Finančné podvody sú skutočne pálčivým problémom. Podvodníci využívajú sofistikované podvody a ich obete tak prichádzajú o nemalé finančné prostriedky. Pritom ich obeťou sa môže stať každý z nás. Prieskumy ukázali, že každý štvrtý Slovák alebo jeho blízky má skúsenosti s finančným podvodom. Podvodníci pritom „úradujú“ bez rozdielu vo všetkých regiónoch a využívajú najrôznejšie metódy. Majú ich dobre premyslené, využívajú správanie ľudí, ich slabé stránky i emócie. Podvodné praktiky je preto náročné v prvý moment odhaliť. Častým cieľom sú starší ľudia, ktorí sú dôverčiví a od ktorých dokážu podvodníci vymámiť aj celoživotné úspory. Navyše, takýto zážitok prináša silné negatívne emócie, zvyšuje neistotu a strach. 

 

Najlepšou ochranou voči podvodným praktikám je informovanosť v kombinácii s prevenciou. Práve preto Poštová banka spustila nový projekt Nenaleťme, ktorého cieľom je informovať verejnosť o problematike finančných podvodov, pomôcť ľuďom rozpoznať nekalé praktiky i to, ako sa pred nimi chrániť. Pripravujeme pre vás rozhovory s odborníkmi z oblasti psychológie, bezpečnosti informačných technológií či polície, ktoré si budete môcť pozrieť a vypočuť v televízii, rádiách či na sociálnych sieťach. Veríme, že rovnako zaujímavé pre vás budú aj blogy týkajúce sa či už podvodov, alebo bezpečnosti.

 

Informácie o finančnej bezpečnosti vám zároveň sprostredkujeme aj prostredníctvom novej webovej podstránky www.nenaletme.sk, kde nájdete dôležité informácie pokope na jednom mieste. Nebudú chýbať ani informácie o aktuálne prebiehajúcich podvodných praktikách, ako ich rozpoznať i to, čo robiť, ak ste sa už náhodou s podvodom stretli.

 

Nezabudnite, rozprávať  sa o rizikách spojených s finančnými podvodmi so svojimi blízkymi je viac než dôležité a nevyhnutné. Vymieňajte si informácie, skúsenosti a novinky v tejto oblasti. Byť informovaný je jedinou účinnou zbraňou v boji s finančnými podvodníkmi. Chráňme sa navzájom.