Nepátrajte po IBANe. Pomôže vám IBAN kalkulačka

Nie je to tak dávno, čo klasické číslo účtu v elektronických platbách nahradilo IBAN číslo. Niektorí si na to už stihli zvyknúť, ale niektorí stále tápajú v tom, čo to IBAN vlastne je, čo obsahuje a ako vyzerá. Vysvetlíme vám to v tomto článku.

Čo je to IBAN a prečo ho používame

Skratka IBAN pochádza z anglického názvu International Bank Account Number alebo po slovensky: medzinárodný formát čísla bankového účtu. Pôvodne bolo IBAN číslo vytvorené najmä preto, aby zjednodušilo predtým pomerne náročné zadávanie medzinárodných platieb. Od 1. 2. 2016 však IBAN číslo používame povinne aj pri platbách v rámci Slovenska.

IBAN číslo sa teda pred rokom 2016 používalo pri medzinárodných transakciách. Vďaka nemu boli (a stále sú) príjemca aj sprostredkovateľ schopný identifikovať krajinu, z ktorej platba prišla a aj číslo účtu odosielateľa. Odosielateľ je tak schopný v jednom čísle zadať krajinu, číslo účtu aj banku, v ktorej má zahraničný príjemca zriadený účet.

Odkedy používame IBAN formu čísla účtu

Povinnosť používať IBAN aj pri platbách v rámci Slovenska vznikla už 1. 2. 2014. Dva roky však banky svojim klientom pomáhali tým, že po zadaní „klasického“ čísla účtu do ich Internet bankingu ho automaticky konvertovali na IBAN formu. Od roku 2016 to však už možné nie je.

Slovensko však nie je jediná krajina, ktorá si týmto prechodom musela prejsť. Uvádzanie čísla účtu vo formáte IBAN je povinné vo všetkých SEPA krajinách, teda v krajinách EHP a Švajčiarka, Monaka, San Marína.

Čo obsahuje IBAN číslo?

Slovenský IBAN sa skladá z 24 znakov a konkrétne obsahuje:

  • kód krajiny (2 znaky),
  • kontrolné číslice (2 znaky),
  • kód banky (4 znaky),
  • predčíslie (6 znakov),
  • základné číslo účtu (10 znakov).

Názorná ukážka IBAN čísla účtu vyzerá asi takto:

Ak sa vo všetkých údajoch trocha strácate, nemusíte mať žiadne obavy. Vaše IBAN číslo účtu nemusíte poznať naspamäť. Svoj IBAN nájdete napríklad na výpise z vášho účtu, na každej platobnej karte vydanej Poštovou bankou, a prehľadnú a jednoduchú IBAN kalkulačku nájdete u nás.