Naše rady pre opatrných investorov. Kam a ako investovať?

Nie každý z nás je odvážny natoľko, aby sa so svojimi ťažko usporenými peniazmi rozhodol investovať vo veľkom a hneď rovno do viacerých fondov. Niektorí z nás sú opatrnejší a chcú začať bezpečne a v menšom. Máme pre vás tipy, kde sa to dá.

Ako pri všetkom, tak aj pri investovaní sa treba riadiť určitými pravidlami. Najmä, ak ste investičným začiatočníkom. Čoho by ste sa teda mali pri vašich investičných začiatkoch držať?

V prvom rade: pravidelnosť

Ak chcete investovať alebo aj sporiť úspešne, musíte to robiť pravidelne. V bežnom živote to vyzerá asi tak, že ihneď potom, ako vám príde na účet výplata, prvá vec, ktorú by ste mali s vašimi peniazmi urobiť, je, že časť z nich prenesiete na váš sporiaci účet, prípadne ju investujete. Až potom nech nasledujú bežné operácie, ako je platenie účtov či nákupy.

Nasleduje trpezlivosť

Nečakajte, že vaše investované peniaze vám okamžite zarobia tisíce. Sporenie aj investovanie sú z veľkej miery aj o vašej vytrvalosti a trpezlivosti. Zväčša ide o dlhodobý proces. Ak ste sa raz rozhodli, že začnete sporiť alebo investujete, dajte tomu čas. Investovanie je však nielen o trpezlivosti, ale tiež o vašich vedomostiach a prehľade. Čo nás vlastne privádza k tomu, že…

Potrebujete byť finančne gramotní

Tí najlepší investori venujú podstatnú časť svojho dňa práve štúdiu. Nikdy neinvestujte do niečoho, čomu nerozumiete alebo si tým nie ste istí. Môžete tak veľmi ľahko a rýchlo prísť o vaše nasporené peniaze. V súčasnosti sa často hovorí, že finančná gramotnosť by sa mala učiť už na základnej škole. My môžeme len súhlasiť.

Naša rada teda znie: Učte sa a študujte. Rozumiete fondom? Viete, aká je súčasná situácia na trhu s realitami? Ste si istí, že viete, ako fungujú termínované vklady? Doplňte si vaše medzery a až potom sa pustite do investovanie. Pri učení sa však dbajte na to, aby ste sa vzdelávali len z dôveryhodných zdrojov.

Kam investovať v začiatkoch?

Ak ste úplným investičným začiatočníkom s priemernou finančnou gramotnosťou, môžeme vám odporúčať termínované vklady. Táto forma sporenia/investovania je bezpečná a jednoduchá. Funguje to tak, že na účet si vložíte sumu peňazí s určitou viazanosťou. Táto suma sa časom úročí. Pravidelne pritom môžete vkladať na váš účet ďalšie peniaze a pasívne tak zarábať stále viac. V Poštovej banke sa vám vklad pravidelne obnovuje bez toho, že by ste na to museli myslieť.

V Poštovej banke máte takisto možnosť sledovať všetky pohyby na vašom účte prostredníctvom Internet bankingu, zmeniť viazanosť vášho vkladu a takisto si z termínovaného vkladu vybrať peniaze vtedy, keď to potrebujete. Môžete vybrať iba určitú sumu a vklad sa vám nezruší. Ak si aj vyberiete časť vášho vkladu, prídete len o úrok z vyberanej sumy a zvyšné peniaze sa vám ďalej úročia.

Termínovaný vklad je bezpečný, chránený Zákonom o ochrane vkladov a zarábať s ním je naozaj jednoduché. Ak aj vy začínate s investovaním, práve termínovaný vklad môže byť pre vás tou správnou voľbou.