Má oblečenie, ktoré nosíme, vplyv na náš pracovný výkon?

Mark Zuckerberg, zakladateľ sociálnej siete Facebook, tvrdí, že vďaka neformálnemu oblečeniu v práci sa dokáže omnoho lepšie sústrediť na náročné úlohy a dôležité rozhodnutia. Aj úspešný spoluzakladateľ firmy Apple Inc. Steve Jobs dal vždy prednosť svojmu ikonickému roláku a v kravate sme ho mali možnosť vidieť len zriedka, ak vôbec. Pracovný „dress code“ týchto pánov pozostával prevažne z džínsov, mikín, svetrov, pohodlných tenisiek, a to aj napriek tomu, že pracovali na najvyšších pozíciách v najvýznamnejších svetových firmách. Do práce jednoducho chodili v tom, v čom sa cítili sami sebou, a možno aj tento fakt prispel k ich obrovskému úspechu. Dokáže teda to, čo máme na sebe, naozaj ovplyvniť  náš pracovný výkon k lepšiemu?

  • 23.04.2019
  • Blog
  • -
  • 3 min čítania

Každý sme iný, každému sa páči niečo iné a preto má, prirodzene, každý z nás aj svoj vlastný štýl obliekania. Všetci sa však zhodneme na tom, že keď na sebe máme kúsky, ktoré sa nám vizuálne páčia a v ktorých sa cítime pohodlne a príjemne, máme zo seba zrazu lepší pocit a aj v stresujúcich situáciách reagujeme sebaistejšie. Niektorí z nás dokonca veria, že im konkrétne kúsky zo šatníkov prinášajú šťastie! Oblečenie, ktoré nosíme, môže naozaj podvedome ovplyvňovať našu náladu, vnímanie seba samého, a teda aj naše reakcie na každodenné radosti a starosti – v bežnom živote a aj v tom pracovnom.

To, že naše obľúbené kúsky oblečenia napomáhajú k zlepšovaniu výkonov, platí aj vo svete športu. Nezáleží, či ste aktívny športovec alebo si len príležitostne vybehnete do posilňovne či na krátky beh popri Dunaji – vo vašom obľúbenom tričku či teniskách vám zrazu celý tréning ubieha akosi ľahšie, rýchlejšie, ba čo viac, užívate si ho! A presne to je jeho cieľom.

Vďaka „neformálnym“ piatkom si možno aj vo vašej firme vždy v posledný deň v týždni môžete obliecť to, čo máte radi a v čom sa cítite sami sebou. Cítite sa vtedy lepšie alebo rozdiely v nálade a výkone vôbec nevnímate? Otestujte si to hneď pri najbližšej príležitosti. Meradlom budú vaše vlastné pocity a emócie.

Vedeli ste, že zamestnancom významných svetových firiem už „nestačia“ ani neformálne piatky? A ich zamestnávatelia im vo veľkom vychádzajú v ústrety rušením oficiálneho dress code. Vedia totiž, že čím šťastnejšie a pohodlnejšie sa cítia ich zamestnanci na pracovisku, tým lepší výkon podajú. Čo myslíte, budú ich nasledovať aj slovenské korporácie?

 

Doprava