vianoc. Že ste si nič také neodložili? Nič to, spravte tak teraz a o rok máte o starosť menej. Investovať sa oplatí aj do baliaceho papiera, vtedy namiesto klasickej ponuky siahnite po recyklovanom hnedom papieri. S prírodným viazaním bude vyzerať dokonale! Svoj darček môžete napríklad zabaliť aj do šálu či šatky a pripraviť tak pre niekoho darček 2 v 1. Balíte darčeky doslova o 5 minút 12? Využite recyklované tašky z vašich predošlých nákupov a kreatívne ich dotvorte, napríklad osobným venovaním. Ak sa predsa len rozhodnete kupovať klasický baliaci papier, zvoľte taký, ktorý sa dá recyklovať. Vyhnite sa zbytočným trblietajúcim ozdobám či plastovým doplnkom.

Štedrá večera bez zbytočného vyhadzovania jedla

Každý rok sa však počas vianočných sviatkov vyhadzuje enormné množstvo jedla, ktoré nakúpime s úmyslom čo najlepšie pohostiť blízkych – na štedrovečernom stole predsa nesmie nič chýbať!  Prv  než sa vyberiete na nákupy, pripravte si presný nákupný zoznam a držte sa ho. Ak vám ostanú zvyšky jedla, pokúste sa ich zužitkovať do ďalších jedál, napríklad do chutných zeleninových polievok. Chcete tento rok vyskúšať niečo nové? Prekvapte „stravníkov“ a pripravte im viac vegetariánskych možností, váš aj ich organizmus vám určite poďakuje. Potraviny nakupujte na trhoch, sezónne a lokálne, a ak sa predsa len vyberiete do supermarketu, vyhnite sa jednorazovým plastom či potravinám v obale. Na nákupy sa vyberte s vlastnou plátennou taškou.

Šťastné a bez plastov!

Vianočné sviatky sú obdobím pokoja a voľných dní, keď máme čas tráviť ho so svojimi blízkymi. Každý rok v tomto období organizujeme stretnutia, oslavy, párty.  Ak aj vás tento rok  čaká rola hostiteľa, postavte sa k nej zodpovedne. Na servírovanie jedál či nápojov nepoužívajte jednorazové plasty, a ak vám záleží na redukovaní odpadu, vyhnite sa dekoráciám, ktoré po oslave putujú do smetného koša. Náš tip? Všetkých pozvaných hostí poproste, aby si na oslavu priniesli vlastný tanier, príbor či pohárik, ktoré poumývate a pri odchode vrátite majiteľom bez vzniku akéhokoľvek odpadu.

EKO VIanoce