Jarná údržba auta niečo stojí. Čo všetko zahŕňa a koľko vás to vyjde?

Jarnú údržbu auta určite neradno podceňovať. Je dôležitá nielen z hľadiska vašej bezpečnosti, ale aj bezpečnosti ostatných účastníkov cestnej premávky. Čo taká jarná prehliadka auta vôbec zahŕňa?

Na slovenské cesty sa už aspoň raz zaručene posťažoval každý jeden vodič. Naše cesty určite nie sú v ideálnom stave a keď sa k tomu pridá nevyhnutný zimný posyp v podobe soli či piesku, našim automobilom to nijako neprospieva.

Prvý krok: poriadne umytie

Prvé, čo by ste mali s vaším autom po zime urobiť, je určite ho poriadne vyčistiť. Pozornosť venujte kúpe kvalitných čistiacich prostriedkov. Špongia a kuchynský saponát naozaj nie sú najvhodnejšie. Investujte radšej do špeciálnych čistiacich prostriedkov určených priamo na čistenie automobilu.

Auto poriadne očistite, nezabudnite na kolesá. Najväčším problémom pri čistení automobilu po zime je však podvozok. Práve ten bol soľou a pieskom zaťažovaný najviac. Avšak, ak nemáte v garáži montážnu jamu, nedostanete sa k nemu. Preto stojí za uváženie aj návšteva autoservisu.

Na rad prichádza výmena pneumatík

Po čistení vás čaká výmena pneumatík. Zákon prikazuje, že vaše auto musí mať zimné pneumatiky v období od 15. novembra do 31. marca, a to v prípade, že je vozovka pokrytá súvislou vrstvou ľadu alebo snehu. Zimné pneumatiky sa odporúča vymeniť vtedy, keď priemerné denné teploty prekročia 7 °C. A pozor dávajte aj na následné správne uskladnenie zimných pneumatík.

Auto je čisté a pneumatiky vymenené. Čo ďalej?

Jarnú prehliadku auta niektorí zvládnu aj svojpomocne. Odporúča sa však po zime s vaším autom navštíviť autoservis. Nielenže si tak budete môcť byť istí tým, že vaše auto bolo profesionálne skontrolované, ale možno v servise prídu aj na oveľa vážnejšie problémy, ktoré by mohli neskôr ohrozovať vašu bezpečnosť.

Je pravda, že servisné prehliadky (a najmä následné opravy) môžu byť pomerne finančne náročné. Ak je však toto jediný dôvod, ktorý vás od návštevy servisu odrádza, buďte pokojní a prečítajte si niečo viac o Štartovacej pôžičke Poštovej banky, s ktorou nepreplatíte ani cent navyše a splatíte len to, čo si požičiate. Pozor, naša ponuka je časovo obmedzená.

 

Komplexná jarná prehliadka vášho automobilu v servise zahŕňa:

 

-       dôkladné umytie podvozku a karosérie,

-       kontrolu a prípadnú výmenu stieračov,

-       kontrola tesnosti motora a tesniacich manžiet,

-       kontrola bŕzd a preverenie bodu varu brzdiacej kvapaliny,

-       drobné opravy skiel (najmä od kamienkov a jemného piesku),

-       nastavenie svetiel,

-       kontrola samotného motora a kvapalín (prípadne ich výmena či doplnenie),

-       vyčistenie vzduchových filtrov alebo ich výmena,

-       kontrola akumulátora.

 

No a rovnako netreba zabúdať ani na prečistenie a dezinfekciu klimatizácie či nastavenie geometrie. Jarná údržba auta je skutočne komplexná a ak sa počas nej príde na ďalšie problémy, môže vás vyjsť oveľa viac, ako by ste si boli želali či boli schopní zaplatiť.