Ako sa vraví, každá minca má dve strany, a tak je to aj pri platbách hotovosťou a kartou. Sú situácie, keď je dobré mať pri sebe hotovosť, ba dokonca je nevyhnutná, inokedy uprednostníme pohodlnú a rýchlu platbu kartou. Nepopierateľne majú obe svoje výhody i nevýhody. Bankovky, mince či platobné karty držíme v rukách takmer denne. Viete však, z čoho sú napríklad bankovky vyrobené alebo kedy vznikla prvá platobná karta?

Bankovky a mince už dávno nie sú jedinou možnosťou, ako zaplatiť. Už pred vyše 100 rokmi ich začali dopĺňať platobné karty. Prvú platobnú kartu v dnešnom zmysle slova vydala v roku 1914 spoločnosť Western UnionTelegraph Company. Bola vyrobená z plechu a umožňovala svojim stálym zákazníkom telefonovať a posielať telegramy bez okamžitého platenia. Zákazník potom dostal súpis telefonátov a telegramov, ich jednotlivé ceny a celkový súčet, ktorý jednorazovo zaplatil šekom alebo príkazom z banky.

Karty podobné tým dnešným sa začali vyrábať v 60. rokoch 20. storočia v Amerike. Prvotné neúspechy v podobe vysokých nákladov a nízkeho zisku rýchlo vystriedal „kartový boom“, keď po roku vydávania kariet Bank of America v roku 1958 vlastnilo kartu 1 milión klientov. Úspešný projekt banka o osem rokov neskôr sprístupnila aj ostatným americkým bankám a jednej anglickej, a tak sa platobné karty dostali aj do Európy. U nás, ešte v bývalej ČSFR, vydala prvú platobnú kartu Živnostenská banka (v roku 1988)  a bola akceptovaná v sieti obchodov Tuzex.

Vzhľad kariet aj ich využívanie sa za tú dobu výrazne zmenili. Dnes sú z plastu, ich dizajn môže byť rôzny v závislosti od banky a využívanie je už na denno-dennom poriadku. Potvrdzuje to aj prieskum Mastercard iResearch 2021, z ktorého vyplýva, že až 55 % klientov Poštovej banky uprednostňuje platbu kartou pred hotovosťou. V porovnaní s rokom 2018 je to až o 14 % viac. Celkovo by platbu kartou uprednostnilo až 71% klientov, ale až 16% sa ešte stále stretáva s bariérou, že obchodníci neprijímajú platobné karty. Klienti tiež uviedli, že najčastejšie ju využívajú pri nákupe potravín, v lekárňach, na čerpacích staniciach a pri online nákupoch*.

Ak ešte vy alebo vaši blízki nemajú tú „svoju“ platobnú kartu a chceli by využívať všetky výhody nielen platobnej karty, ale aj nášho UŽITOČNÉHO ÚČTU, stačí zastaviť sa na niektorom z našich viac ako 1 400 obchodných miest.

Aj keď počet bezhotovostných transakcií každoročne rastie, rovnako rastie aj peňažný obeh.

Nespornou výhodou hotovosti je, že ňou možno platiť všade. Nechceme však teraz zdôrazňovať výhody či nevýhody jej využitia. Zamerali sme sa na zaujímavosti, ktoré ste možno o peniazoch nevedeli.

Eurobankovky sú vyrobené z bavlny

Rovnako ako v minulosti slovenské koruny, tak aj eurové bankovky sa tlačia na substrát vyrobený zo 100 % bavlny. Tento špeciálny papier sa vyrába iba v piatich papierňach a následne sa z neho v ceninových tlačiarňach vyrábajú eurobankovky. Konkrétne ide o 11 plne akreditovaných tlačiarní, z ktorých je 7 súčasťou Národných centrálnych bánk Eurosystému a 4 sú komerčné. Súčasťou výroby bankoviek je aj tlač ochranných prvkov špeciálnou tlačou. V záverečnej fáze výroby sa bankovky očíslujú a nalakujú, vďaka čomu sa výrazne predlžuje ich životnosť. 

Eurobankovky vydané NBS zaberajú plochu 224 futbalových štadiónov

Eurobankovky, ktoré boli vydané NBS k 31. 12. 2020, predstavovali približne 235,5 milióna kusov. Ak by sme tieto eurobankovky naukladali vedľa seba, pokryli by plochu približne 2,4 km2, čo je viac ako plocha 224 futbalových štadiónov. Naopak, výška týchto bankoviek naukladaných na seba by dosiahla 28,3 km, čo je viac ako 3-násobok najvyššej hory sveta Mount Everestu (8 850 m).

Hmotnosť euromincí by vážila ako 22 veľrýb

Hmotnosť euromincí, ktoré emitovala NBS k 31. 12. 2020, by zasa vážila ako 22 vráskavcov obrovských, čo je vyše 3 400 ton. Celkovo emitovala naša národná banka miliardu mincí – asi 917 miliónov kusov klasických mincí a k tomu necelých 600-tisíc kusov zberateľských euromincí.

Najviac sa v obehu opotrebujú 5-eurovky

Podľa výsledkov online prieskumu v eurozóne z roku 2019 bola najvyššia spokojnosť s kvalitou 50 € bankoviek, pričom najnižšia spokojnosť s kvalitou bola pri 5 € bankovkách. 

V Kremnici sme vyrobili už viac ako miliardu euromincí

Na rozdiel od eurobankoviek, ktoré sa vyrábajú výlučne v európskych ceninových tlačiarňach, mince si jednotlivé krajiny eurozóny razia samy. U nás sa razia v Mincovni Kremnica, š. p., a počet vyrazených mincí od zavedenia eura už presiahol jednu miliardu kusov.

Predná strana euromincí je označovaná ako spoločná strana  a zobrazuje Európsku úniu alebo geografický obraz Európy, zadná strana mince je označovaná ako národná. Slovenské euromince majú na národnej strane dvojkríž na trojvrší, Bratislavský hrad a Kriváň.

Znak € je inšpirovaný gréckym epsilonom a je symbolom stability

Symbol € je inšpirovaný gréckym písmenom epsilon (Є) ako odkaz na kolísku európskej civilizácie. V latinskej abecede predstavuje tento znak prvé písmeno slova „Európa“, zatiaľ čo dve rovnobežné čiary, ktoré ho pretínajú, symbolizujú stabilitu.

*Prieskum Mastercard iResearch 2021 pre Poštovú banku realizovala spoločnosť Mastercard.

 

Použité zdroje:

https://5penazi.sk

https://www.nbs.sk/

https://zbk.sk/historia-platobnych-kariet/