V poslednom čase veľa počúvame o rastúcej inflácii. Aký má vplyv na naše peniaze, dá sa proti nej nejako brániť? Čo inflácia vlastne znamená? V tomto blogu vám prinášame odpovede na základné otázky a niekoľko rád, ako rastúcou infláciou neprísť o financie, ale, naopak, ich aspoň trošku zhodnotiť.

Na úvod si povedzme, čo je inflácia. Ceny tovarov a služieb sa môžu kedykoľvek meniť, pričom niektoré ceny rastú, iné zasa klesajú. O inflácii hovoríme vtedy, keď dochádza k všeobecnému rastu cien tovarov a služieb. To znamená, že za jedno euro sa toho dá dnes kúpiť menej ako včera. Inými slovami, inflácia znižuje hodnotu peňazí v priebehu času. To znamená, že napríklad za 50 eur si dnes naplníme nákupný košík v obchode o niečo menej, ako napríklad pred 3 rokmi. A i keď máme stále rovnakých 50 eur, nakúpime o niečo menej - čiže peniaze strácajú svoju kúpyschopnosť.   

Inflácia a úspory

Nemali by sme zabúdať ani na fakt, že inflácia neovplyvňuje iba naše nákupy, ale má vplyv aj na naše úspory. V prípade, že máme úspory uložené doma „pod vankúšom“, na bežných účtoch alebo účtoch s nulovými výnosmi, inflácia znižuje ich hodnotu a reálne chudobnieme. Čo robiť, aby sme tomu zabránili?

V prvom rade by sme mali aspoň z času na čas skontrolovať, či sa naše úspory zhodnocujú aspoň o výšku inflácie. Tá v decembri minulého roka dosiahla výšku až 5,8 %. Pod rast inflácie sa podpísali hlavne drahšie potraviny, ktorých tempo rastu sa v decembri výrazne zrýchlilo. Okrem nich ťahali infláciu smerom nahor aj vyššie ceny za bývanie, konkrétne vyššie ceny stavebných materiálov, i drahá ropa.  

Na bežných účtoch s nízkymi úrokovými sadzbami nie je aktuálne možné dosiahnuť dlhodobý výnos a mali by sme tu mať uložené len financie, ktoré nám slúžia ako finančná rezerva. Dlhodobé úspory by sme mali zhodnocovať efektívnejšie.

V tabuľke v závere si môžete  porovnať zhodnotenie financií podľa typu vkladového produktu v Poštovej banke a v našej sesterskej spoločnosti 365.invest.

Sporenie a investovanie – aký je medzi nimi rozdiel?

V oboch prípadoch môžeme hovoriť o koncepte, ktorý nám má pomôcť vybudovať si lepšiu a pohodlnejšiu finančnú budúcnosť. Je však medzi nimi zásadný rozdiel – a to miera podstupovaného rizika.

Sporenie sa zvyčajne spája s nižšími výnosmi, no je prakticky bez rizika. Pri sporení získate po určitom čase späť svoje vložené peniaze navýšené o úrok. Ak sporíte v banke, financie máte zároveň zabezpečené Fondom ochrany vkladov. Hlavnou úlohou fondu je ochrana vkladateľov a ich vkladov v bankách. To znamená, že v prípade, že by banka bola neschopná vyplatiť vaše financie vložené v banke, vďaka Fondu ochrany vkladov by vám boli peniaze vrátené až do výšky 100 000 eur.

Sporiacimi produktmi sú termínovaný účet, vkladná knižka, vklad na bežnom účte či sporiacom účte alebo vkladové listy. Prehľad sporiacich produktov Poštovej banky nájdete na www.postovabanka.sk/sporenie/. Ak uprednostňujete osobné stretnutie, dohodnite si termín na najbližšom pracovisku banky na pošte a naši kolegovia vám ohľadom sporenia radi poradia. 

Investovanie vám umožní získať vyšší výnos, no znášate riziko, že o vložené peniaze môžete prísť. Vo všeobecnosti platí pravidlo, že čím vyšší môže byť výnos, tým väčšie riziko podstupujete, to znamená, že aj strata môže byť väčšia. Pravidlom je, že investovať by ste mali peniaze, ktoré nevyužívate alebo si o ne môžete dovoliť prísť.

Medzi základné investičné produkty môžeme považovať podielové fondy a investovanie na kapitálových trhoch prostredníctvom obchodníkov s cennými papiermi. Tí nakupujú pre svojich klientov akcie, dlhopisy a ďalšie cenné papiere

Ak hľadáte nové a iné spôsoby investovania, zaujímavé budú pre vás možnosti, ktoré ponúka naša sesterská spoločnosť 365.invest. Stačí dohodnúť si stretnutie v najbližšej pobočke 365.bank a naši kolegovia vám poradia.

Investovať môžete aj v oblasti kryptomien. Riziko je tu však vyššie ako pri štandardnom obchodovaní s cennými papiermi.

 

TIP: Ak sa v oblasti investovania cítite neisto, môžete si nechať poradiť od finančného sprostredkovateľa. Dôveryhodnosť si však vopred overte. Národná banka Slovenska spravuje register finančných agentov, ktorí absolvovali odborné skúšky z rôznych sektorov finančného trhu.

 

Prehlad vkladovych produktov