Na 30 dní sme prestali s týmito finančnými zlozvykmi. Koľko sa nám podarilo ušetriť?

Ako vyzerá váš pracovný deň? Mnohí z nás si rannú kávu denne vychutnávame v obľúbenej kaviarni, zatiaľ čo čítame najnovšie správy vo svojom smartfóne. Potom ešte natankujeme a veselo fičíme do práce. Cez obednú pauzu skočíme na obed s kolegami a keď treba, nakopneme sa druhou kávou a sladkým dezertom. My sme sa všetkých týchto radostí vzdali na celý mesiac (21 pracovných dní) a neuveríte, koľko sa nám podarilo ušetriť!

  • 17.04.2019
  • Blog
  • -
  • 4 min čítania

Káva naša každodenná

Vedeli ste, že kupovanie kávy v kaviarni každý deň (a priznajme si, niektoré dni aj 2x) vás môže vyjsť pokojne aj 15 € za týždeň? Najmä, ak si radi doprajete krémové kapučíno či obľúbené latté, za ktoré si takto zaplatíte približne 60 € mesačne, a to je až 720 € ročne! Áno, len na kávach, bez prepitného. Namiesto toho si skúste pripraviť kávu doma a zobrať si ju so sebou v prenosnom poháriku. Ak doma nemáte kávovar, máme pre vás dobrú správu: bazáre sú plné funkčných kúskov, ktoré sa radi postarajú o vašu rannú dávku energie. My sme si týždeň pripravovali kávu doma, v kapsulovom kávovare, a ušetrili sme až 11,10 €. Okrem toho sme neprodukovali zbytočný odpad v podobe papierových pohárikov, plastových viečok či lyžičiek. Zamyslite sa nad vašou spotrebou aj vy – je skvelé občas si dopriať, ale zároveň myslieť rozumne.

Káva z kaviarne: cca 70 € + prepitné (2 kávy denne)

Ak si doprajete dezert aspoň 2x do týždňa, pripočítajte si ku kávam približne o 20 € viac.

Káva doma: cca 12 € (2 kávy denne)

kava

Auto verzus MHD

Oba z týchto spôsobov majú svoje výhody, ale aj nevýhody. Autom sa pohodlne prepravíte z bodu A až do bodu B, musíte však zaplatiť za pohonné hmoty a parkovné miesto. Okrem týchto nevýhod sa vo väčších mestách musíte často popasovať s rannými aj večernými zápchami, ktoré vás oberajú o drahocenný čas. V MHD sa zápchy báť nemusíte, no musíte rátať s obmedzeným komfortom. Cesta do práce električkou či autobusom však menej zaťažuje životné prostredie. Naša trasa do práce má 6 km a za mesiac nás dochádzanie autom stojí približne 12 €. Za lístky za MHD sme mesačne utratili približne 29 € za 42 lístkov.

Jazda do / z práce autom : cca 12 € (pri vzdialenosti 6 km / deň)

Jazda do / z práce MHD: cca 29 € (lístok platný 15 minút / 0,70 centov)

Doprava

Kupovať či variť?

Ak si kupujete obedové menu v práci každý deň, za týždeň môžete takto prejesť približne 25 €. Keď si predstavíte, čo všetko si v supermarkete môžete kúpiť za 25 €, možno vás aj prešla chuť. Nakupujte veľké balenia a využite zľavy. Počas jedného týždňa sme si obedy pripravovali doma a z jedného nákupu v hodnote 25 € sme dokázali pripraviť 2x viac porcií. Okrem toho, pri príprave jedla doma poznáte kvalitu použitých surovín a pridávate len to, čo vám chutí a prospieva. Vrátane lásky :)

Obed z reštaurácie: cca 105 €

Obed z domu: cca 40 €

Ako nakupovať výhodne?

A tým nemyslíme podrobné študovanie reklamných letákov a neustále sledovanie a porovnávanie cien. Vyskúšajte šikovné aplikácie, vďaka ktorým viete ušetriť a získať peniaze späť z každého nákupu, ktorý zaplatíte platobnou kartou. Takéto mobilné aplikácie dokážete zužitkovať nielen pri nákupe potravín, ale aj v drogériách, kníhkupectvách, čerpacích staniciach či e-shopoch s oblečením.

doprava

WiFi verzus mobilné dáta

Nevinný poplatok, na ktorý mnohí z nás nemyslia a na ktorom dokážete výrazne ušetriť. Ako? Je to jednoduché – využívajte Wifi pripojenie zdarma všade, kde sa dá. V dnešnej dobe poskytujú pripojenie na internet zdarma skoro všetky kaviarne, vlakové a autobusové stanice, niektoré prostriedky MHD, ale aj verejné parky a námestia. Predpokladáme, že ani vaše pracovisko nie je výnimkou. Využitie mobilných dát sa oplatí najmä v krajinách Európskej únie, kde sú sadzby rovnaké ako na Slovensku. Pokiaľ sa nenachádzate v situácii, kedy akútne potrebujete pripojenie na internet, nekupujte si dáta navyše a nemíňajte z rozpočtu len preto, aby ste zabili nudu na sociálnych sieťach či e-mailoch. Byť aspoň na chvíľu offline vám prospeje.

Pripojenie na Wifi: 0 €

Pripojenie na internet cez mobilné dáta: cca 15 €

mobil

Ako ovplyvnilo náš rozpočet pitie kávy a varenie obedov doma, jazdenie do práce MHD či využívanie WiFi zdarma? Oproti klasickému mesiacu t.j. 21 pracovných dní „se vším všudy“, ktorý nás zvyčajne stojí približne 202 €, sme ušetrili až 121 €. Ak máte aj vy pocit, že sa vaše peniaze každý mesiac strácajú nevedno kam a chceli by ste čo to ušetriť, no neviete ako, skúste do svojho každodenného života implementovať aspoň jednu aktivitu z tohto blogu.