Na čo myslieť po tom, ako poviete „ÁNO“?

Zásnuby máte za sebou, gratulujeme! Teraz je na čase utrieť si slzy dojatia a pripraviť sa na ďalší dôležitý okamih svojho života – na svadbu. Či už máte o tej svojej jasnú predstavu alebo nie, vďaka tejto časovej osi budete presne vedieť, čím odštartovať svadobné prípravy.

  • 29.05.2019
  • Blog
  • -
  • 3 min čítania

Aký termín je pre mňa ten správny?

Odpoveď je jednoduchá. Predsa ten, ktorý vám a vašim najbližším najväčšmi vyhovuje. Magická kombinácia čísel v dátume vám síce môže priniesť šťastie až naveky,  rozmýšľajte však predovšetkým nad tým, kto určite nesmie chýbať na vašej svadbe. Náš tip? Majte v zálohe hneď niekoľko termínov. Niekomu vyhovuje svadba cez víkend, inému sa väčšmi hodí obrad v týždni. Preverte všetky možnosti a pustite sa do ďalšieho bodu.

Koho a koľko hostí pozvať na svadbu, aby vás svadobná hostina finančne nepoložila?

Začnite tým, že spíšete zoznam hostí, ktorých chcete pozvať na hostinu. Rodinu a najbližích, ktorých tam chcete určite vidieť, je ideálne kontaktovať telefonicky, alebo ich navštíviť a nájsť termín, ktorý vyhovuje všetkým.

Ak už máte zoznam hostí a predbežne viete ich počet, máte konkrétnu predstavu o termíne (či viacerých termínoch), môžete začať vybavovať konkrétne miesto. Nezabudnite si overiť, či má matrika alebo kostol ešte voľné miesta vo vybraný deň (vybrané dni).

Po povedani ANO

Ak máte záujem o obľúbený priestor, treba rátať s tým, že bude obsadený aj rok vopred.  Cena v závislosti od času je individuálna. Pri niektorých lokalitách nezáleží, či si ich rezervujete rok vopred, alebo mesiac pred svadbou. Majú skrátka stanovenú fixnú cenu a buď beriete vy, alebo niekto iný. Niekde však rezerváciou rok vopred môžete ušetriť. Ak dané miesto počas tohto roka zvýši ceny za prenájom, vy máte garantovanú sumu, ktorú ste si odsúhlasili pri podpisovaní zmluvy. Niektoré miesta vám pri skoršej rezervácii či konkrétnych akciách vedia ponúknuť určitú položku grátis (výzdobu, parket a pod.).

Pri výbere miesta a počtu hostí už treba narábať s rozpočtom. Začínate mať približný prehľad, koľko vás vyjde menu na jednu osobu, asi koľko stojí prenájom priestorov, ubytovanie, odvoz. Ak nakoniec zistíte, že priestor je predsa len pridrahý, neznamená to, že sa ho musíte vzdať. Ako sa zachovať? Jednoducho znížte počet hostí či vyberte iné menu. Ak by ste sa predstavy o ideálnom mieste len ťažko vzdávali, nechcete redukovať počet hostí a na dobrom jedle pre priateľov si dáte záležať, začnite si na svadobné výdavky sporiť už v predstihu. Ak vyčleníte bokom úspory, ktoré využijete výlučne na svadbu, nemôže sa vám stať, že vám neskôr budú chýbať. Práve naopak, viete si aj prilepšiť, ak si zriadite sporiaci účet a peniaze budete mať po ruke práve vtedy, keď bude treba :)

Nezabudnite na ,,papiere”

Mať pripravené úradné doklady je viac než dôležité. Ak nevesta aj ženích pochádzajú zo Slovenska, stačí len skontrolovať, či máte originály rodných listov. Tento úkon stíhate aj týždeň pred svadbou, ale verte nám, že vtedy už budete mať hlavu úplne inde a preto si ,,behanie” po úradoch nenechávajte na poslednú chvíľu. Ak sú snúbenci alebo minimálne jeden z nich cudzinci, úradné dokumenty je nutné začať vybavovať ešte o čosi skôr. Niektoré štáty vyžadujú aj apostillu, nezabudnite na preklady týchto dokumentov do slovenského jazyka.

Teraz už viete, že plánovanie treba začať od výberu miesta, počtu hostí a prípravy úradných dokladov. Keď to už máte za sebou, nasleduje ďalší, o niečo príjemnejší krok – šaty, obrúčky, pozvánky, výzdoba, menu, vizážistka, kaderník. Ako si ich vybrať rozumne a zároveň podľa svojich predstáv? Všetko sa dozviete v ďalšom blogu! 

Už ste sa zapojili do SÚŤAŽE o svadobné obrúčky a iné atraktívne ceny? Sledujte online svadobnú show na našom facebooku v hlavnej úlohe s herečkou Zuzanou Kubovčíkovou Šebovou a influencerkou Sweet Lady Lollipop.