Vy sa pýtate, my odpovedáme
V predchádzajúcich Smart novinkách sme vám predstavili, aké zmeny chystáme v roku 2021. V priebehu budúceho roka sa o nich budeme pravidelne rozprávať a včas vás o všetkom informovať. Najdôležitejšie pre vás však je, že si budete môcť vybrať točo vám najviac vyhovuje.

Čo vás najviac zaujímalo

Čo sa vlastne udeje? Kúpila Poštová banka 365.bank alebo 365.bank Poštovú banku? Je 365.bank zahraničná banka?

Súčasťou skupiny Poštovej banky je dnes viacero dcérskych spoločností – okrem Poštovej banky ju tvoria napr. Poštová poisťovňa, Prvá penzijná, DSS Poštovej banky a aj 365.bank. 365.bank vznikla ako odštepný závod Poštovej banky v roku 2018 a dnes funguje ako jediná plne digitálna banka na Slovensku. 365.bank je slovenská banka patriaca do skupiny Poštovej banky. Odpoveď na otázku, kto koho kúpil, je vám už jasná – žiadny obchod neprebehol.  Novinkou je, že sa po novom roku budeme strategicky zameriavať viac práve na digitálnu 365.bank, ktorá preberie pobočky Poštovej banky pod svoju značku. Poštová banka tak bude naďalej fungovať, ako ju poznáte, služby a požiadavky naďalej vybavíte na poštách a pracoviskách banky na vybraných poštách.

Ako bude pre klientov vyzerať prechod z Poštovej banky do 365.bank?

Je na rozhodnutí každého klienta, či bude chcieť naďalej využívať produkty a služby Poštovej banky, alebo chce vyskúšať ponuku 365.bank. Už dnes robíme všetko, aby bol pre vás prechod čo najjednoduchší v prípade, ak sa rozhodnete pre produkty a služby 365.bank. Pracujeme na tom, aby ste naďalej mohli používať to isté číslo účtu, mali nastavené svoje aktuálne pravidelné platby a iné. Bližšie informácie o zmenách k prechodu do 365.bank vám prinesieme už budúci rok.

Ako sa zmena dotkne súčasných produktov Poštovej banky (účtu, pôžičky, hypotéky, vkladnej knižky a pod.)?              

Všetky produkty, ktoré dnes u nás využívate, môžete aj naďalej využívať tak, ako ste zvyknutí. Zmeny sa vás dotknú iba zriadení nových produktov – niektoré produkty už Poštová banka nebude naďalej poskytovať, ale bude si ich možné zriadiť v 365.bank. Zároveň máme pre vás produkty, ktoré bude poskytovať iba Poštová banka a v 365.bank si ich nezriadite. O všetkom vás budeme detailne informovať budúci rok.

Dotknú sa tieto zmeny aj Prvej penzijnej správcovskej spoločnosti a mojich investícií v podielových fondoch?

Naša dcérska spoločnosť Prvá penzijná sa stane súčasťou skupiny 365.bank. Spoločnosť bude aj naďalej pôsobiť na slovenskom trhu a vy môžete využívať jej služby ako doteraz. Investície do podielových fondov budú teda naďalej k dispozícii v našich pobočkách pod značkou 365.bank. Zmeny v budúcom roku nebudú mať vplyv na vaše investície, tie ostávajú v bezpečí pod dohľadom našich odborníkov. Už teraz sa môžete tešiť na novinky a inovácie aj v oblasti investovania.

Môžem budúci rok chodiť naďalej na pobočky po značkou 365.bank aj keď budem využívať produkty Poštovej banky?      

Áno, na pobočky môžete chodiť aj naďalej. Vybavíte na nich všetko, na čo ste zvyknutí, okrem zriadenia nových produktov Poštovej banky. Na pobočkách budeme poskytovať už iba zriadenie produktov 365.bank, ktoré môžete samozrejme využívať aj vy. Ak si budete chcete zriadiť nový produkt či službu v Poštovej banke, môžete tak spraviť na pracoviskách banky na poštách a priehradkách pôšt.

Aký bude rozdiel medzi službami na jednotlivých obchodných miestach?          

Dnes môžete využiť služby Poštovej banky na 3 typoch obchodných miest – v pobočke (54 pobočiek), na pracovisku banky na vybraných poštách (178 pôšt), pri priehradke Slovenskej pošty (1 500 pôšt). Čo všetko na nich dnes dokážete vybaviť, nájdete na našom webe Špecifikácia produktov a služieb na obchodných miestach. Väčšina poskytovaných služieb bude na týchto obchodných miestach zachovaná. Rozdiel bude najmä pri zriaďovaní produktov – v pobočkách (už pod značkou 365.bank) bude možné zriadiť si iba produkty 365.bank a na pracoviskách banky na poštách a pri priehradkách pošty zas produkty Poštovej banky.

Čo znamená táto zmena pre klientov, ktorí majú dnes účet  v Poštovej banke aj v 365.bank? Budú mať nový kód banky a nové číslo účtu?            

Ako sme už spomenuli,  je len na vás, ako sa rozhodnete. Ak vám to vyhovuje, môžete si naďalej ponechať účty v oboch bankách. Ak sa rozhodnete, že chcete mať účet iba v jednej z našich bánk, môžete si, samozrejme, vybrať, v ktorej. Bližšie informácie o vedení či zrušení účtov vám dáme budúci rok.

Bude sa vedenie účtu, ktorý mám v 365.bank, spoplatňovať?  

Nie, účet v 365.bank aj naďalej ostáva bez poplatkov a bez podmienok.

Prečo 365.bank ponúka účet bez poplatkov a bez podmienok a Poštová banka nie?    

Účet, ktorý dnes poskytuje 365.bank, je určený pre klientov, ktorí využívajú iba digitálne služby, tzn. všetky požiadavky vybavujú cez mobilnú aplikáciu 365.bank alebo internetbanking. Táto skupina klientov preferuje platbu kartou a hotovosť využíva minimálne. Pokiaľ sa súčasní klienti Poštovej banky rozhodnú, že im využívanie digitálnych služieb vyhovuje viac, môžu si účet v 365.bank bez poplatkov a bez podmienok vybrať aj oni. Užitočný účet v Poštovej banke dnes zahŕňa služby, ktoré účet v 365.bank nemá, napr. informovanie SMS o pohyboch na účte či až 2 platobné karty k účtu.

Budem môcť prejsť na účet bez poplatkov od 365.bank?            

Áno, pripravujeme aj takúto možnosť. Je len na vás, ako sa rozhodnete. Účet bez poplatkov a bez podmienok v 365.bank však nebude obsahovať všetky služby, aké ponúka Užitočný účet v Poštovej banke s poplatkom za vedenie. Všetky potrebné informácie, aby ste sa správne rozhodli, vám dáme budúci rok.

Koľko bude stáť účet v Poštovej banke?             

Od 1. októbra sme poplatok za vedenie Užitočného účtu znížili na 5 €. Pre seniorov platí zvýhodnená suma 2 €.

Dnes mi chodí výplata / dôchodok na účet do Poštovej banky. Budem musieť meniť číslo účtu a platobné príkazy?     

Nie, nebudete musieť meniť vôbec nič. Účet môžete využívať naďalej tak, ako ste zvyknutí. A nielen účet, ale aj všetky ostatné produkty, ktoré máte zriadené v Poštovej banke, ak sa budúci rok sami nerozhodnete o zmenu produktov.

Bude možné využívať mobilnú aplikáciu 365.bank  v rámci Poštovej banky?     

Nie, mobilnú aplikáciu a internetbanking 365.bank budú môcť využívať iba klienti 365.bank. Pre klientov, ktorí sa rozhodnú naďalej využívať produkty a služby Poštovej banky, budú k dispozícii aktuálna mobilná aplikácia a internetbanking.

Je možné založiť si účet v 365.bank, keď mám iba 9-miestne rodné číslo? (narodení pred r. 1954)

Áno, v 365.bank si môže založiť účet každý, kto má e-mailovú adresu.  Ak máte pri zakladaní účtu akýkoľvek problém, kontaktujte, prosím, infolinku 0850 365 365, kde vám radi pomôžu.

Môžem už teraz požiadať o online pôžičku 365.bank ako klient Poštovej banky?           

Účet v 365.bank si môžete zriadiť kedykoľvek, jednoducho za pár minút, cez mobil či tablet, a stať sa tak jej klientom. Následne môžete cez mobilnú aplikáciu 365.bank požiadať aj o úver s úrokom 5 % ročne a požičať si až do 10 000 €.

Čo klienti, ktorí sa v digitálnych novinkách nevyznajú a preferujú jednoduchšie produkty a služby?

Klienti sa môžu sami rozhodnúť, či budú využívať produkty a služby Poštovej banky, alebo vyskúšajú ponuku 365.bank. V Poštovej banke budete mať naďalej k dispozícii jednoduchú a prehľadnú mobilnú aplikáciu a internetbanking. Ak sa však rozhodnete vyskúšať produkty a služby digitálnej 365.bank, sme tu pre vás. Radi vám vysvetlíme všetko potrebné, aby ste sa naučili zriadiť si produkty cez mobilnú aplikáciu a spravovať ich online. Nemusíte sa obávať, váš vek ani skúsenosti s digitálnym bankovníctvom nie sú žiadnou prekážkou, aby ste digitálnu 365.bank zažili s nami.

Čo ponúkate dôchodcom a klientom, ktorí chcú riešiť veci osobne?     

To najdôležitejšie, čo zachovávame pre všetkých klientov, ktorí radi riešia bankové služby osobne, je dostupnosť. Aj naďalej nás, Poštovú banku, nájdete v každej pobočke Slovenskej pošty. Preto ak potrebujete čokoľvek vybaviť, väčšina z vás nemusí nikam cestovať. Vybrané služby sú na našich obchodných miestach spoplatnené – ide najmä o služby spojené s platobným stykom. Aby ste sa vyhli poplatku, môžete využiť internetbanking. Ak však naďalej preferujete prevody na obchodnom mieste, prípadne iné hotovostné operácie, chceme vás informovať, že ide o služby, ktoré sú spoplatnené na celom bankovom trhu, okrem iného aj z dôvodu finančných nákladov spojených s manipuláciu s hotovosťou.

Ako sa zmeny dotknú doručovania dôchodku poštovými doručovateľmi?         

Poštová banka bude túto službu poskytovať k Užitočnému účtu Senior za poplatok aj naďalej. V 365.bank túto službu poskytovať nebudeme. Ak plánujete naďalej využívať službu doručovania dôchodku, nemusíte robiť vôbec nič. Stačí, keď si ponecháte svoj Užitočný účet.

Bude Poštová banka naďalej ponúkať vkladné knižky?

Nie, predaj vkladných knižiek sme minulý rok zastavili a zatiaľ ich predaj neplánujeme obnoviť. Tento produkt dnes využíva minimum klientov, pretože ich nahradili iné typy produktov. Na ktorejkoľvek našej pobočke vám radi poradíme a vyberieme iný vhodný produkt.

Sme radi, že nám kladiete aj otázky, ktoré nesúvisia s očakávanými zmenami v roku 2021.
Odpovede na ne nájdete nižšie.

Minulý rok ste sľúbili, že znížite poplatok za vedenie účtu. Znížite ho?

Minulý rok sme prisľúbili zníženie poplatku štandardného Užitočného účtu z 5,90 € na 5 €, ak nám to situácia dovolí. Poplatok za vedenie Užitočného účtu sme znížili od 1. októbra na 5 €, čím sa stal jedným z najlacnejších na Slovensku.

Kedy bude funkčná mobilná aplikácia Poštovej banky pre operačný systém iOS?          

Mobilná aplikácia je funkčná na všetkých iOS zariadeniach od polovice októbra 2020. Ak u vás problém naďalej pretrváva, kontaktujte, prosím, našu infolinku na 0850 00 6500 alebo na info@pabk.sk.

Kedy budú úrokové sadzby z vkladov na úrovni aspoň ako na začiatku roka? Prečo ich stále znižujete?             

V najbližšom období zvyšovanie úrokových sadzieb na vkladových produktoch neplánujeme. Na celom bankovom trhu dochádza k poklesu úrokových sadzieb – ako na vkladových produktoch, tak aj na úverových produktoch.

Plánujete rozširovanie bankomatov?   

V rozširovaní našej bankomatovej siete pokračujeme tento rok a určite budeme aj ten budúci. Ak je to možné, snažíme sa umiestňovať ich na miesta, kde našim klientom najviac chýbajú. Závisí to však od viacerých faktorov — napr. od toho, či v danej lokalite nájdeme miesto, kde sa s majiteľom priestoru vieme dohodnúť na umiestnení nášho bankomatu, a či sú splnené podmienky na jeho prevádzku.

Kedy plánujete zaviesť vkladomaty?    

Spustenie vkladomatov sme pôvodne plánovali v priebehu budúceho roka pre Poštovú banku a rovnako aj pre 365.bank. Momentálne sme však túto aktivitu z viacerých dôvodov pozastavili. V budúcnosti zavedenie vkladomatov určite plánujeme. Ako klienti Poštovej banky máte zatiaľ k dispozícii možnosť vkladov na pracoviskách banky na poštách na vybraných poštách po celom Slovensku.

Plánujete zmenu typu písma, ktoré používate v internetbankingu? Aby bolo trochu výraznejšie a lepšie čitateľné.      

Úpravu textu v internetbankingu momentálne neplánujeme. Lepšiu čitateľnosť textu však viete dosiahnuť zväčšením textu vďaka nástroju Lupa prehliadača,  prípadne zväčšením písma v systémových nastaveniach mobilu, čím sa zlepší čitateľnosť v mobilnej aplikácii. Ak potrebujete viac informácií, radi vám s nastaveniami pomôžeme.