Na čo myslieť pred zariaďovaním bývania

Nové zariadenie do bytu či domu prináša väčšinou pocit nadšenia a radosti. Aby ste však predišli možnému trápeniu, je dobré si veci naplánovať dopredu. Pripravili sme pre vás niekoľko dôležitých rád, o ktorých by ste mali vedieť ešte skôr, ako sa pustíte do zariaďovania.

Zariadovanie Byvania

Utrieďte si financie

Pred samotnou kúpou nábytku si vyčleňte sumu peňazí, ktorú môžete do bývania investovať. Porovnajte si viaceré cenové ponuky za nábytok a následne si premyslite, koľko peňazí ste ochotní za čo zaplatiť. Počítajte s tým, že vždy sa pritrafí nejaký ten výdavok navyše. Preto na to buďte pripravení.

Napríklad sa môže stať, že keď si po niekoľkých hodinách vyberiete svoju vysnívanú kuchynskú linku, ktorej cena je tiež veľmi priaznivá, úsmev vám môže zmraziť predajca. Ako? Keď vám túto linku začne upravovať na rozmery vašej miestnosti, cena sa hneď bude zvyšovať.

Ak sa chystáte vziať si na zariaďovanie bytu pôžičku, jej výšku vám pomôže vypočítať naša online kalkulačka. Stačí zadať sumu, ktorú by ste si chceli požičať, splatnosť a zistíte tak vaše mesačné splátky, ktoré viete prispôsobiť svojim finančným možnostiam.

Kúpeľňa môže byť problematická

Pri zariaďovaní kúpeľne myslite na to, že potrebujete kvalitné odsávanie, ktoré odstráni prebytočnú paru, a tak zabráni vzniku vlhkosti a plesniam. Pri výbere sprchy sa poraďte s odborníkom, aký odpad potrebujete. Ak si totiž do sprchy nainštalujete tzv. „tropické dažde“, ktoré majú väčší prítok, voda sa môže ocitnúť priamo na podlahe kúpeľne. Pomôžu vám väčší odpad alebo redukcia na sprche.

Taktiež neodkladajte kúpu bezpečnostných prvkov, ktoré zabránia pošmyknutiu na vode. Pri výbere batérií nepozerajte iba na ich cenu. Lacné batérie sa na vás usmievajú s nízkou cenou, no vodu vám veľmi nešetria. Napríklad taká termostatická batéria je drahšia, no na druhej strane je veľmi šetrná a investíciu vám vráti.

Podlahy alebo koberce?

Ako úplne prvú vec by ste mali mať vyriešené podlahy. Až potom kupujte samotný nábytok. Dlažba v celom byte je veľmi studená, teda ak nemáte podlahové kúrenie. Koberce nemusia vyhovovať alergikom, ale pre deti sú ideálne. Pri drevenej podlahe musíte zase rátať s vyššou sumou. Ak sa pozeráte na financie, tak môžete zvoliť napríklad plávajúce podlahy, ktoré vyzerajú pekne a stoja menej. Tie môžete dať do celého bytu, aby vám všetko pekne ladilo. Alebo urobte kompromisy a materiály skombinujte. Dlažba do kúpeľne a kuchyne a do detskej izby koberec.

Štýl a farba

Ak netúžite mať v byte šialenú farebnú „džungľu“, budete musieť pri výbere dohliadať aj na výber materiálov a farieb. Pokiaľ máte málo presvetlený byt, voľte bledý nábytok. Biela farba odrazí až 96 % svetla. Čierna farba svetlo pohltí, čo je nevýhoda. Lesklé povrchy zase opticky zväčšujú priestor. Tmavé farby miestnosti opticky zmenšujú.

Využite každý priestor

Ak si zariaďujete veľký byt, o priestor nebudete mať núdzu. No pokiaľ je byt menší, potrebujete využiť každý jeho kút. V súčasnosti sú k dispozícii perfektné riešenia, ako sa s takýmto problémom popasovať. Pomôžu vám kuchynské skrinky až po strop alebo vstavaná skriňa na chodbe. Úložný priestor pod posteľou alebo gaučom je samozrejmosťou. Pomocníkom je aj skladací nábytok. No o tom, ako si zariadiť malý byt, sa dočítate v našom ďalšom článku.