Aj tento rok vám prinášame ďalšie tipy pre udržateľné Vianoce. Vďaka nim dokážete aspoň na chvíľu spomaliť v hektickom období, užiť si prítomný okamih a prežiť sviatky v súlade so životným prostredím a našou planétou. Neprehliadnite ani článok z minulého roka a vyskúšajte naše tipy.

Podporte miestnych predajcov

 

Ak máte výber darčekov ešte len pred sebou, zamyslite sa nad tým, čo a kde kúpite. Každou kúpou totiž podporujete aj danú firmu a dávate súhlas s tým, ako sú jej výrobky vyrábané, či sú výrobcovia dostatočne ohodnotení, či pracujú v bezpečných podmienkach, alebo či bol darček prepravovaný až z opačného kontinentu, kým sa dostal na regály v obchode. Podporovať slovenských výrobcov je čoraz dôležitejšie nielen pre našu ekonomiku, ale aj pre samotný zážitok z nákupu. Či sa už vyberiete na vianočné trhy alebo podporíte susedky, ktoré doma šijú, háčkujú či dorábajú slovenský med, urobíte radosť sebe, obdarovanému, predávajúcemu a zároveň aj zmenšíte svoju uhlíkovú stopu.

 

Prechádzka s veľkým P

 

Ak vám bude  tento rok umožnené popriať krásne vianočné sviatky aj svojim blízkym, ktorí bývajú v tom istom meste či tej istej dedine, nechajte auto doma a vydajte sa na prechádzku. Nie je nič lepšie ako nadýchať sa čerstvého vzduchu a rozhýbať svoje telo po celom dni strávenom varením, pečením či sledovaním rozprávok. Okrem toho, že sa po ceste môžete kochať tichým vianočným a vyzdobeným okolím, poďakuje vám vaše zdravie aj životné prostredie. Veď pešia chôdza je jeden z najekologickejších spôsobov presunu. Navyše ušetríte aj na benzíne!

 

Vyrobte darček vy!

 

Čo by ste povedali na to, keby ste sa pokúsili darček vyrobiť práve vy? Stačí vám štipka zručnosti, základný materiál a trocha času. Môžete napríklad pripraviť zdravú raňajkovú granolu pre všetkých členov rodiny. Každému do nej pridáte to, čo má najradšej, alebo to, čo práve potrebujete minúť. A zas ste o kúsok bližšie k bezodpadovej domácnosti!  Oriešky, hrozienka, kokos. Potom granolu nasypete do nádob či papierových vrecúšok, ktoré môžu vaši blízki opätovne použiť, a štítkom označíte, komu darček patrí. Okrem granoly takto jednoducho môžete pripraviť aj levanduľové vankúšiky do šatníka či vlastné sviečky. Tak čo, pustíte sa tento rok do výroby vlastných darčekov?

 

Vianočné svetlá a svetielka

 

Cez sviatky trávime väčšinu času doma. Konečne máme čas na všetko, no väčšinou jediné, čo chceme, je relaxovať. Preto aj elektrické spotrebiče v našich domácnostiach bežia od rána do večera. A výdaj elektrickej energie rastie. Veď si len zoberte, koľko času je u vás počas sviatkov zapnutý televízor, počítač či rádio. K výdaju sa pridávajú aj svetielka, ktoré, uznávame, tvoria tú magickú atmosféru v izbe, ak sa však chceme správať trochu ekologickejšie, nemali by sme ich mať v každej izbe i na balkóne zasvietené od rána do rána. V skratke, nezabudnite zhasínať svetlo v miestnostiach, kde sa nikto nenachádza, nepreháňajte to s výzdobou a namiesto sledovania rozprávok, ktoré už isto dobre poznáte, vybehnite na prechádzku do zimnej prírody.

 

Kvalita, nie kvantita

 

Ak si chcete uľahčiť výber darčekov, nie je hanba spýtať sa blízkych, čo si želajú, čo potrebujú. Nie je nič horšie, ako dostať darček, ktorý nepotrebujete. Taký, ktorý vás síce poteší, ale po celý rok  zapadá na poličke prachom. Darujte darček, ktorý má pre blízkych zmysel, ktorý im pomôže a bude využitý. Ak nechcete kupovať nový dar, podarujte jeden z vašich pokladov – dobrú knihu, receptár plný chutných pokrmov či nikdy nenosené šaty. Aj takéto dary vedia vyčarovať úsmev, veď sú darované z lásky.